Lütfen bekleyin..

Torba Yasa için AYM yolu gözüktü

14 Temmuz 2013, 00:49

TMMOB’un yetkilerini tırpanlayan, hükümete Dışişleri Bakanlığı’nın üst düzey bürokratlarını dışırıdan atama yetkisi getiren Torba Yasa Anayasa Mahkemesi yolunda

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Meclis Genel Kurulu’nda AKP’nin oylarıyla geçen Torba Yasa, CHP tarafından Anayasa Mahkemesi’ne (AYM)götürülecek.

Türkiye Mimarlar ve Mühendisler Odası’nı (TMMOB) Gezi gösterilerine verdiği destek yüzünden cezalandıran, hükümete Dışişleri Bakanlığı’nın üst düzey bürokratlarını dışırıdan atama yetkisi getiren Torba Yasa önceki gün TBMM’den geçti.

Konuyla ilgili açıklama yapan CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, yasanın, olumlu düzenlemelerini desteklediklerini belirterek, “Ancak TMMOB’la ilgili düzenleme, Dışişleri Bakanlığıyla ilgili düzenleme, bunlara kesinlikle karşıyız. Bu düzenlemeleri de Anayasa Mahkemesine götüreceğimizi buradan ifade ediyorum” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Nihat Matkap da AKP oylarıyla alelacele benimsenen yeni bir “Torba Yasa” içine sıkıştırılan bir düzenleme ile TMMOB üyesi mühendis ve mimarların meslek örgütleri aracılığıyla demokratik katılım haklarının kısıtlanmak istendiğini isöyledi.
 
KARŞI ÇIKILACAK
 
Matkap, şunları kaydetti:  “AKP iktidarının 11 yıllık uygulamaları, imar mevzuatına aykırılığın ve çevre düzeni planlarıyla uyumsuzlukların asıl kaynağının bizzat merkezi yönetim olduğunun örnekleriyle dolu iken; AKP iktidarının gerçekte, yerinden yönetim kuruluşları belediyeler ile bilimsel-teknik alanların meslek örgütleri TMMOB’a bağlı odaların yetki ve görevlerini ellerinden almayı arzu ettiği anlaşılmaktadır. Katılımcı demokrasiye, yerinden yönetim ilkelerine, mesleki uygulamalarının bilimsel ilkeler ve toplum çıkarı adına denetlenmesine ve mevcut anayasaya aykırılığı kuşku götürmez olan bu yeni olduç bitti değişiklik girişimine, hukuki ve demokratik her yola başvurularak karşı çıkılacaktır.”
 
İÇİNDE NELER VAR?
 
Aralarında büyük tepki çeken maddelerin de yer aldığı  Torba Yasa’da destek gören maddeler de yer alıyor.

Torba yasada yer alan maddelerden bazıları şöyle: “4/B’liler, mahalli idareler ile bazı kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan 100 bin sözleşmeli personel kadroya alınacak. 28 Şubat sürecinde disiplin cezası nedeniyle memuriyetten çıkarılanların yeniden göreve alınmasında atama sayısı sınırlaması uygulanmayacak. ÖSYM’nin sınavlarında bireysel veya toplu olarak kopya çeken kişilere, 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası verilecek. Harita, plan, etüt ve projeler; yetkili kuruluşlar dışında meslek odaları dahil başka kurum veya kuruluşun vize ve onayına tabi tutulamayacak, tutulması istenemeyecek. Böylece, TMMOB’un plan ve projelerde vize ve onay yetkisi kaldırılıyor. Kamuya 2 bin 827 kadro ihdas edildi. Açıktan atanan büyükelçiler ve daimi temsilciler, merkeze döndüklerinde Dışişleri Bakanlığı’nda çalışabilecek.” -YeniÇağ

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler
"İYİ Parti’nin seçimlere girmek için hiçbir şartı eksik değildi. Eğer ..
MHP lideri Bahçeli'den erken seçim açıklaması
İYİ Parti'nin seçime katılıp, katılamayacağıyla ilgili sorulara yanıt v..
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "An itibarıyla seçim çalışmalar..
Erken seçim tarihi belli oldu.
Koray Aydın “erken seçim” tartışmalarına manidar bir şekilde dahil oldu...
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=