Lütfen bekleyin..

PKK'ya dair bir şok bilgi daha!

13 Temmuz 2013, 13:55

PKK sözde gümrük noktalarındaki faaliyetlerini hızlandırdı.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Polis Akademisi'ne bağlı Uluslararası Terörizm ve Sınıraşan Suçlar Araştırma Merkezi, 'Kaçakçılık ve Terör Sarmalı' başlıklı bir rapor hazırladı.

Raporda terör örgütü PKK'nın halen devam eden finans faaliyetleri de yer aldı. Teröristlerin, Suriye ve Kuzey Irak'taki otorite boşluğundan yararlanarak Türkiye sınırına yakın bölgelerde oluşturduğu sözde gümrük kapılarında kaçakçılar dışında yasal yük taşıyan araçlardan bile vergi adı altında haraç aldığı belirlendi.

Raporda örgütün gümrük kapıları şöyle belirtildi:

-İran sınırındaki gümrük noktasında 45 kişiden oluşan ve Şehidan Taburu denilen silahlı militanlar kaçakçılardan haraç topluyor. Bu noktalardan geçen kaçakçılardan malın değerinin yüzde 10'u vergi adı altında alınıyor. Günlük ortalama 3-5 bin dolar haraç toplanıyor.

-Irak tarafındaki; Haftanin, Derari, Ore, Hakurk, Nazdur bölgeleri; İran topraklarında ise Şehidan, Tise, Harçini, Erbila, Urumiye ve Makü bölgelerinde sözde gümrük noktaları bulunuyor.

-Keleşin, Zele, Dole Tue (Dut Vadisi), Kuzine bölgelerinde gümrük noktaları var. Bu noktaların her birinden örgüt yıllık 3 milyon euro gelir sağlıyor.

HPG MÜHÜRLÜ VERGİ

Bugün gazetesinde yer alan habere göre raporda, vergi alınan kaçakçılara kırmızı renkli ve PKK'nın silahlı yapılanması olan HPG mühürlü sözde belgelerin verildiği belirtildi. Belgelerin üzerinde 'Arkadaşın gümrüğünü aldık' şeklinde notun bulunduğu kaydedildi. 2011'de ülkemizde yakalanan 30 bin 352 yasadışı göçmen üzerinden örgütün 30 milyon 352 bin dolar pay elde ettiği de ifade edildi.

Raporda, Kuzey Irak sınırındaki bir ilde gerçekleşen operasyonda yakalanan sigaradan PKK'nın 4 milyon TL gelir sağladığına dikkat çekildi.

PKK'nın kaçakçılığı meslek haline getiren ve hayali ihracat yapan kişi veya gruplardan düzenli olarak haraç aldığı belirtilerek şöyle denildi: "Örgüt yerel yönetimlerdeki sempatizanları aracılığıyla KCK yapılanmalarındaki kişilerin yönlendirmesiyle bölgede ihale yoluyla iş alan şirketlerden de haraç almaktadır."

UTSAM raporunda PKK'nın sınır ötesinde aldığı haraç oranları şöyle belirtildi:

-Kilo başına eroinden 65, baz morfinden 25, kokainden 3 bin dolar

-Katır başına sigaradan 7, çaydan 7, şekerden 5 dolar

-Göçmen başına 100 dolar

-Küçükbaş 3, büyükbaş hayvan başına 5 dolar

UTSAM raporunda, örgütün ülke içindeki kaçakçılıktan elde ettiği gelir bir bir ortaya konuldu. PKK'nın yasadışı kenevir ekimi ve esrar kaçakçılığındaki rolü şöyle sıralandı:

-Örgüt, kenevir ekimini teşvik ediyor.

-Bilgisi dışında kenevir ekenleri ya da ekim yapmayanları cezalandırıyor.

-Ekim yapanların tamamından ekilen dönüm başına haraç alıyor.

-Kenevir tarlalarına dönük operasyonları engellemek için arazilere mayınlama ve tuzaklama yapıyor.

-Operasyonlar sırasında güvenlik güçlerine saldırı düzenliyor.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Osman S
1740 gün önce
Bunlara sempati duyan, serefsiz, kitabsiz bir kopektir.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, TSK içinde 3 bin kişilik bir yapıyı ..
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=