Lütfen bekleyin..

Anayasa Mahkemesi'nin kapısı çalınacak

16 Ağustos 2014, 10:25

'Rejim krizinin kapısı aralandı'

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Baş­ba­kan Er­do­ğa­n’­ın gö­rev sü­re­si­nin dol­du­ğu gö­rü­şü­nü sa­vu­nan CHP, Yar­gı­tay Cum­hu­ri­yet Baş­sav­cı­lı­ğı­’na yap­tık­la­rı baş­vu­ru­dan so­nuç çık­ma­ma­sı ha­lin­de Ana­ya­sa mahkemesin egidecek.

Yük­sek Se­çim Ku­ru­lu­’nun se­çim so­nuç­la­rı­nı ilan et­me­si ile Cum­hur­baş­ka­nı se­çi­len Baş­ba­kan Tay­yip Er­do­ğa­n’­ın gö­rev sü­re­si­nin dol­du­ğu gö­rü­şü­nü sa­vu­nan CHP , Yar­gı­tay Cum­hu­ri­yet Baş­sav­cı­lı­ğı­’na yap­tık­la­rı baş­vu­ru­dan so­nuç çık­ma­ma­sı ha­lin­de Ana­ya­sa mahkemesine gidecek.

CHP Söz­cü­sü Ha­luk Koç, “YS­K’­nın so­nuç­la­rı ila­nın­dan iti­ba­ren hu­ku­ken hem si­ya­si par­ti ge­nel baş­kan­lı­ğı hem Mec­lis üye­li­ği, ya­ni mil­let­ve­kil­li­ği hem baş­ba­kan­lı­ğı, fii­len yok hük­mün­de­dir. Bu sı­fat­la­rı ya­ni si­ya­si par­ti ge­nel baş­kan­lı­ğı, mil­let­ve­kil­li­ği ve baş­ba­kan­lık sı­fat­la­rı­nı ta­şı­yan ic­ra­at ve ey­lem­de bu­lun­ma­sı, açık şe­kil­de ana­ya­sa ih­la­li­di­rde­di.

 RE­JİM KRİ­Zİ­NİN KA­PI­SI ARA­LAN­DI

Koç, şöyle devam etti: “Cum­hur­baş­kan­lı­ğı­na se­çi­lir se­çil­mez, ana­ya­sa ih­la­li­ne baş­la­yan bir ki­şi Tür­ki­ye­’de ge­le­cek­te­ki re­jim kri­zi­nin şim­di­den ka­pı­sı­nı aç­mış­tır. Yar­gı­tay Baş­sav­cı­lı­ğı ve Mec­lis Baş­kan­lı­ğı ma­ka­mı cid­di so­rum­lu­luk al­tın­da­dır. CHP ola­rak uya­rı­la­rı­mı­zı yap­tık an­cak iki ku­rum­dan da hu­kuk­sal açık­la­ma ya­pıl­ma­dı. Sav­cı­lık ka­ra­rın­dan so­nuç alın­maz­sa Ana­ya­sa Mah­ke­me­si aşa­ma­sı ge­lir. Ana­ya­sa Mah­ke­me­si­’ne baş­vu­ru içe­ri­ği, hu­kuk­çu­la­rı­mı­zın ça­lış­ma­sı­nın ar­dın­dan olu­şa­cak­tı­r.” 

YSK: Erdoğan cumhurbaşkanı seçildi

YSK Başkanı Sadi Güven, oyların salt çoğunluğunu alan Recep Tayyip Erdoğan 'ın 12. Cumhurbaşkanı seçildiğini açıkladı. Güven, "Erdoğan Cumhurbaşkanı seçilince Başbakanlık görevi düştü" iddialarıyla ilgili bir soru üzerine, "Seçimin tamamlanmasından sonraki aşamada Anayasa YSK'ya herhangi bir görev vermemiştir" açıklamasında bulundu.

Güven, daha sonra Erdoğan’ın cumhurbaşkanı seçildiğini yazan mazbatayı TBMM Başkanı Cemil Çiçek’e takdimetti. "Sizin işiniz bitti, şimdi bizim görevimiz başlıyor" diyen Çiçek, şunları söyledi: "28 Ağustos'ta Meclis'i olağanüstü toplantıya çağıracağız. Bununla ilgili iş ve işlemlere başladık." Bu arada YSK, seçimin kesin sonuçlarını açıkladı. Buna göre, adaylardan Erdoğan yüzde 51.79, Ekmeleddin İhsanoğlu yüzde 38.44, Selahattin Demirtaş ise yüzde 9.76 oranında oy aldı.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
YSK, İYİ Parti dahil 10 siyasi partinin 24 Haziran'daki seçimlere katıl..
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, TSK içinde 3 bin kişilik bir yapıyı ..
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=