Lütfen bekleyin..

Washington Post'dan Erdoğan'ı kızdıracak haber!..

16 Ağustos 2014, 17:39

Washington Post gazetesinin başyazısında Erdoğan'ı sert ifadelerle eleştirdi: Yeni Türkiye, yolsuzluk kayıtlarının yayınlandığı YouTube'u kapatmak mı?...

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Washington Post , Cumhurbaşkanı seçimi sonrası birlik mesajı veren Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, geçtiğimiz yılki eylemlerinin demokrasiye bakışının sorgulanmasını yol açtığını yazdı.

Başbakan Erdoğan'ın oğlunu yüksek miktardaki paraları sıfırlaması konusunda uyardığı iddia edilen ses kayıtlarının ortaya çıkmasının ardından Twitter ve Youtube'un kapatıldığını hatırlatan gazete, "Sayın Erdoğan'ın bahsettiği 'Yeni Türkiye' bu mu?" sorusunu sordu.

Amerikan Washington Post gazetesi Türkiye'deki son dönemde yaşanan gelişmelere ilişkin bir başyazı yayımladı.

Zaman'daki habere göre "Türkiye'nin Erdoğan'ın baskısından kurtulması gerekiyor" başlığıyla kaleme alınan yazıda, Başbakan Erdoğan ve hükümete yönelik sert eleştiriler getiriliyor.

Gezi Parkı protestolarında hükümetin "tüm konuşma ve bir araya gelme özgürlüğü gibi değerleri paramparça eden" önlemler alındığının ifade edildiği başyazıda, cumhurbaşkanına daha fazla yetki verilecek herhangi bir anayasal değişiklik öncesinde, Başbakan Erdoğan'ın temel demokratik prensiplere saygı duyduğunu göstermesi gerektiğinin altı çiziliyor.

İŞTE WASHİNGTON POST'TA YAYINLANAN BAŞYAZIDAN İLGİLİ BÖLÜMLER:

"Türkiye'nin Erdoğan'ın baskısından kurtulması gerekiyor"

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ülkedeki ilk halk oylamasında oyların yüzde 51,7'sini toplayarak cumhurbaşkanı seçildi.

Ülkenin 12 yıldan beri lideri konumundaki Erdoğan, 'Yeni Türkiye'yi inşa etmek istediğini ve seçimden sonraki konuşmasında derin bir şekilde kutuplaşmış ülkenin tümünün taleplerine saygı duyacağını duyurdu.

Ancak geçtiğimiz yılki eylemleri Sayın Erdoğan'ın demokrasiye yaklaşımı ve ötesindeki dünyaya dair bakışının sorgulanmasına yol açıyor. Yeni Türkiye eskisinden farklı mı olacak?

Başbakan Erdoğan'ın aldığı önlemler herhangi bir demokrasiye dayanan tüm konuşma ve bir araya gelme özgürlüğü gibi değerleri paramparça ediyor.

İstanbul Taksim Meydanı'nda geçtiğimiz yıl patlak veren protestolara Sayın Erdoğan'ın hükümeti haddinden fazla sertlikle müdahale etti. Birkaç insan öldü ve binlercesi yaralandı. Bu, protestoları ifade özgürlüğünden ziyade, kendisine yönelik bir hakaret olarak gören bir liderin tepkisiydi.

Türkiye ayrıca gazetecilerin hapse atılması ve sindirilmesi konusundaki sıralamada, dünyanın en kötü siciline sahip.

Geçtiğimiz Aralık'ta patlak veren büyük yolsuzluk skandalında, Sayın Erdoğan'ın oğlunu yüksek miktardaki parayı sıfırlaması konusunda uyardığı ses kayıtları ortaya çıktı.

Sayın Erdoğan ses kayıtlarının sahte olduğunu söyledi; ama Türkiye'deki sosyal medya çok hareketli bir gün geçiriyordu. Sayın Erdoğan ve hükümet hakkındaki yolsuzluk iddialarına ilişkin eleştiriler Twitter'da özgürce yazılıyordu.

Ses kayıtları ise Youtube'ta yayınlanmıştı. Sayın Erdoğan'ın tepkisi ikisini de kapatmak oldu. Sayın Erdoğan'ın bahsettiği "yeni" ülke bu mu?

Sayın Erdoğan, Türkiye cumhurbaşkanlığını daha yetkili bir makam haline getirecek şekilde güçlendirmeye yönelik arzusunu saklamadı. Anayasayı değiştirmede başarılı olup olamayacağı henüz net değil.

Ancak böylesi bir çabadan önce Sayın Erdoğan temel demokratik prensiplere saygı duyduğunu göstermelidir.

Aksi halde, cumhurbaşkanlığına daha fazla yetki verilmesi sadece bir adamın önemini arttırmak için kullanılacaktır.

Bu ise bir ülke olarak Türkiye'nin çıkarına en uygun olanı değil.

Zaman

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Mustafa Nihat Yıldırım
1309 gün önce
Cumhurbaşkanı değil adaletin karşısına çıkıp kendisini savunması ve bu caldilarinin hesabını adaletin huzurunda savunması lazım ama kaçıyor turkiye Cumhuriyeti değil Türkiye demokrasi ismini vermeye çalışıyor bune rezillik bu ne curret olu 21 yaşında holding sahibi oldu bunları açıklaması lazım neden kaçıyor katil ve hırsız türkiyenin başına bela bu E.t bilığı madem çalmayı ses kayıtları yalan çıksın dobra dobur söylesin hirsiz
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
Zeytin Dalı Harekatı'nın başlangıcından etkisiz hale getirilen terörist..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=