Lütfen bekleyin..

İşte açıklanan verilerle Türkiye'yi korkutan tablo!

16 Ağustos 2014, 11:27

Açıklanan işsizlik verileri ekonomideki olumsuz gidişatı gözler önüne serdi.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Ekonomideki yavaşlama istihdamı vurdu. Türkiye İstatistik Kurumu’nun işgücü istatistiklerine göre mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış işsizlik, mayısta yüzde 9,5’e yükseldi. İstihdam inşaatta 45 bin, sanayide 9 bin kişi azalırken, BETAM, işsizliğin haziran döneminde de artmaya devam edeceğini kaydetti.

SON 35 AYIN EN YÜKSEK RAKAMI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mayıs ayı hane halkı işgücü istatistiklerini dün açıkladı. Nisan ayında yüzde 9 olan işsizlik verisi mayısta yüzde 8,8’e geriledi. Ancak mevsim etkilerinden arındırılmış işsizlik oranında farklı bir tablo ortaya çıktı. Bu veride 2011 yılı Temmuz ayından bu yana görülen en yüksek oran olan yüzde 9,5, ikinci kez gerçekleşti. Bu oran 35 aydan bu yana gerçekleşen en yüksek rakam olarak ortaya çıktı. Mevsim etkilerinden arındırılmış tarım dışı istihdamda da 35 ayın zirvesi görüldü.

2 MİLYON 551 BİN KİŞİ İŞSİZ

TÜİK’in verilerine göre Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2014 yılı Mayıs döneminde 2 milyon 551 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise yüzde 8,8 seviyesinde gerçekleşti. İşsizlik oranı erkeklerde yüzde 8, kadınlarda ise yüzde 10,5 olarak ortaya çıktı. Aynı dönemde tarım dışı işsizlik oranı yüzde 10,7 olarak tahmin edildi. 15-24 yaş grubunu içeren genç işsizlik oranı yüzde 15,8 iken, 15-64 yaş grubunda bu oran yüzde 8,9 olarak gerçekleşti. Mayıs 2014 döneminde 15 ve daha yukarı yaştaki istihdam edilenlerin sayısı, 26 milyon 538 bin, istihdam oranı ise yüzde 46,7 oldu. Bu dönemde, tarım sektöründe çalışan sayısı 5 milyon 820 bin, tarım dışı sektörlerde çalışan sayısı ise 20 milyon 718 bin olarak gerçekleşti. İstihdam edilenlerin yüzde 21,9’u tarım, yüzde 20,2’si sanayi, yüzde 7,4’ü inşaat, yüzde 50,5’i ise hizmetler sektöründe yer aldı. İşgücü nüfusu 2014 yılı Mayıs döneminde 29 milyon 89 bin, işgücüne katılma oranı ise yüzde 51,2 olarak gerçekleşti.

Mevsim etkilerinden arındırılmamış temel işgücü göstergelerine bakıldığında ise olumlu gelişmeler yaşanmadığı görüldü. Mevsim etkilerinden arındırılmış istihdam sayısı bir önceki döneme göre 6 bin azalarak 25 milyon 996 bine ulaştı. İstihdam oranı ise 0,1 puanlık azalış ile yüzde 45,7 olarak gerçekleşti. Mevsim etkilerinden arındırılmış işsizlerin sayısında 2014 yılı Mayıs döneminde, bir önceki döneme göre 108 bin kişilik artış gerçekleşti. İşsizlik oranı 0,3 puanlık artış ile yüzde 9,5 olarak ortaya çıktı. Mevsim etkilerinden arındırılmış işgücüne katılma oranı bir önceki döneme göre 0,1 puanlık artış ile yüzde 50,5 olarak gerçekleşti. Ekonomik faaliyete göre istihdam edilenlerde en fazla artış 41 bin kişi ile hizmet sektöründe gerçekleşti.

Öte yandan Maliye Bakanlığı tarafından derlenen verilere göre, 2014 yılı ikinci döneminde toplam kamu istihdamı 2013 yılının aynı dönemine göre yüzde 4,1 oranında arttı. Kamuda istihdam edilenlerin sayısı ise 3 milyon 373 bin olarak gerçekleşti.

TARIM DIŞI İŞSİZLİKTE 0,4 PUANLIK YÜKSEK ARTIŞ

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM), tarafından hazırlanan işgücü piyasası görünümüne göre bu dönemde tarım dışı istihdam 11 bin düşerken tarım dışı işgücünde 91 bin kişilik bir artış görüldü.  Nisan-Mayıs-Haziran dönemini kapsayan Mayıs verisi 2.çeyrekte büyümedeki yavaşlamaya paralel işsizliğin arttığını gösteriyor. Mevsim etkilerinden arındırılmış verilere göre Mayıs, Nisan dönemiyle kıyaslandığında tarım dışı işgücü 91 bin artarak 23 milyon 49 bin oldu. Tarım dışı istihdam ise 11 binlik bir azalışla 20 milyon 398 bine ulaştı. Böylelikle tarım dışı işsiz sayısı 102 bin artmış, tarım dışı işsizlik oranı Mayıs 2014 döneminde Nisan 2014 dönemine kıyasla 0,4 yüzde puan artarak yüzde 11,5 seviyesine ulaşmıştır.

İşsizlikteki düşüşün büyük ölçüde mevsimsel etkilerden kaynaklandığını belirten İstanbul Ekonomik Araştırmalar Derneği (İEAD) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Hüseyin Bilgin’e göre, işsizliğin temel nedeni eğitim sistemi.  Bilgin, Türkiye’deki mevcut eğitim sisteminin, özellikle yükseköğrenimin; ekonominin, sanayinin ve iş dünyasının ihtiyaç duyduğu alanlarda ve niteliklerde işgücü yetiştirmekten uzak olduğunu söyledi.

Zaman

Etiketler : İşsizlik,
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Cari işlemler açığı Ocak ayında beklentilerin üzerinde geldi.
Türkiye, daha önce et ithalatı gerçekleştirdiği Polonya, Fransa ve Bosna He..
Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi hakkında konuşan MHP Grup Başkanvekil..
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından..
İller Bankası, borcu olan belediyelerin listesini açıkladı. Listenin ilk be..
Yurt dışına beyin göçünün araştırılması için Meclis’e araştırma önergesi ve..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=