Lütfen bekleyin..

Gökçek’in ihalesi ‘Adrese teslim’ edilemedi

18 Ağustos 2014, 11:19

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ‘adrese teslim’ ihalesi Kamu İhale Kurulu’ndan döndü.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü’nün 9 Haziran’daki ‘özel güvenlik hizmet alımı’ ihalesi Kamu İhale Kurulu’nca “idarenin tek bir şirketi işaret ettiği” gerekçesiyle iptal edildi.

Cumhuriyet'ten Aykut Küçükkaya'nın haberine göre Ankara Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü’nün (ASKİ) “adrese teslim” ihalesi, Kamu İhale Kurulu’ndan (KİK) döndü. Ankara Su Kanal İdaresi Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’nın 9 Haziran 2014 tarihinde yaptığı “özel güvenlik hizmet alımı” ihalesiyle ilgili şikâyeti değerlendiren KİK, “idarenin tek bir şirketi işaret ettiğini” tespit ederek ihaleyi iptal etti. KİK’ten önce “ihale dokümanın rekabeti ihlal ettiği” gerekçesiyle ASKİ’ye başvuran ihale dışı kalan şirketin şikâyeti belediye tarafından reddedilmiş.

REKABETE AYKIRI’

Melih Gökçek yönetimine bağlı ASKİ’nin iki ay önce yaptığı bir ihale “belediyelerin bazı ihaleleri önceden belirledikleri şirketlerin kazanması için” her türlü girişimi yaptıklarını bir kez daha belgeledi. Ankara Su Kanal İdaresi Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’nın 9 Haziran 2014 tarihinde yaptığı “Özel Güvenlik Hizmet Alımı” ihalesi Kamu İhale Kurulu’na şikâyet edildi. Şikâyette, “İhale dokümanının rekabete aykırı olduğu ve daha önce ihaleyi kazanan firmaya yönelik avantajlı hususlara yer verildiği” iddiası ortaya atıldı.

KİK'TEN İKİ TESPİT 

25 Haziran’da şikâyeti değerlendiren KİK’in ihaleyle ilgili tespitleri özetle şöyle:

Şikâyet konusu ihaleye ilişkin “ihaleye katılabilmek için gereken belgeler ve yeterlilik kriterleri” başlıklı ihale ilanının... maddesinde, “Ayrıca Alarm İzleme Merkezi olarak aktif bir şekilde hizmet verdiğini, ihale ilk ilan tarihi itibari ile en az 1500 aboneye sahip olduğunu ve bu vasfını ihale ilk ilan tarihinden geriye doğru en az 2 ay aralıksız koruduğunu gösterir belgelerin aslını veya noter onaylı veya idare tarafından aslı ile birlikte ibra edilecek ve idare tarafından tasdiklenecek suretini ihale günü teklif dosyası içerisinde idareye ibraz edecektir...” düzenlemesi ile istekliler tarafından teklifleri kapsamında sunulması gereken bir yeterlilik kriteri olarak belirlendiği anlaşılmıştır. Şikâyete konu edilen yeterlilik kriteri olarak belirlenen düzenlemenin rekabeti engelleyici hususlar içerdiği, bu nedenle başvuru sahibinin iddiasının yerinde olduğu sonucuna varılmıştır.

Başvuruya ihale dokümanı incelendiğinde makine teçhizat ve diğer ekipmanın isteklilerin kendi malı olma şartının aranmadığı, Kamu İhale Genel Tebliği açıklamaları uyarınca makine, teçhizat ve diğer ekipman için kendi malı olma koşulunun aranmaması durumunda aday veya isteklilerden başvuru veya teklifleri kapsamında herhangi bir belge sunmalarının istenilmemesi gerektiği hususunun belirtildiği dikkate alındığında idarece yapılan söz konusu düzenlemenin mevzuaata aykırı olduğu sonucuna varılmıştır.

BELEDİYE REDDETMİŞ 

Kamu İhale Kurulu’ndan önce önce şikâyetini belediyeye yapan İlk-Kent Özel Güvenlik ve Koruma Hizmetleri Ltd. Şti’nin başvurusu reddedilmiş. Belediyenin reddetmesi üzerine şirket KİK’e başvurmuş. KİK de 25 Haziran 2014’te şikâyeti haklı bularak özel güvenlik hizmet alım ihalesini oybirliğiyle
iptal etmiş.

Etiketler : melih gökçek
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
saglam
1342 gün önce
ne bekliyordunuz
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, TSK içinde 3 bin kişilik bir yapıyı ..
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=