Lütfen bekleyin..

BBC bile itiraf etti: Türkmenler unutuldu

23 Ağustos 2014, 11:28

Dünyanın Irak’ta Yezidilere yardımda yarışırken Türkmenlerin unutulduğunu belirten İngiliz haber kanalı BBC, Emirli’de, IŞİD’e karşı direnişi gündeme getirdi

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Kerkük’ün güneyindeki küçük Şii Türkmen kasabası Emirli’nin 2 aydır, çevrelerindeki bütün köy ve kasabaları katliamlar yaparak ele geçiren IŞİD militanlarının kuşatması altında olduğunu yazan BBC, “Elektrikleri yok, ellerindeki ilaç ve gıda stokları da tükenmek üzere. Sencar dağlarında mahsur kalan Yezidileri kurtarmak için yapılan Batı ülkelerinin de katıldığı bir yardım harekatı Türkmenler için gündemde değil. Emirli halkı da dünyanın kendilerine sırt çevirdiğini düşünüyor” diye konuştu.

IŞİD’in hedefinde

Dr. Ali Elbayati’nin, “Musul saldırısından sonra Emerli’nin çevresindeki bütün Türkmen köyleri IŞİD’in eline geçti. İnsanları öldürüp cesetlerini görülsün diye köylerin dışına attılar” sözlerine yer veren BBC, Emerli halkının çoğunluğunu Irak nüfusu içindeki oranları yüzde 4 olan Şii Türkmenler oluştuğunu, Şii oldukları için IŞİD tarafından “dinden dönmüş” sayılıp doğrudan hedef alındığını ifade etti.

Dr. Elbayati, BBC’ye, “Sadece tuzlu su var, o da ishal ve diğer hastalıklara yol açıyor. Kuşatma başladığından bu yana yaşlı ve hasta 50’yi aşkın kişiyi kaybettik. Susuzluk ve hastalıktan ölenler arasında çocuklar da var” dedi. Emirli halkının tarlaya gidemediğini, kasabaya yiyeceğin Irak askeri helikopterleri ile ulaşabildiğini bunun da yetersiz olduğu vurgulandı. Haberde şöyle denildi:

İnsani felaket

“Dr. Elbayati, ‘İnsani bir felaketle karşı karşıyayız’ diyor. 20 bin Emerlili ölümle savaşıyor. Üç günde bir yemek yiyebilen çocuklar var. Doktor yokluğundan doğum sırasında ölen kadınlar var. İnsanlar çok basit yaralardan ölüyor çünkü tedavi edilemiyor. Irak askeri helikopterleri her gelişlerinde 30 kişiyi kasaba dışına taşıyabiliyor. Kasabanın savunulması işini ise tamamen halk üstlendi. Kendimizi ve toprağımızı korumak için savaşıyoruz. Savaşanlar arasınıda 13 yaşındaki oğlum da var.  Bu da bizim cihadımız. IŞİD’çiler Allahsız ve merhametsiz insanlar. Bütün erkekleri, kadınları ve çocukları toplayıp öldürüyorlar. Sadece bazı kızları ayırıyorlar, anlıyorsunuz ya, başka amaçlarla.” 

BM’den yardım

Haberinde Irak Türkmen Cephesi adlı örgütün İngiltere’deki temsilcisi Sündüs Abbas’ın sözlerine de yer veren BBC, şunları anlatıyor:  “Uluslararası toplumun bu kasabanın acilen yardıma ihtiyacı olduğunu anlaması ve harekete geçmesi için kaç çocuğun ölmesi daha ne kadar acı çekilmesi gerekiyor? Bu hafta BM, Irak’ın kuzeyinde IŞİD’in ilerleyişi nedeniyle yerinden yurdundan olan yarım milyonu aşkın insana yardım iletmek için büyük bir harekat başlattığını açıkladı.


Türkiye, Emirli’dekileri kendi kaderine terk etti

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD)  örgütünün Türkmenlerin yoğun olarak yaşadıkları Emirli’yi kuşatmasının üzerinden 2 aydan fazla zaman geçti. CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker, Türkmenlerin Emirli’de kahramanca direnişlerinin sürdüğünü ancak kente elektrik, su, doktor ve gıda sıkıntısı yaşanmaya başladığını söyledi. Şeker, “Emirli 2 aydan fazla bir zamandır direniyor. Elektrik,  yok, su  sıkıntısı var. Kasabanın hastanesinde bir doktor bile yok. Türkiye, Türkmenlere sahip çıkmıyor” dedi. 

İnsanlık dramı var

Milletvekili Mehmet Şeker, 20 bin nüfuslu kasabada Türkmenlerin kanlarının son damlasına kadar direnmekte kararlı olduğunu, Türkiye’nin zaman geçirmeden ve katliam yaşanmadan buraya ulaşması gerektiğini belirtti. Şeker, “Türkmenler, yaşadıkları bölgelerden planlı olarak göçe zorlandı. IŞİD militanlarının kuşattığı Tuzhurmatu’ya bağlı Türkmen kasabası Emirli’de bir insanlık dramı yaşanıyor. 20 bin nüfuslu kasabada bir aydır elektrik yok. Ayrıca içme suyu, yiyecek ve ilaç sıkıntısı ciddi bir sorun. Kasabada hastane ve sağlık merkezlerinde bir doktor bile bulunamıyor” diye konuştu. 

IŞİD’li teröristlerin kasabaya havan toplarıyla saldırdıklarını anlatan Şeker, bu burada çok sayıda kadın ve çocuğun katledildiğini ifade etti. Kerkük’ün yanında Musul ve Telafer bölgesindeki Türkmen yerleşim merkezlerinin bazılarında yüzde 100, bazılarında da yüzde 85 oranında  göç yaşandığını  vurgulayan Şeker, “IŞİD’li teröristler Türkmenlerin yaşadığı yerleşim birimlerini adeta yerle bir ediyor. Türkmenler gönderiliyor. Irak’ta Türkmenlerin sıkıntısı büyük” dedi. 

Petrol Kürtlerin

Kerkük’ün tamamıyla Peşmerge’nin kontrolünde olduğunu ifade eden Şeker, şunları söyledi: “Barzani’ye ait gruplar Kerkük’ü ele geçirdi. Yine Musul’da da yine Peşmerge hakimiyeti var. Dolayısıyla orada bundan sonra orada bir referandum yapılsa Türkmen sayısı çok az çıkacaktır. Türkiye, Türkmenlere sahip çıkmadı. IŞİD’de saldırılarını sürdürüyor. Türkmenlerin hepsinin durumu çok kötü. Ekonomik ve siyasi olarak bir yere gelemediler. Petrolden Kürtler nemalanıyor. Türkmenler nemalanamadılar. Baskıya dayanamıyorlar. Bu durumda bölgeden Türkmenlerin göç etmesi de kaçınılmaz.”


Irak savaş uçakları IŞİD’i vurdu

Irak savaş uçakları, 2 aydır Emirli’yi abluka altında tutan IŞİD hedeflerini bombaladı. Uçaklar, özellikle örgütün elindeki zırhlı araçlar ile ağır silahları hedef aldı.

Irak Meclisi’ndeki Türkmen Milletvekili Niyazi Mimaroğlu, Emirli’nin IŞİD’in eline geçmemesi için, bir yandan hava saldırısı başlatılırken diğer taraftan helikopterle nahiyeye askeri güç indirildiğini söyledi. Mimaroğlu, hava saldırısının ardından kara operasyonuyla IŞİD militanlarının bölgeden temizleneceğini belirtti.

Nüfusu 30 bin olan Amirli nahiyesindeki silahlı gönüllü Türkmenler, 2 aydır IŞİD’e karşı direniyor. IŞİD ablukası nedeniyle karadan girilemeyen nahiyeye insani ve askeri yardımlar, helikopterler vasıtasıyla ulaştırılıyor. ABD Hava Kuvvetleri’de yaklaşık 10 gündür IŞİD hedeflerini bombalıyor. IŞİD’in örgüt liderleri, yaptıkları açıklamalarda hava saldırılarının devam etmesi halinde ABD’nin hedef alacağını söyledi.

ABD’nin hava saldırıları, Amerikan şirketlerinin hissedar olduğu petrol yatakları ve rafirelerinin olduğu yerde yoğunlaşıyor.

Yeni Çağ

Etiketler : türkmenler, kerkük, ırak, ışid,
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=