Lütfen bekleyin..

‘Log kayıtları silindi’ iddiası çürüdü

04 Ağustos 2014, 12:23

‘Log kayıtları silindi’ iddiasına İstihbarat Dairesi eski Başkanı Ramazan Akyürek’in avukatından çarpıcı bir cevap geldi.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

İstihbarat Dairesi eski Başkanı Ramazan Akyürek’in avukatı Adnan Şeker, hükümete yakın gazetelerde yer alan log kayıtlarının silindiğine yönelik iddiaları çürüttü. Şeker, sözkonusu gazetelere yansıyan haberlerin asıl amacının “5-6 Ağustos’ta yapılması planlanan operasyonun halk üzerindeki algısını oluşturmak” olduğunu belirtti. Bütün kayıtların devletin arşivinde saklı tutulduğunu belirten Şeker, “Bu kayıtlar Bilişim Daire Başkanlığı’nın arşivinde duruyor. Eğer yetkililer bulamıyorsa yerini biz gösterelim” dedi.

YEDEKLER GİZLİ YERLEŞKEDE

Emniyet İstihbarat Daire Başkanlığı’nın  tüm kayıt, belgelerin aslı ve hafızası  Ankara Çankaya Yıldız’da Bulunan Daire Başkanlığı’nın Arşiv Bölümü’nde olduğuna dikkat çeken Şeker, “Silindi denilen kayıtlar Bilişim Daire Başkanlığı’nda bulunmaktadır. Bu belgelerin yedekleri ise gizli bir yerleşkededir. Eğer İstihbarat Daire Başkanlığı, hükümet ve devlet bilmiyorsa arşivin, dijital belgeleri ve yedeklerin yerlerini bilmiyor ise;  yerini biz gösterelim” ifadelerini kullandı.

‘OPERASYONU BEKLİYORUZ’

Log kayıtları silindi iddiasıyla hem müvekkilinin ön plana çıkarıldığına hem de yapılacak operasyona zemin hazırlandığına dikkat çeken Şeker, söz konusu iddialarla yargı sürecinin devam ettiğini belirtti. Sadece müfettiş raporları üzerinden operasyon yürütüldüğüne dikkat çeken Şeker, “Bir operasyon yaparlarsa sadece boş dosya üzerinden müfettiş raporları üzerinden operasyon yapacaklar. Biz bekliyoruz” dedi.

HABERLERİN SEBEBİ ALGI YÖNETİMİ

Avukat Adnan Şe­ker, log ka­yıt­la­rı­nın si­lin­me­si­nin ge­rek yö­net­me­lik ve ge­rek­se de mev­zu­ata uy­gun ger­çek­leş­ti­ği­ni vur­gu­la­dı. Şe­ker, şu bil­gi­le­ri ver­di: “Bu her yıl dü­zen­li ger­çek­le­şen bir ey­lem­dir. İs­tih­ba­rat Da­ire­si­’nin yö­net­me­li­ği giz­li­dir ama ar­tık biz ken­di­mi­zi sa­vun­mak için giz­li bel­ge­le­ri or­ta­da do­laş­tır­mak zo­run­da ka­lı­yo­ruz. Her yıl bu ka­yıt­lar si­li­nir. Yö­net­me­li­ğin met­ni­ne ka­dar, ka­rar nu­ma­ra­sı­na ka­dar ver­dik aç­sın­lar bak­sın­lar.” Bu ha­ber­le­rin asıl ama­cı­nın al­gı yö­net­mek ol­du­ğu­nu di­le ge­ti­ren Şe­ker, 22 Tem­muz ope­ras­yo­nun­da ol­du­ğu gi­bi ‘şu isim­ler alı­na­ca­k’ şek­lin­de ha­ber­ler dön­dü­ğü­ne dik­kat çek­ti.

(Kaynak: Bugün)

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Yeni Şafak gazetesi, FETÖ lideri Fethullah Gülen'in 100 yıldan fazla ya..
1 Mayıs'ta Taksim Meydanı için karar çıktı....
MHP Kocaeli İl Başkanı Aydın Ünlü, 23 Nisan’da çalışmak zorunda bırakılan a..
Referandum sürecinde ve sonrasında sessiz kalmayı tercih eden Abdullah Gül,..
FETÖ soruşturması kapsamında terör örgütünün mobil iletişim ağı ByLock'..
Milyonlarca memurun çalışma hayatını değiştirecek yönetmelikle birlikte art..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=