Lütfen bekleyin..

TSK'dan Ermenistan'a sert mesaj

14 Temmuz 2013, 00:24

Türkiye Ermenistan'ın toprak talebine karşı namlunun ucunu gösterdi.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Fiili ve atışlı olarak iki hafta süreyle Bakü ve Nahçıvan'da yapılacak olan Türkiye-Azerbaycan Tabur Görev Kuvveti Tatbikatı, dün itibariyle başladı.

Daha önceden planlanan tatbikat; Ermenistan Başsavcısı Agvan Ovsepyan'ın Türkiye ve Azerbaycan'dan toprak talebinde bulunduğu bir konjonktüre raslaması nedeniyle özel bir anlam kazandı.

Milliyet'in haberine göre tatbikat; Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, simgesel olarak tabur düzeyinde icra edilmeye başlanan tatbikat ile Ermenistan'a, Türkiye ile Azerbaycan'ın toprak bütünlüğünü koruma konusunda kesin kararlı olduğu mesajını sembolik düzeyde verdiği şeklinde algılandı.

Gerçek mermiler kullanılacak

Genelkurmay Başkanlığı, dün akşam saatlerinde, Türkiye ile Azerbaycan arasında Tabur Kuvveti Görev Tatbikatı'nın 12 - 28 Temmuz tarihleri arasında yapılacağını duyurdu. Tatbikatla ilgili olarak Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın internet sitesindeki bilgi notunda da, şu ifadeler yer aldı:

1. Türkiye-Azerbaycan Tabur Görev Kuvveti Tatbikatı, 12-28 Temmuz 2013 tarihleri arasında fiilî ve atışlı olarak Bakü ve Nahcivan’da icra edilecektir.

2. Tatbikatın maksadı; Türkiye ve Azerbaycan Kara Kuvvetleri unsurları arasında dostluk, iş birliği ve birlikte çalışabilirliği geliştirmek, karşılıklı bilgi ve tecrübe paylaşımında bulunmaktır.

3. Tatbikatın Bakü’de icra edilecek bölümüne bir piyade bölük timi, Nahcivan’da icra edilecek bölümüne ise bir mekanize piyade takımı ile katılım sağlanacaktır.

5 tatbikat türü

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin icra ettiği 5 tatbikat türü bulunuyor. Bunlardan birincisi; İzmir'de Efes, Ege Denizi'nde Deniz Kurdu ve Sarıkamış'ta icra edilen kış tatbikatları gibi ulusal nitelikteki tatbikatlar.

İkincisi NATO tatbikatları. Üçüncüsü NATO ve Barış İçin Ortaklık ülkelerinin katılımı ile yapılan tatbikatlar. Dördüncüsü iki veya daha fazla ülke ile yapılan protokoller çerçevesinde icra edilen tatbikatlar. Dördüncüsü Davet Tatbikatları olarak adlandırılan INVITEX tatbikatları. Beşincisi ise Geçiş Tatbikatları (PASSEX) olarak adlandırılan Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı sualtı ve su üstü unsurların, ülkeler arasındaki ilişkileri geliştirmek maksadıyla öncelikle NATO üyesi ülkeler ile müştereken kısa süreli olarak icra ettikleri tatbikatlar. Türkiye'nin Azerbaycan ile ortak tatbikatı dördüncü kategorideki tatbikatlar içinde yer alıyor. Bu tatbikatlar genellikle daha önceden planlanıyor. Ancak bu tatbikat, Ermenistan Başsavcısının, Türkiye ve Azerbaycan'dan toprak talebinde bulunduğu bir döneme raslaması nedeniyle özel anlam kazandı.

Ermenistan başsavcısı Türkiye'den toprak istemişti

Ermenistan Başsavcısı Agvan Ovsepyan, 6 Temmuz'da uluslaraarası basına yansıyan bilgilere göre; sözde Ermeni soykırımının 100. yıl dönümü etkinliklerine hazırlık bağlamında başkent Erivan'da düzenlenen konferansta, "Türkiye'de kalan kilise ve araziler Ermenistan Kilisesi'ne iade edilmeli. Ermenistan Cumhuriyeti ise kaybedilen toprakları geri almalı. Bu talepler yasal zeminde olmalı" demişti. Azerbaycan'dan da toprak talebinde bulunan Ovsepyan, "Ermenistan'ın hem Türkiye hem de Azerbaycan'la (Nahçivan bölgesi) arazi sorunu var. Bunun hukuki çözümü için tüm hukuksal kanıtlarla birlikte bir dava dilekçesi hazırlamalı Birleşmiş Milletler (BM) ve Uluslar arası Mahkemelere sunulmalı" ifadesini kullanmıştı.

Ovsepyan'ın sözleri dikkate alındığında Türkiye ile Azerbaycan'ın ortak tatbikatının hem Bakü hem de Nahcıvan'da yapılmasının sembolikk anlamı öne çıkıyor.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
Zeytin Dalı Harekatı'nın başlangıcından etkisiz hale getirilen terörist..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=