Lütfen bekleyin..

3.Köprü yolunda yine kriz

06 Eylül 2014, 12:59

Hem de İstanbul'un susuzlukla boğuştuğu bu dönemde...

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Zaten su sıkıntısı çeken Türkiye’nin mega kenti İstanbul, elindeki sınırlı kaynakları da devlet eliyle yitiriyor..

Bakan Güllüce İstanbul’un 3. köprü ve 3. havalimanı için, kent sınırları içindeki büyüklü küçüklü 70 göl, gölcük ve derenin doldurulacağını açıkladı.

İstanbul’daki 3. köprü ve 3. havalimanı için 70 adet büyüklü küçüklü göl, gölcük ve derelerin kurutulup doldurulacağı bilgisi, resmi ağızdan doğrulandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Bağımsız Van Milletvekili Aysel Tuğluk’un önergesine verdiği yanıtta, proje sahası içerisinde göl veya gölcük bulunmadığını, 70 adet büyüklü küçüklü geçici su birikintileri bulunduğunu kaydetti.

SU BİRİKİNTİSİ

Bakan Güllüce, 70 su birikintisinin ilk ÇED raporunda “göl ve sulak alan” olarak tanımlanmasına rağmen Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün bu alanlar için şu tespiti yaptığını dile getirdi:

“Söz konusu su kaynakları madencilik faaliyetleri sonucu oluştu; bu alanlar yağmur sularıyla ile doldu. Bir akarsu veya devamlı su kaynağı ile beslenmediğinden göl olarak nitelendirilmemesi gerekmektedir.”

Güllüce, bu görüşten yola çıkarak, nihai ÇED raporunda da “büyüklü küçüklü su birikintileri tanımı yapıldığını” söyledi.

BOŞALTILDI DOLDURULACAK

Bakan Güllüce, nihai ÇED raporu kapsamında; “Su birikinti alanlarının boşaltıldığını” belirtti. Güllüce ayrıca, zemin ve arazi düzenleme çalışmaları kapsamında bu alanların hafriyat ve dolgu malzemesiyle doldurulacağını açıkladı.

İTİRAZ OLMADI

Güllüce, resmi kurumlardan yapılan çalışmalara itiraz gelmediğini de vurgulayarak; “Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Su Yönetimi Genel Müdürlüğü, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü’nün herhangi bir itirazı olmamıştır” diye konuştu.

TEMA “GÖL” DEMİŞTİ

Bugün'ün haberine göre, Te­ma Vak­fı ra­po­run­da ise, Gül­lü­ce­’nin “su bi­ri­kin­ti­si­” de­di­ği alan­lar “can­lı ya­şa­mı ba­rın­dı­ran 70 adet bü­yük­lü kü­çük­lü göl, göl­cük­ler ve özel­lik­le Ter­kos Gö­lü­’nü bes­le­yen de­re­ler, ta­rım alan­la­rı ve me­ra alan­la­rı­” ola­rak ta­nım­lan­mış­tı. Uz­man­la­rın “kul­la­nı­la­bi­li­r” de­di­ği su­la­rı, İS­Kİ “kul­la­nı­la­ma­z” ola­rak de­ğer­len­dirmiş­ti. İBB Başkanı Ka­dir Top­ba­ş’­ın İs­tan­bu­l’­un 145 gün­lük su­yu kal­dı­ğı ve va­tan­daş­la­ra ta­sar­ruf uya­rı­sı yap­tı­ğı dö­nem­de Ba­kan Gül­lü­ce­’nin bu ya­nı­tı dik­kat çek­ti.

.

Etiketler : 3. köprü, Su, Aysel Tuğluk
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
Zeytin Dalı Harekatı'nın başlangıcından etkisiz hale getirilen terörist..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=