Lütfen bekleyin..

Banka hesabı, kredi kartı olanlar: Bu haber sizi de sevindirecek !

21 Ağustos 2014, 16:18

Bankalar 60 kalemden değil 20 kalemden para alacak, istihbarat ücreti de fiş ücreti de karttan para çekme ücreti de yok

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

BDDK milyonlarca vatandaşı çok yakından ilgilendiren ve bankaların ücret, komisyon ve masraflarına ilişkin sınırlamalar getiren yönetmelik taslağını hazırladı. Bu yönetmeliğe göre 20 ücret kalemi dışında hiçbir ücretin alınamayacak. Ücret talep edilebilecek her ürün ve hizmet için finansal tüketicinin ayrı ayrı onayının alınması zorunlu olacak.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), "Finansal Tüketicilerden Faiz Dışında Alınacak Ücret, Komisyon ve Masraflara İlişkin Usül ve Esaslar Hakkında Yönetmelik Taslağı'nı yayınladı.

KREDİ KARTLARIYLA İLGİLİ FLAŞ KARAR - TIKLA OKU

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, bankaların vatandaştan ücret alacağı işlem sayısını 20'ye indiriyor. Bankalar kredi verdiği vatandaştan istihbarat ücreti, dosya ücreti, ödeme planı değiştirme ücreti gibi ücretler alamayacak.

Sözkonusu yönetmelik taslağında öne çıkan başlıklar şöyle:

aslak ile 20 ücret kalemi dışında hiçbir ücretin alınamayacağı bir model oluşturuldu.

Ücretlerde yıllık yüzde 20'nin altındaki artışlarda tüketicinin bilgilendirilmesi zorunlu olacak

Ücret talep edilebilecek her ürün ve hizmet için finansal tüketicinin ayrı ayrı onayının alınması zorunlu olacak

Ücretlerdeki yıllık yüzde 20'nin üzerindeki artışlarda ise finansal kuruluşlar tüketiciye ulaşarak yeniden tüketicinin onayını alacak.

BDDK, Finansal Tüketicilerden Faiz Dışında Alınacak Ücret, Komisyon ve Masraflara İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik Taslağını sektörün görüşüne açtı.

Yeni Tüketici Kanunu gereğince BDDK, bankaların tüketiciden faiz dışında alabilecekleri  ücret, komisyon ve masrafları belirlemek üzere yönetmelik taslağı hazırladı. Taslağın üçüncü bölümünde vatandaşın en çok şikayet ettiği tüketici ve konut kredilerine ilişkin kurallar yer aldı.
 
NE İSTİHBARAT, NE FİŞ ÜCRETİ OLACAK
TAHSİS ÜCRETİ BİNDE BEŞİ GEÇEMEYECEK

Taslağa göre; bankalar vatandaştan kredi tahsis ücreti dışında, "İstihbarat ücreti, kredi işlem fişi ücreti, ödeme planı değiştirme ücreti, değişken taksitli ödeme planı ücreti" gibi her ne ad altında olursa olsun başkaca bir ücret talep edemeyecek.

Kredi tahsis ücreti ise kullandırılan kredi anaparasının binde beşini geçemeyecek. Örneğin 200 bin liralık bir konut kredisi kullanan vatandaş, kredi tahsis ücreti olarak sadece 1000 lira ödeyecek. Ancak BDDK, gerekli gördüğü hallerde bu sınırları artırma ya da yükseltme yetkisine sahip olacak.

FAİZ DÜŞERSE, ERKEN ÖDEME OLURSA...
Taslağa göre kredinin faiz veya kâr oranında finansal tüketici lehine mutabık kalınarak değişiklik yapılması durumunda finansal tüketiciden,  kanunda belirtilen maddede yer alan erken ödeme tazminatı haricinde hiçbir ücret alınamayacağına hükmediyor. Bu durumda veya konut finansmanı kredilerinde bir veya birden fazla taksit ödemesinin vadesinden önce yapılması hâlinde erken ödeme tazminatının yapılacak faiz indirimi tutarını aşamayacağını öngörüyor.
- Taşınır ve taşınmaz rehni tesisi ile gayrimenkul ekspertizi işlemlerinde, finansal tüketiciden yalnızca üçüncü kişilere ödenen ücret talep edilebilecek.
 
KONUT KREDİ TALEBİ REDDEDİLİRSE...
- Reddedilen kredi taleplerinden bir kamu kurum ve kuruluşuna veya üçüncü kişilere ödenen ücretler hariç olmak üzere herhangi bir ücret talep edilemez.

BORCU YOKTUR, YAZISI İÇİN ÜCRET ÖDENMEYECEK
- Finansal tüketicilerin ilgili kuruluşlardan borçlarının bulunmadığına dair talep ettikleri bilgi yazıları için bir defaya mahsus olmak üzere ücret alınmayacak.
 
KREDİLİ HESAPTAN YA DA KREDİ KARTINDAN PARA ÇEKMEYE ÜCRET YOK
- Kredili mevduat hesaplarından kullandırılan krediler ile kredi kartlarından yapılan taksitli nakit avans işlemleri için ücret tahsil edilemeyecek.
 
KREDİ İÇİN AÇILAN HESABA ÜCRET YOK!
- Vatandaşın, en çok şikayet ettiği konulardan biri de kredi çektiği bankaya taksitlerini ödemesi için açılan hesaptan 'hesap işletim ücreti' alınmasıydı. İşte taslak, 'belirli süreli kredi sözleşmesine ilişkin bir hesap açılması ve bu hesaptan sadece kredi ile ilgili işlemler yapılması durumunda, finansal tüketiciden bu hesaba ilişkin herhangi bir ad altında ücret veya masraf' talep edilemeyeceğini hükme bağlıyor. Ayrıca bu hesabın, tüketicinin yazılı talebi olmaması halinde, kendiliğinden kapanmasını öngörüyor.
 
- Finansal tüketicinin onayı olmaksızın, belirli süreli kredi sözleşmesi ile ilişkili bir kredili mevduat sözleşmesi yapılamaz ve kredi tahsilâtları bu hesaptan gerçekleştirilemez.

HARCAMA SÖZÜNÜ YERİNE GETİREMEYENE CEZA YOK!
 
Bankalar, vatandaşın bir ödül karşılığında belli süre için verdikleri harcama taahhüdünü yerine getirmemesi halinde ceza bedeli tahsil edemeyecekler.
 
VATANDAŞ HATALI HAVALE, EFT YAPARSA...
 
Taslağın dikkat çeken diğer düzenlemeleri ise şöyle;
 
- Vatandaş, bankanın herhangi bir şubesinden ya da ATM'den kendi hesabına para yatırırsa ücret alınmayacak. Üçüncü kişilerin, vatandaşın hesabının bulunduğu şubeden para yatırması da ücretsiz olacak.
- Vatandaş internet üzerinden hatalı bir para transferi yaparsa, kendisinden sadece Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasına ödenen masraflar alınabilecek. Bunun dışında bir ücret talep edilemeyecek.
- Havalenin iadesi, reddi, devri ya da havale işlemine dair bilgi değişikliği işlemlerinden bir kamu kurum ve kuruluşuna veya üçüncü kişilere ödenen ücretler dışında ücret talep edilemeyecek.
 
- Vatandaşın, hesabının olduğu bankanın ATM’lerinden kendi hesabı için para yatırma, bakiye sorgulama ve ilgili kuruluş tarafından belirlenen limit dâhilinde yapılan para çekme işlemlerinden ücret alınmayacak.
 
- Başka bankanın ATM'sinden yapılacak işlemlerden ücret alımı ise vatandaşın onayına bağlı olacak. Ya da banka ile vatandaş arasında özel sözleşme yapılacak.
 
KİRALIK KASA
 
- Kiralık kasa ziyaretine ilişkin herhangi bir ücret talep edilemeyecek. Kiralık kasa hizmetinin sona ermesi halinde; kiralık kasaya ilişkin finansal tüketici tarafından gerçekleştirilen bir hasar, ödenmeyen kira bedelleri ve kiralık kasa sözleşmesinden doğan diğer borçlar söz konusu ise; banka bunları depozito ücretinden tahsil edecek. Kalan bakiyeyi ise derhal vatandaşa ödeyecek. 
 
BU İŞLEMLER İÇİN ÖZEL SÖZLEŞME GEREKECEK!
- Taslak, bankaların rutin işlem saatleri dışında yapılan para transferleri, banka ve kredi kartı veya ön ödemeli kartlardan yapılan para transfer işlemleri ile özel nitelikli işlemlerden alınacak ücretlerin sözleşmeyle belirlenmesine hükmediyor. 
- Vatandaş hesabı olmayan bir bankadan para transferi yapmak isterse, yapılacak işlemin ücreti transferden önce kendisine bildirilecek.

HESAP AÇMA-KAPAMA ÜCRETİ YOK!
Banka müşteriden, hesap açma-kapama ya da hesap cüzdanı yazdırma işlemi ücreti alamayacak.

Hesap işletim ücreti, ise bankanın belirlediği dönemlerde kişinin hesabından tahsil edilecek. Vatandaş yıl içinde hesabını kapatırsa, kendisinden sadece hesabın açık olduğu aylara tekabül eden ücret alınabilecek.

180 GÜN HAREKETSİZ KALIRSA...
- Kesintisiz olarak, en az yüz seksen gün süreyle herhangi bir hesabı hareket görmeyen vatandaştan hesap işletim ücreti alınmayacak. Tahsil edilemeyen hesap işletim ücreti, tahakkuk tarihinden itibaren en fazla son 12 aylık dönem için, sonradan tahsil edilmek üzere bekletilebilecek.
Bu dönem zarfında vatandaşa icra takibi yapılamayacak. 12 ayın sonunda ise tahsil edilemeyen  ücretlere ilişkin tahakkuklar ters kayıt yapılmak suretiyle iptal edilecek.
 

İŞTE BDDK'NIN TASLAĞINA GÖRE BANKALARIN ÜCRET ALACABİLECEĞİ 20 KALEM

1. Bireysel Krediler
Tahsis Ücreti
Ekspertiz Ücreti
Taşınır ve Taşınmaz Rehin Ücreti

2. Mevduat
Hesap İşletim Ücreti
Para Çekme Ücreti

3. Para Transferleri
Elektronik Fon Transferi Ücreti
Havale Ücreti
Swift Ücreti

4. Kredi Kartları
Yıllık Üyelik Ücreti
Ek Kart Yıllık Üyelik Ücreti
Kart Yenileme Ücreti
Nakit Avans Çekim Ücreti

5. Diğer
Kiralık Kasa Ücreti
Kampanyalı Ürün ve Hizmetler Ücreti
Fatura Ödeme Ücreti
Arşiv - Araştırma Ücreti
Onaya Bağlı Bildirim Ücreti
Bakiye Sorgulama Ücreti
Kamu Kurum ve Kuruluşlarına Yapılan Ödemeler
Üçüncü Kişilere Yapılan Ödemeler

Hürriyet

Etiketler : kredi kartı, banka, kredi
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Cari işlemler açığı Ocak ayında beklentilerin üzerinde geldi.
Türkiye, daha önce et ithalatı gerçekleştirdiği Polonya, Fransa ve Bosna He..
Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi hakkında konuşan MHP Grup Başkanvekil..
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından..
İller Bankası, borcu olan belediyelerin listesini açıkladı. Listenin ilk be..
Yurt dışına beyin göçünün araştırılması için Meclis’e araştırma önergesi ve..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=