Lütfen bekleyin..

O ihaleye ikinci durdurma kararı geldi

29 Ağustos 2014, 20:26

Dünyaca ünlü o plajlarla ilgili ihalede ikinci kez durdurma kararı verildi...

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Muğla'nın Fethiye ilçesindeki, dünyaca ünlü Ölüdeniz ile Belcekız plajlarının ihaleyi yürütme durdurma kararının ardından bu sefer de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın tek taraflı protokolü feshetmesinin de yürütmesi durduruldu. Yılda yaklaşık 8 milyon lira gelir getiren Ölüdeniz ve Belcekız plajlarının 2 milyon 690 bin liraya ihale edilmesi üzerine yapılan itiraz sonucunda mahkeme, ihaleyle ilgili yürütmeyi durdurma kararı vermişti.

Yerel seçimlerin ardından İl Özel İdaresi'nin kapanması ve mallarının, Büyükşehir Kanunu gereğince belediyelere devredilmesiyle ilgili tartışmalar devam ediyor. Muğla İl Özel İdaresi'nin yüzde 75 hissesine sahip olduğu Muğla El Sanatları (MELSA) şirketi, 6360 sayılı kanun uyarınca 31 Mart 2014 tarihinde, Devir ve Tasfiye Komisyonu kararı ile Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na devredildi ancak şirketin devredilmesinden 10 gün önce bünyesindeki işletmelerden, dünyaca ünlü turistik Akçapınar Mahallesi Araplar mevkisi ile Ölüdeniz kumsalındaki günübirlik alan ve tesislerin işletme protokolleri, 2021 yılına kadar geçerli olmasına rağmen Vali Mustafa Hakan Güvençer ile Tabiat Varlıkları Koruma Genel Müdürü Osman İyimaya arasında karşılıklı feshedildi. Seçimlerden önce valilik bünyesindeki Muğla'ya Hizmet Vakfı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na bağlı Türkiye Çevre Koruma Vakfı, iddiaya göre yüzde 50 ortaklıkla MUÇEV Turizm Ticaret Ltd.Şti.'yi kurdu. Ardından Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü, 28 Mayıs 2014'te imzalanan protokolle buraların kullanım hakkını MUÇEV'e devretti. Yetki devrinin ardından 2 Haziran 2014 gecesi söz konusu firma, internet sitesinde Ölüdeniz lagünü kumsalını ihaleye çıkardı. İhaleyi, yıllık 2 milyon 690 bin liraya özel bir şirket kazandı.

Yaşanan gelişmelerin ardından MELSA, Muğla 1. İdare Mahkemesi'ne başvurdu. Protokollerin 2021 tarihine kadar geçerli olduğu belirtilerek, ihalenin iptali talebiyle dava açıldı. Muğla 1. İdare Mahkemesi, dava konusu işlemin telafisi güç veya imkânsız zararlar doğurabileceği gerekçesiyle ihalenin yürütmesini durdurdu. Süreç işlediği sırada bu sefer de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ölüdeniz Kumsalı Günübirlik Alan ve Tesisleri ile Akçapınar Köyü Araplar Mevkisi Kıyı Kesimi Kumsal Alan Tesisleri işletme protokollerini 31 Temmuz 2014 tarihinde tek taraflı olarak feshederek, 5 Ağustos 2014’te Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne yazılı olarak bildirdi. Bunun üzerine MELSA tarafından protokollerin tek taraflı feshine ilişkin açılan iptal davasında Muğla 2. İdare Mahkemesi tarafından, 28 Ağustos 2014 tarihinde oybirliğiyle yürütmenin durdurulmasına karar verildi.

Etiketler : muğla, fethiye, ölüdeniz
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=