Lütfen bekleyin..

AKP'den bürokrasiye büyük neşter

04 Eylül 2014, 11:08

İçişleri Bakanlığı son yılların en kalabalık mülki idare amirleri kararnamesine imza attı.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Kararnameyle bakanlık kadrolarında görev yapan bürokratların büyük bölümü taşraya atanırken büyükşehirlerde vali yardımcıları ve kaymakamların bir bölümü değiştirildi...

İçişleri Bakanlığı, son yılların en kapsamlı atama kararnamelerinden birisini gerçekleştirdi. Kararnameyle, yurt genelinde birçok vali yardımcısı ve kaymakamın görev yeri değiştirilirken, 17 ve 25 Aralık süreci öncesinde bakanlıkta görev alan bürokratların büyük bölümü taşra kadrolarında görevlere atandı. Geçmiş dönemde Hukuk İşleri Müdürü ve Hukuk Müşaviri olan bazı mülki idare amirlerinin yeni kararnameyle yeniden aktif göreve getirilmesi dikkati çekti.

Milliyet’in aldığı bilgiye göre, 17 ve 25 Aralık sürecinin ardından İçişleri Bakanlığı’na atanan efkan ala, son yılların en kalabalık mülki idare amirleri karanamesine imza attı. Ala’nın hazırladığı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasından geçen kararnamede, bürokraside bir süredir devam eden “yeniden yapılanma”nın izleri görüldü. Bu çerçevede, Ala’nın birlikte çalıştığı, ancak yeniden yapılanma süreci öncesinde bakanlık kadrolarında görev yapan bürokratların büyük bölümü taşra görevine gönderildi.

Bazı bürokratlar merkeze

İçişleri Bakanlığı’nın merkez teşkilatında gerçekleştirilen düzenlemeler çerçevesinde, Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğü ile Göç İdaresi’nin yanı sıra valiliklerin iş ve işlemlerini takip eden İller İdaresi Genel Müdürlüğü’nde, yerel yönetimlerin iş ve işlemlerini takip eden Mahalli İdaler Genel Müdürlüğü, mülki idare amirlerinin eğitimlerni koordine eden Eğitim Dairesi ile bakanlık kadrolarının atamalarını gerçekleştiren Personel Genel Müdürlüğü’nün yanı sıra Strateji Başkanlığı, AB Dairesi’nde pek çok daire genel müdür yardımcısı, daire başkanı, daire başkan yardımcısı ve şube müdürünün tayinleri çıkarıldı. Atamalar çerçevesinde boşalan makamlara özellikle taşra kadrolarından yeni görevlendirmeler yapıldı. 11. Cumhurbaşkanı Gül’ün döneminde Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği bünyesinde İdari ve Mali İşler Başkanı olarak görev yapan Kasım Yekeler de görevden alınarak Hukuk Müşaviri olarak kızağa çekildi. Bazı kentlerdeki vali yardımcıları da yine merkeze çekilerek Hukuk Müşaviri yapıldı.

Yeni kaymakamlar atandı

Ayrıca, görevden almalar kapsmında, taşra görevine gönderilemeyen bazı bürokratlar, Hukuk Müşaviri olarak görevlendirilirken, geçmiş dönemde çeşitli gerekçelerle kızağa çekilen ve Hukuk Müşaviri ile İl Hukuk İşleri Müdürü olan bazı mülki idare amirleri ise aktif göreve getirildi. Atamalar çerçevesinde aralarında Ankara, İstanbul ve İzmir’in de yer aldığı büyükşehirde vali yardımcıları ve kaymakamların bir bölümü değiştirildi. İstanbul’dan Zeytinburnu, Büyükçekmece, Küçükçekmece, Maltepe, Eyüp, Sarıyer, Kartal, Gaziosmanpaşa, Silivri, Ankara’da Çankaya, Polatlı, Kızılcahamam, Gölbaşı, Kazan, Bala’ya yeni kaymakamlar atandı.

Atamalar çerçevesinde, Ala’nın özel kalem müdürü İlhami Aktaş Personel Genel Müdür Yardımcısı, danışmanı Aydın Baruş ise Mahalli İdareler Genel Müdür Yardımcısı oldu.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
YSK, İYİ Parti dahil 10 siyasi partinin 24 Haziran'daki seçimlere katıl..
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, TSK içinde 3 bin kişilik bir yapıyı ..
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=