Lütfen bekleyin..

Türk yargı sisteminde bir ilk

16 Ağustos 2014, 19:29

Trafik kazasında felç kalan gurbetçiye rekor tazminat

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Almanya’dan tatil için geldiği Kocaeli’nde, başka bir gurbetçinin kullandığı aracın çarpması sonucu felç kalan gurbetçinin, sürücü hakkında açtığı tazminat davasında bilirkişiler, rekor bir tazminata hükmetti.

Davaya konu kaza 2 yıl önce Kocaeli'nde meydana geldi. Tatil için Almanya'dan memleketi Kocaeli'ne gelen S.T., Kartepe ilçesinde motosikletle gezerken, başka bir gurbetçi N.Ş.'nin kullandığı Hollanda plakalı aracın çarpması sonucu yaralandı. Almanya’da işçi olarak çalışan S.T., hastaneye kaldırılarak bir dizi ameliyat geçirdi. Kaza sonrası ayağa kalkamayan S.T., Almanya’ya geri dönerek tedavisine bu ülkede devam etti. Ancak yapılan tüm tedavilere rağmen S.T.'nin belden aşağısı felç kaldı.

Kazayla ilgili Kocaeli Sulh Ceza Mahkemesi'nde görülen ceza davasında, Adli Tıp Kurumu, S.T.'ye çarpan araç sürücüsünü yüzde 75 oranında kusurlu buldu. S.T.'ye ise yüzde 25 oranında kusur verdi. Para cezasına çarptırılan N.Ş.'nin cezası ertelendi.

Tedavisi devam eden S.T., Sakarya'daki avukatı Özgür Eray Taş aracılığıyla, sakat kalmasına neden olan N.Ş.'nin Hollanda plakalı aracının sigorta şirketi aleyhine, iş göremezlik, bakıcı gideri, Almanya’daki evinin engelli yaşamına uygun hale getirilmesi, fizik tedavi giderleri, tıbbi araç ve gereç ihtiyacı, mutad giderler ve manevi tazminat zararı adı altında Kocaeli Ticaret Mahkemesi'nde tazminat davası açtı.

Adli Tıp Kurumu, ceza davasında olduğu gibi, tazminat davasında da Hollanda plakalı aracın sürücüsü N.Ş.’ye yüzde 75 oranında, mağdur S.T.‘ye de yüzde 25 oranında kusur verdi.

Kocaeli Ticaret Mahkemesi'nde açılan tazminat davasında mahkeme, iş göremezlik ve bakıcı gideri zararının hesaplanması için dosyayı Kocaeli ve İstanbul'da ki iki farklı bilirkişiye gönderdi. Bilirkişiler, Türk hukuk tarihine geçecek rekor bir tazminat hesapladı. Kazazedenin maddi zararlarını hesaplayan bilirkişiler, Almanya'da ki bakıcı gideri için 5 milyon 357 bin 845 TL bakıcı gideri, iş göremezlik zararı için de 1 milyon 237 bin 865 TL'lik rakam belirledi.

Bilirkişilerin belirlediği tutar, avans olarak mağdur S.T’ye ödenmiş olunan bedeller, Alman hükümetinin yardım ödemeleri, manevi tazminat ödemeleri ve işlemiş faizler hariç toplam 6 milyon 595 bin 710 lirayı buluyor.

SİGORTA, EVDEN ÇIKABİLMESİ İÇİN ÖZEL ASANSÖR ÜCRETİNİ BİLE ÖDEDİ

Dava devam ederken, Hollanda’da bulunan sigorta şirketi, dava sürecinde S.T.’nin daha fazla mağdur olmaması adına, evinden çıkabilmesi için kişiye özel asansör yapılması bedeli dahil olacak şekilde, avans niteliğinde, 850 bin lira ön ödeme yaptı. Kazanın oluşumunda yüzde 75 kusurlu olan aracın sigortacısının, trafik kazası nedeniyle güvence altına aldığı teminat miktarının manevi zararlar dahil yaklaşık 20 milyon lira olduğu, dava dosyasına gelen poliçe kapsamında tespit edildi.

"MAĞDURLAR BİLGİ SAHİBİ DEĞİL"

S.T.’nın avukatı Özgür Eray Taş, yabancı plakalı araç kazaları ile ilgili olarak mağdurlar yönünden uygulamada bir çok hak kayıplarının olduğunu üzülerek gördüğünü belirterek, mağdur kişilerin bu konuda bilinçli olup haklarını aramaları gerektiğini söyledi. Mağdurların manevi tazminat dahil tüm zararlarını, doğrudan yurt dışında bulunan yabancı sigorta şirketlerinden talep edebileceklerini kaydeden Av. Taş; "Müvekkilimin davası, Türk sigortacılık sisteminin, Avrupa trafik sigorta sistemi karşısında ne kadar yetersiz olduğunu ortaya çıkarmıştır." dedi.

"TÜRK YARGI SİSTEMİNDE HESAPLANMIŞ EN YÜKSEK TAZMİNAT"

Müvekkiline Almanya’da bulunan apartman tipi evinden dışarı çıkıp evine girebilmesi için zaruri ihtiyacı olan harici asansör sisteminin yaklaşık 50 bin Avro tutan bedelinin dahi sigorta kapsamında mağdura ödenmesinin, Avrupa’da insan hayatına verilen önemin ne boyutta olduğunu gösterdiğini anlatan Taş, sistemin diğer bir olumlu yönünün de, hem kazaya uğrayanın hem de kazaya neden olanın dengeli bir şekilde korunması olduğunu dile getirdi.

Avukat Özgür Eray Taş, mağdura dava sürecinde haricen ödenmiş olunan yaklaşık 850 bin lira avans dışında hesaplanan, işlemiş faizler hariç 6,5 milyon lira tazminatın, trafik kazaları ile ilgili olarak şimdiye kadar Türk yargı sisteminde hesaplanmış en yüksek tazminat miktarı olduğunu, Türkiye’deki trafik sigorta teminat limitlerinin de, makul primlerle, Avrupa’da olduğu gibi, limitsiz ya da çok yüksek teminat limitleri içerecek şekilde yapılandırılmasının, hem kazaya neden olan hem de mağdurlar yönünden, önemli bir güvence olacağını beyan etti.

"HOLLANDA MAHKEMESİ, BAŞKA BİR DAVADA, TÜRK KADINA VERİLEN TAZMİNATI IRKÇI ŞEKİLDE DÜŞÜRMÜŞTÜ"

Öte yandan felç kalan gurbetçinin, sürücü hakkında açtığı tazminat davasında, bilirkişi, rekor bir tazminata hükmederken, Hollanda’da mahkeme, benzer bir kazada 'ırkçılık' tartışmalarına yol açan bir karara imza atmıştı. Hollanda mahkemesi, beyinsel fonksiyonlarının büyük bölümünü yitiren Türk kökenli kadına kültürel kökenler nedeniyle” ortalama bir Türk kadınının “26 yaşında çalışma hayatından çekildiğine” işaret ederek 430 bin Euro yerine 70 bin Euro tazminat verilmesine karar vermişti. Karar ülkede ırkçılık tartışması başlatmıştı.

Bugün

Etiketler : trafik kazası
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=