Lütfen bekleyin..

Aksaray Orduevi TOKİ’ye mi verildi?

14 Temmuz 2013, 03:59

Tadilat yapılacağı gerekçesiyle 4 ay önce boşaltılan Vatan Caddesi üzerindeki Aksaray Orduevi’nin TOKİ’ye devredildiği konuşuluyor

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

İstanbul Vatan Caddesi üzerindeki Aksaray Orduevi yaklaşık 4 ay önce tadilat yapılacağı gerekçesiyle tamamen boşaltıldı. Mart 2013 itibariyle boşaltılan Aksaray Orduevi binasında beş aydır tadilat adına tek bir çivi bile çakılmamış durumda.

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) yakın kaynaklar ve Orduevi çalışanlarından alınan bilgiye göre ağustos ayı itibariyle orduevinde tadilat başlayacakmış. Ancak bunun için de yapılan herhangi bir ihale olmadığı gibi işi kimin üstlendiğine ilişkin orduevi binasının içinde ve dışında herhangi bir tabela bulunmuyor.

TSK’ya yakın kaynaklar ile emlak piyasasının yakından takip eden gayrimenkul uzmanları arasında, Aksaray Orduevi’nin Toplu Konut İdaresi’ne (TOKİ) devredildiği konuşuluyor.

50 yıllık bir bina

Vatan Caddesi olarak bilinen Adnan Menderes Bulvarı’ndaki Aksaray Orduevi, yaklaşık 50 yıllık bir kurum. Aksaray Orduevi’nin tarihi ise oldukça ilginç. 1950’li yıllarda Adnan Menderes zamanında Vatan, Millet, Fevzipaşa caddeleri yapılırken 1956 ve 1957 yıllarında bu caddeler üzerinde Aksaray Meydanı’na kadar 54 tarihi yapı yıkıldı. Aksaray Orduevi binasının da üzerinde bulunduğu Kanuni Sultan Süleyman’ın vezirlerinden Rüstem Paşa’nın yaptırdığı Attar Halil Ağa Mescidi ve çeşme de yıkımlardan nasibini aldı. Daha sonraki yıllarda cami ve çeşmenin yerine Aksaray Orduevi yapıldı.

İlk tadilat girişimi 1999’da

Özellikle 1999 Marmara Depremi’nden sonra sağlamlığı tartışılır hale gelen Aksaray Orduevi için, bu tarihten itibaren restorasyon ve güçlendirme faaliyetleri çerçevesinde ihaleye çıkıldı. Aynı yıllarda orduevinin zemin etüdü ve malzeme dayanıklılık tespiti konusunda mimarlık bürolarından raporlu teklifler alındı. 2013 yılı başına kadar bina sağlamlaştırma teklifleriyle geçen sürede Aksaray Orduevi’ne yönelik bir tadilat gerçekleştirilemedi. Bu tarihe kadar mevcut binasında hizmet veren Aksaray Orduevi, restorasyon çalışmaları nedeniyle 15 Mart 2013 itibariyle boşaltıldı.

İddiaya göre, Aksaray Orduevi TOKİ bünyesinde tutulacak ve TSK mensuplarına ise bu bina yerine bir başka alanda orduevi tahsis edilecek.

http://www.haberfedai.com/upload/dosya/2861.jpg

Sorulara yanıt yok

TO­Kİ, or­duevi­nin ken­di­le­ri­ne dev­re­dil­di­ği ko­nu­sun­da yö­nel­ti­len so­ru­la­ra ya­nıt ver­me­di. Şe­hir dı­şın­da ol­du­ğu gi­bi, mer­kez­de de ar­sa üret­me­ye de­vam eden TO­Kİ­’ye “U­zun yıl­lar res­to­ras­yon iha­le­le­ri ya­pı­la­ma­yan İs­tan­bul Va­tan Cad­de­si­’n­de­ki Ak­sa­ray Or­du­evi’­nin TO­Kİ­’ye dev­re­dil­di­ği ko­nu­şu­lu­yor. TO­Kİ ola­rak ar­sa üret­me ve sa­tış iha­le­le­riy­le il­gi­li şe­hir­ler­de baş­ta or­du ve­ya ka­mu ku­rum ve ku­ru­luş­la­rı­na ait yer ve me­kan­la­ra yö­ne­lik ne tür ça­lış­ma­lar ya­pı­yor­su­nuz?” di­ye sor­duk. TO­Kİ­’den ko­nuy­la il­gi­li bir açık­la­ma gel­me­di. Bu ko­nu­da TO­Kİ­’den ya­pı­la­cak bir açık­la­ma da bu­ra­dan okur­la­ra du­yu­ru­la­cak.

Yeşil alan olacak

Kon­ya Or­du­evi, Bü­yük­şe­hir Be­le­di­ye­si ile Mil­li Sa­vun­ma Ba­kan­lı­ğı ara­sın­da im­za­la­nan pro­to­kol ge­re­ği, ye­ni or­du­evi­ni bü­yük­şe­hir be­le­di­ye­si ya­pa­cak. Ye­ni or­du­evi Me­ram Ye­ni Yo­l’­da As­ke­ri Has­ta­ne­’nin kar­şı­sın­da Or­du Pa­za­rı ola­rak bi­li­nen ar­sa­da yük­se­le­cek. 1960 yı­lın­da Ala­ad­din Te­pe­si­’ne ya­pı­lan Or­du­evi ise yı­kı­la­rak ye­şil ala­na çev­ri­le­cek. Kon­ya­’da­ki­ne ben­zer uy­gu­la­ma Ada­na­’da da ­ger­çek­leş­ti­ri­li­yor. Es­ki Ada­na or­du­evi­nin ol­du­ğu ye­re park ya­pı­la­cak. Yet­ki­li­ler, pro­je ile es­ki Or­du­evi’­nin ye­ri­nin şeh­rin ne­fes ala­bi­le­ce­ği ye­ni bir me­kan ola­rak Ada­na­lı­la­r’­a ka­zan­dı­rı­la­ca­ğı­nı be­lir­ti­yor­lar.-Sözcü

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=