Lütfen bekleyin..

Savunma yönetimine Pentagon modeli

23 Ağustos 2014, 16:45

Cumhurbaşkanı Gül, görevi devretmeden kritik bir rapora imza attı: Genelkurmay, MSB ve komutanlıkları aynı kampüste toplayacak, ABD veya Fransa’daki gibi bir yapı olacak...

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün talimatıyla kurulan  Savunma Reformu Çalışma Grubu’nca hazırlanan ve Cumhuriyet tarihinde ilk defa  sivil ve asker uzmanların ortak çalıştığı raporun bir bölümü Cumhurbaşkanlığın internet sitesinde kamuoyuyla paylaşıldı.

Cumhurbaşkanı Gül, rapora yazdığı önsözde TSK’nın görevlerini daha etkin, güçlü ve verimli bir şekilde icra  etmesine engel teşkil eden bazı yapısal sorunların giderilmesine yönelik gecikmiş  bir ihtiyaç bulunduğuna işaret etti. Raporda yer alan önemli noktalar şöyle:

Bizde kontrol eksik

- Milli Savunma  Bakanlığı’nın (MSB) yapısı, görevleri ve yetkileri gelişmiş ülkelerden farklıdır. Demokratik ülkelerdeki kontroller bizde eksiktir. Savunma sanayi ve teknolojisinin geliştirilmesine ihtiyaç vardır.

- Güvenliği geleneksel güç unsurlarıyla sağlamak artık mümkün görülmemektedir. Askeri ve sivil yetenekler uyumlu ve birbirini tamamlayıcı şekilde kullanılmalı. Güvenliği başkalarının üzerinden değil, onlarla birlikte sağlamayı, güvenliği yaymayı ve yaygınlaştırmayı öngören bir yaklaşım benimsenmelidir.

- Mevcut haliyle bir tedarik ajansı gibi çalışan ve ciddi bir sivil kapasite eksikliği içinde olan MSB’ye Genelkurmay Başkanlığı gibi güçlü, tecrübeli ve bilgi birikimine sahip bir askeri yapının bağlanması ne arzu edilen düzeyde bir sivil-asker işbirliğini ne daha fazla etkinliği ve verimliliği sağlayacaktır.

Dönüşümlü komutanlık!

- Savunma yönetiminin bütünlüğü kapsamında MSB, Genelkurmay Başkanlığı ve kuvvet komutanlıklarını aynı kampüs içinde toplayacak, ABD veya Fransa’daki benzer bir fiziksel mekan oluşturulması üzerinde düşünülmesi gerekir.

TSK’nın dengeli güç olarak yeniden yapılanması kapsamında deniz  ve hava kuvvetlerinin kapasitelerinin artırılmasına yönelik bir politikanın benimsenmesi ve bu bağlamda Genelkurmay Başkanı’nın da kuvvetler arasında dönüşümlü olarak atanmasının düşünülmesinin ve Genelkurmay Başkanlığı ile MSB’nin görev tanımlarının yeniden yapılmasının önem arz ettiği belirtildi.

- Siyasi otoritenin silahlı kuvvetlerle ilişkisi diğer kamu kuruluşlarıyla olan ilişkilerine, örneğin herhangi bir genel müdürlükle olan ilişkilerine benzeyemez. Demokratik rejimlerde son söz daima siyasi otoritede olmakla birlikte, silahlı kuvvetlerin kendine göre bir hiyerarşisi, disiplin, terfi ve tayin kuralları ve bu gibi alanlarda belli bir ölçüde takdir yetkisi vardır.

- İngiltere, Fransa ve Almanya’da silahlı kuvvetlerinin askeri teçhizat tedarik faaliyetleri Savunma Bakanlığı’na bağlı ayrı bir kurum tarafından tek elden yürütülüyor. Türkiye’deki mevcut dağınık yapının giderilmesi faaliyetlerin tek çatı altında yürütülmesi gerekir.

‘Bedelli’ye son verilsin

- Ülkemizin insan kaynağı ve ekonomik imkanlarının elverdiği oranda, azami ölçüde profesyonel askerliğe geçmek bir hedef olarak belirlenmelidir. Yurt dışında çalışan vatandaşlarımızın yabancı ülkelerdeki hak ve kazanımlarının korunmasını amaçlayan dövizli askerlik uygulamasına devam edilmesi, bedelli askerlik uygulamasına son verilmesi gerek.

Vatan

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, TSK içinde 3 bin kişilik bir yapıyı ..
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=