Lütfen bekleyin..

MHP TBMM'nin ardından Erdoğan için YSK'ya da başvurdu

21 Ağustos 2014, 12:21

MHP cumhurbaşkanı seçim sonuçlarının Resmi Gazete’de yayımlanmamasına ilişkin YSK Başkanlığı’na şikayet başvurusu yaptı.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Oktay Öztürk imzasıyla yapılan başvuruda, 10 Ağustos 2014 tarihinde yapılan 12. Türkiye Cumhurbaşkanı seçimi kesin sonuçları Yüksek Seçim Kurulu’nun 15.08.2014 tarihli kararıyla birlikte ilanen duyurulduğu belirtilerek, bu karar 6271 sayılı yasa gereği 15.08.2014 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı Cumhurbaşkanlığı makamı ile kamuoyuna ilan edilmiş ve Resmi Gazete’de aynı günlü mükerrer sayıda yayımlanmak üzere gönderildiği, ancak Yüksek Seçim Kurulu’nun Resmi Gazeteye göndermiş olduğu Cumhurbaşkanı seçimine ilişkin kesin sonuçları gösterir kararın bugüne kadar yayımlanmadığın belirtildi.

MHP'den TBMM'ye Erdoğan Başvurusu - TIKLA OKU

KANUNA AYKIRI ŞEKİLDE YAYINLANMASI GECİKTİRİLİYOR

Devamında, “Oysaki 298 Sayılı yasanın 13/2. maddesinde Yüksek Seçim Kurulu nihai kararlarının en kısa süre içerisinde Resmi Gazetede yayımlanması hükmü yer almaktadır.” denildi.

10 Ağustos 2014 tarihinde yapılan 12. Türkiye Cumhurbaşkanı Seçiminin ilk defa halk oylaması neticesi gerçekleştiği hatırlatılan MHP başvurusu şu ifadelerle devam etti: “(7. Cumhurbaşkanlığı Seçimi sayılmaz ise) Bu sebepten ötürü bu seçimdeki tüm uygulamalar gelecekte yapılacak olan Cumhurbaşkanı seçimlerine emsal teşkil edecek olup, teamül haline gelecektir. Bu seçim gelecek Cumhurbaşkanı seçimlerini de şekillendireceğinden bugün uygulanmış veya uygulanacak olan hukuk dışı kurallarında önünü açarak devletimizin siyasi yapısını temelinden sarsacak demokrasi dışı olumsuzlukları beraberinde getirecektir. Buna göre Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan’ın Milletvekilliği ve Başbakanlık görevlerinin de devam ettiği, Anayasanın 101. maddesine göre bu görevlerinin son bulacağı ve yine Anayasanın 102/4. maddesine göre seçilen Cumhurbaşkanı göreve başlayıncaya kadar görev süresi dolan Cumhurbaşkanının görevinin devam edeceği durumu düşünüldüğünde, tüm Anayasal kurumlar açısından bağlayıcı olan Yüksek Seçim Kurulu Kararları ve Yüksek Seçim Kurulunun tüzel kişiliği Resmi Gazete yönetiminden sorumlu kişilerce göz ardı edilerek siyasi iktidarın menfaatleri lehine suistimal edildiği görülmektedir.”

Açıklama, “Bu konu ile ilgili kamuoyunda ciddi soru işaretleri belirmiş olduğundan ve Yüksek Seçim Kurulunun almış olduğu kararların itibarı açısından Resmi Gazete sürecinin de bizatihi Yüksek Seçim Kurulu tarafından takibi gerektiğinden, yasaya aykırı olarak hareket eden Resmi Gazete yönetiminde sorumlu kişiler hakkında Cumhuriyet Başsavcılıklarına başvuru ve tüm adli işlemlerde dahil olmak üzere her türlü yasal sürecin işletilmesinin Yüksek Seçim Kurulunun görevi dahilinde bulunması sonucu ve kamuoyunun bu konu hakkında bilgilendirilmesi amacıyla Yüksek Seçim Kuruluna başvuru yapılmıştır.” diye sona erdi.

Etiketler : mhp, ysk, oktay öztürk
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
karadeniz1954
1308 gün önce
10 ağustos ta oy kullandık halen oyumuzun tam sonucunu öğrenemedik.

kim aday olmuştu kim kazandı

kazanan nerde

ne işler çeviriyor

mecvlis nerde

YSK nerde ne iş yapar.

sandıklardaki oyları ilk okul talebesi bile sayar.

siz seçim kurulu olarak ne iş yaparsınız.

sandıkları saydık bizim işimiz bitti diyemezsiniz.

o sandıktan çıkan ne iş yapacak kabul edip etmediği bile belli değil.

herkes işini yapsın.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=