Lütfen bekleyin..

En iyi SBS tercih robotu Tıklayın!

14 Temmuz 2013, 00:27

SBS tercih robotları içinde en iyisi bu...

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Bu yıl son kez düzenlenen SBS sonuçlarına göre tercih başvuruları 15 Temmuz Pazartesi günü başlayacak. Adaylar, tercihlerini yaparken Ortaöğretim Yerleştirme Puanı'nı (OYP) dikkate alacak.

TERCİH LİSTESİ BİR KEZ DÜZENLENİYOR

Adayların tercihlerini yaparken yararlanacakları kılavuz, ''http://oges.meb.gov.tr'' adresinde yayımlanacak. Tercih listesi bir kez düzenleneceği, daha sonra ikinci bir tercih veya düzeltme işlemi yapılmayacağı, tüm yerleştirme işlemlerinin bu tercihe göre yapılacağı için tercihlerin özenle ve dikkatle yapılması gerekiyor.

EN İYİ TERCİH ROBOTU

Pazartesi günü başvurular başlayacağı için adayların tercihlerini belirmesi gerekiyor. Bu konuda tercih robotlarından faydalanılıyor. Bahçeşehir Üniversitesi'nin hazırladığı tercih robotu ise en çok tercih edilen hesaplama aracı.
 


EN İYİ SBS TERCİH ROBOTU
TIKLAYIN
Bahçeşehir Üniversitesi tarafından hazırlandı

 

BAŞVURULAR NASIL OLACAK?

Tercihlerini elektronik ortamda yapacak adaylar, ''http://www.meb.gov.tr'', ''http://oges.meb.gov.tr'' veya ''https://e­okul.meb.gov.tr'' internet adreslerinde yayımlanan tercih listelerindeki okulları kodlarına göre sıralayacak.

Elektronik ortamda tercih yapamayanlar ise tercih ve yerleştirme e-kılavuzundaki “Yerleştirme İşlemi Tercih Ön Çalışma Formu”nu doldurup imzalayarak okul müdürlüğüne teslim edecek.

Tercihler okul müdürlüğü tarafından elektronik olarak onaylanacak. Tercihlerle ilgili varsa her türlü düzeltme, elektronik onaylamadan önce yapılacak. Onaylama işlemi yapıldığı anda öğrencinin tercih işlemi tamamlanmış olacak, aksi takdirde öğrenci tercih yapmamış sayılacak. Tercih ve yerleştirmeyel ilgili tüm işlem ve bilgilendirmeler veli bilgilendirme sisteminden sürekli olarak yapılacak.

VELİYE SMS GİDECEK

Okulların kayıt-kabul ve nakil işlemleriyle ilgili bilgiler “2013 Ortaöğretime Yerleştirme Sistemi Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu”nun 2. bölümünde yer alacak. Tercih işlemleri için bu bölümün dikkatlice incelenmesi gerekiyor.

Yerleştirme işlemi yapılarak öğrencilerin asıl ya da mülakat hakkı kazandıkları tercihleri belirlendikten sonra, herhangi bir tercihine yerleşen öğrencilerin yerleştikleri tercihten daha üstteki tercihleri ile herhangi bir tercihine yerleşemeyen öğrencilerin tüm tercihleri dikkate alınarak yedek yerleştirme yapılacak.

YEDEK SİSTEMİ

Yedek yerleştirme sonucunda öğrenciler birden fazla tercihine yedek olabilecek. Yedek yerleştirme yapılacak okulların kontenjan sayıları, asıl kontenjan sayısının 3 katı alınarak belirlenecek.

Yerleştirme işlemi tamamlandığında bazı öğrenciler hem asıl hem yedek olarak, bazı öğrenciler sadece asıl olarak ve bazı öğrenciler ise sadece yedek olarak tercihlerine yerleştirilmiş olabilecek. Bazı öğrenciler ise hiçbir tercihinde asıl ya da yedek olamayabilecek.

İNTERNETTEN TAKİP EDİLECEK

Yerleştirme sonuçları açıklandığında öğrencilerin sonuç bilgilerinde, herhangi bir ortaöğretim kurumuna asıl olarak yerleştirildiği okul var ise bu okulun bilgileri, yedek olarak yerleştirildiği okul/okullar var ise yedek okullar ve bu okulların kayıt dönemleri hakkında bilgiler bulunacak.

Velilerin, belirtilen internet adresini yerleştirme takvimi boyunca takip etmeleri gerekiyor. Ayrıca, SMS ile bilgilendirilmek isteyen velilere Mobil Bilgilendirme Servisi aracılığı ile yerleştirme sonuçları bildirilecek.

SONUÇLAR NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

OYP ile öğrenci alan okulların yerleştirme sonuçları 6 Ağustos 2013 tarihinde ilan edilecek. Yerleştirme sonuçları açıklandığında tercihlerinden birini asıl olarak kazanan öğrenci, 12-16 Ağustos tarihlerinde saat 17:00’ye kadar asıl olarak yerleştirildiği okula giderek kaydını yaptırabilecek.

Asıl listeden kayıt hakkı kazanan öğrenciler 12-16 Ağustos tarihlerinde kayıt yaptırmamaları durumda bu haklarını kaybedecek.

Yerleştirme sonuçlarına göre, tercihlerinden birini asıl olarak kazanan öğrencilerin kayıt dönemi sona erdikten sonra, 16 Ağustos'tan itibaren boş kalan kontenjanlara yedek listeden yedeklik sırası dikkate alınarak kayıt hakkı kazanan öğrenciler ilan edilecek.

Yapılan yerleştirmelerin sonucunda herhangi bir ortaöğretim kurumuna yerleştirilemeyen, yerleştirildiği halde kayıt yaptırmayan veya kayıt yaptırıp da daha sonra sildiren öğrenciler sınavsız öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına kayıt yaptırabilecek.

Etiketler : sbs, OYP
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler
Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) 2017 Faaliyet Raporu’nda kendi belirle..
Öğrencileri liselere otomatik yerleştirecek simülasyondaki son iki kriteri ..
Cumhurbaşkanı Erdoğan, katıldığı Marmara Üniversitesi 135. Kuruluş Yıl Dönü..
ÖSYM başkanı açıkladı! Son 10 yılda yapılan sınav sonuçlarına yönelik detay..
Yükseköğretim Kurulu'nca (YÖK), daha önce tek günde yapılacağı duyurula..
TEOG'un yerine adrese en yakın, sınavsız mahalli yerleştirme uygulaması..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=