Lütfen bekleyin..

AKP'nin muhalif memurları sürme planı !

18 Ağustos 2014, 15:44

Hükümet, müfettişleri aracılığıyla yapacağı idari soruşturmalarda kendisine yakın bulmadığı memurları, il veya bölge dışına sürgün edebilecek.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Hükümet, müfettişleri aracılığıyla yapacağı idari soruşturmalarda kendisine yakın bulmadığı memurları, ‘sen Gezici, sen paralelcisin-casussun, sen ülkücüsün, sen Alevi, sen Zazasın, sen solcusun’ diyerek il veya bölge dışına sürgün edebilecek.

Hükümet, liyakat, eşitlik ve hukukla bağlı kalmadığı devlet memurları politikasında yeni ve tartışmalı değişiklikler yaptı. İlgili atama ve yer değiştirme yönetmeliğini kapsamlı şekilde değiştirdi.

Hükümetin istemediği memurları ‘Hizmetin Gereği’ maddesine dayanarak ve ‘Sakıncalı’ denerek İl, bölge dışına sürgün etmesine imkân sağlandı.

Sürgünlerin geri dönme yolunu da kapatan yönetmeliğe ilk kez ‘eşinden şiddet görenler’ de eklenirken, eş durumu ve sağlık mazareti yanında ‘can güvenliği’ de ‘isteğe bağlı atama-yer değiştirme’ gerekleri arasına alındı.

PARALELCİ-GEZİCİ-ALEVİ- SOLCU

Memurların iş güvencesini azaltan ve keyfi yönetime elverişli hükümler yönetmelik de yer aldı. Haklarında adli veya idari bir soruşturma yapılmış ve bu soruşturma sonucunda o yerde kalmasında sakınca görülmüş olan memurlar, hizmet bölgelerindeki ve/veya hizmet alanlarındaki zorunlu çalışma sürelerini tamamlamadan ve yer değiştirme suretiyle atanma dönemi beklenmeksizin hizmetin gereği olarak yerleri değiştirilebilecek.

Hükümet, müfettişleri aracılığıyla yapacağı idari soruşturmalarda kendisine yakın bulmadığı memurları, ‘sen Gezici, sen paralelcisin-casussun, sen Alevi, sen Zazasın, sen solcu- sen bölücüsün’ diyerek il veya bölge dışına sürgün edebilecek.

EMNİYETE SEÇMECE AVUKAT

Bu arada, Bakanlar Kurulu, ‘Kamuda sözleşmeli Personel istihdamıyla ilgili esaslarda’ da değişiklik yaptı. Buna göre, Emniyet Genel Müdürlüğü’nde istihdam edilecek tam zamanlı sözleşmeli avukatlar için sınav şartı aranmayacak. Yani liyakattan çok, seçmece avukatlarla çalışılacak.

Diğer değişiklik ise engelli çocuğu bulunan sözleşmeli personelin haklarıyla ilgili oldu. Buna göre bu personel, en az %70 oranında engelli ya da süreğen hastalığı olan çocuğu için 10 gün mazeret izni kullanabilecek. -taraf

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Rasim Ozan Kütahyalı, Beyaz Futbol'daki ahlaksız sözleri nedeniyle Beya..
CHP’li vekil Erkan Aydın, Sayıştay raporlarında, bazı bakanlıkların özel he..
Ölümleri şüpheli bulunan 5 mühendisten biri olan Hüseyin Başbilen dosyasınd..
Dün tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren eski milli sporcumuz olimpiya..
Norveç’te düzenlenen Trident Javelin-2017 isimli NATO tatbikatında yaşanan ..
Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından istifa ettirilen Gökçek'e darbe üstüne..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=