Lütfen bekleyin..

Davutoğlu ilk grup tplantısını yaptı, "ego" uyarısında bulundu

01 Eylül 2014, 14:17

İlk toplantıda 'ego' uyarısı

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Ahmet Davutoğlu, AKP Genel Başkanı sıfatıyla ilk grup toplantısını yaptı.

Partisinden destek isteyen Davutoğlu 'nefs ve ego' uyarısı yaptı. Başbakan, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın yemin törenindeki tavrı nedeniyle CHP'yi de eleştirdi.

Ahmet Davutoğlu partisinin ilk grup toplantısında milletvekillerinden destek istedi. Davutoğlu "Hepinizin yanımda durmanızı istiyorum" dediği grup toplantısında 'nefs ve ego' uyarısında bulundu: 

"Sizden tek bir talebim var. Bu sorumluluğu birlikte, omuz omuza taşıyalım. Hiçbir fani böylesine tarihi bir sorumluluğu tek başına taşıyamaz, tek başına bu tarihi sorumluluğun yükünü omuzlarında hissedemez. Ancak kollektif bir ortak irade bu sorumluluğu taşıyabilir. Ben sadece bu grupta tecelli ve tecessüm etmiş bu kollektif iradenin, vicdanın, aklın temsilcisi ve sözcüsü olacağım. Bunu yaptığım sürece de hepinizin yanımda durmanızı istiyorum."

AK Parti'nin dönemsel bir parti olmadığını söyleyen Davutoğlu, "Bu yürüyüş hiçbir zaman durmayacak." dedi. Davutoğlu partilileri uyardı: 

"Ne zaman aramıza nefs ve ve ego girerse işte o zaman konjönktürel bir parti haline dönüşürüz. Bendenizin en önemli sorumluluğu ve görevi bu muhabbet, bu ortak akıl, bu ortak vicdan atmosferini korumaktır, bunu hep bareber gerçekleştireceğimize inanıyorum ve bu konuda da dışarıda aç kurtlar gibi, puslu havayı bekleyen kurtlar gibi bekleyenler de çok beklerler... Bu topluluk küçük hesaplarla harekete geçmiş bir topluluk değil, aksine büyük hedeflerle büyük iddialarla yola çıkmış bir topluluktur."

CHP'ye eleştiri MHP ve HDP'ye teşekkür

Davutoğlu, adayları cumhurbaşkanlığı seçimini kaybetmiş olmasına rağmen MHP ve HDP'ye yemin törenindeki tavırları için teşekkür etti, yemin töreninde CHP'nin Meclis Başkanlığı'na İçtüzük fırlatmasını eleştirdi:  

"O hareket Cemil Çiçek’e değil o makamadır, Atatürk’e kadar gider. Sadece bir ahlaki zaaf değil, siyasi bilinç eksikliğidir. Ciddi bir ana muhalefet sorunumuz var. Günlük hesaplar içinde kendi aralarında kavga etmek onlara yakışır, birlik ve beraberlik içinde geleceği inşa etmek bize yakışır. Bizim aramızdan böyle tartışmalar çıkacağını sanmıyorum, tahayyül bile etmiyorum, sehven dahi olsa TBMM’nin edebine ahlakına uymayacak şekilde, bizden böyle davranışlar çıkmasına izin vermememiz lazım. Ama meclisi bloke etmeye niyetleri varsa ona da hiçbir zaman izin vermeyiz. Önümüzdeki dönemde meclis sabote etmek gibi bir yola ve harekete geçerlerse, AK Parti grubu kaya gibi durur, o genel kurula o kürsüye sahip çıkar ve milletin verdiği görevi yerine getirme konusunda bir an bile tereddüt etmez."

Genel Müdür benzetmesi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın CHP lideri Kılıçdaroğlu için kullandığı "CHP'nin genel müdürü" ifadesine benzer bir tanımlama yaptı. Kılıçdaroğlu'nun Erdoğan'la konuşup konuşmamasının önemli olmadığını vurguladı: 

"Kılıçdaroğlu’nun bir açıklaması oldu, savaş durumu hariç Sayın Cumhurbaşkanı ile görüşmeyeceğiz dedi. Bu nasıl bir demokrasi anlayışıdır? Genel müdür bile kurallara riayet eder. Millet seçmiş, 95 ülkeden temsilciler önünde saygıyla eğilmiş, Kılıçdaroğlu bu tabloda konuşsa ne yazar konuşmasa ne yazar. Tıpış tıpış konuşacaksın demem ama göreceksiniz öyle veya böyle konuşacak. Türkiye Cumhuriyeti’nin cumhurbaşkanına kimse küs olma hakkına sahip değildir. "

Davutoğlu Cumhurbaşkanlığı makamına yapılan saygısızlığı parti olark görmezden gelemeyeceklerini söyledi: 

"Saygısızlık eğer kitaba, cumhurbaşkanlığı makamına olmasaydı bugünkü konuşmayı sadece AK Parti grubuna hitaben yapacaktım ama saygısızlık o kadar büyük makama ki, bunun karşısında susmak acizliktir, adaletsizliktir. Ak Parti grubuna ne saygısızlık ne adaletsizlik yakışır." - Al Jazeera

Etiketler : ahmet davutoğlu, akp
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler
Son anketten çıkan rakamlar Erdoğan'ı üzecek...
BBP'de 'cumhur ittifakı'na karşı çıkan Başkan görevden alındı....
Bahçeli'nin yeniden genel başkan seçildiği MHP'nin 12 Olağan Kurult..
Bahçeli yineledi: Adayımız Erdoğan...
İYİ Parti’nin hazırladığı ‘FETÖ ile Acil Eylem Planı’nda yer alan tespitler..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=