Lütfen bekleyin..

Gözaltı süresinin aşıldığı belgelendi!..

02 Ağustos 2014, 17:28

Polislerin gözaltı süresinin dolmasına rağmen hukuksuz bir şekilde gözaltında tutuldukları ve hatta ifadelerinin alınmaya devam ettiği belgelendi. UYAP'taki arıza iddiasının gerçek olmadığı ortaya çıktı.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Kamuoyonda yolsuzluğun ortaya çıkartılmasının intikamı olarak görülen polislere yönelik sahur operasyonunda önemli gelişmeler yaşanıyor.

Polislerin 4 günlük yasal gözaltı süresinin dolmasına rağmen 4 gün daha “muhafaza” adı altında zorla alıkonulmalarının gerekçesi çöktü.

UYAP'TA ARIZA İDDİASI TUTANAKLARLA ÇÜRÜDÜ

Ardı ardına ortaya çıkan; açıklama, belge ve kayıtlar, İstanbul Cumhuriyet Savcısı İrfan Fidan’ın “UYAP’ta arıza olduğu için ifadeler gecikti.” iddiasını çürüttü. Buna göre İrfan Fidan, gözaltı süresinin dolmasına rağmen ifade almaya devam etti, polislerin avukatları bunun suç olduğunu belirtti ve ortaya çıkan yeni tutanak ile video kayıtları Fidan’ın ifadelerini yalanladı.

20'DEN FAZLA AVUKAT TUTUNAKLA BELGELEDİ

Tutanak ve video kayıtlarına göre, 01.41’de polislerden Erkan Ünal’ın ifadesine devam edildiğini 20’den fazla avukat tutanak ile belgeledi. Avukatlar, tutanakların haricinde, UYAP log kayıtları ve safahat bilgilerinin yanı sıra 7’nci kattaki savcılık bölümünün kamera kayıtları incelendiğinde evrakta sahteciliğin kolaylıkla ortaya çıkarılacağını belirtiyor.

Savcı Fidan, gözaltı süresinin dolmasına rağmen polislerin hukuksuzca gözaltında tutulmasına gerekçe amacıyla tutanak düzenlemişti. Burada “ifadelerin 26.07.2014 tarihi saat 01.25’te bitirildiği ve UYAP’taki arıza nedeniyle tutuklamaya sevk işleminin saat 02.05’te yapıldığı” ifadeleri yer almıştı.

UYAP YALANI DEŞİFRE OLDU

Ancak Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi’nde başkan yardımcısı olarak görev yapan Eyüp Yıldız, hâkim ve savcıların kullandığı adalet.org adlı sitede yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “UYAP sisteminde herhangi bir arıza ya da bakım nedeniyle sistem kesintisi yapılacaksa portal sayfasından duyurulmaktadır. Bunun dışındaki afaki söylenen şeylere itibar edilmemelidir. UYAP sisteminde soruşturma ve kovuşturma sürecini etkileyen ya da uzamasına neden olan herhangi bir kesinti olmamıştır.”

Yıldız’ın açıklaması üzerine, polis avukatları harekete geçti. Avukatlar, Fidan ve zabıt kâtibi Ömer Günbey hakkında evrakta sahtecilik, görevi kötüye kullanma ve hürriyeti tahdit (özgürlüğün kısıtlanması) iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

Avukatlar, bu hukuksuzluklardan dolayı tutuklu bütün polislerin serbest bırakılması gerektiğini belirtip tazminat istedi. Yasal gözaltı süresinin dolduğu 26.07.2014 günü saat 01.50, 02.13 ve 03.24 olmak üzere üç adet tutanak tutuldu. Tutanaklarda 20 civarında avukatın imzası ile hukuksuzluk kayıt altına alınıyor.

01.50 saatini taşıyan ilk tutanakta, 26.07.2014 günü saat 01.30’da yasal gözaltı süresinin dolduğu ve bu saat itibarıyla gözaltındaki tüm şüphelilerin salıverilmesi gerektiği halde soruşturma işlemlerinin devam ettiği kayda geçiriliyor.

02.13 saatini taşıyan tutanakta ise; 01.50’de verilen dilekçeye saat 02.10 itibarıyla hâlâ herhangi bir cevap verilmediği vurgulanıyor. 3’üncü ve son tutanakta ise avukatlar yasal gözaltı süresi dolduğu halde ifadelerin alınmaya devam ettiği ve bunun tutanaklarla savcılığa bildirildiği ancak cevap alınamadığı yazılıyor. Bu aşamalar, ayrıca avukatlar tarafından delil oluşturması için video kaydına alındı.

Avukatlar uyarıyor

CMK 91. maddeye göre gözaltı süresi sona erdiğinde Savcı İrfan Fidan, sevk işlemini gerçekleştirmeyip ifadeleri almaya devam ederek suç işlemiştir.

Savcılık tutanağına göre, ifadelerin 01.25’te bittiği ancak UYAP’taki arıza nedeni ile sevk işleminin 02.05’te yapıldığı iddia ediliyor. Ancak saat 01.41’de polislerden Erkan Ünal’ın ifadesine devam edildiği 20’den fazla avukat tarafından belgelenmiştir. Bu durum tutanaklar haricinde, gerek UYAP log kayıtları ve safahat bilgileri incelendiğinde gerekse 7. katın savcılık bölümünün kamera kayıtları incelendiğinde kolaylıkla ortaya çıkarılacaktır.

Ayrıca, Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi’nde Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Eyüp Yıldız’ın, “UYAP bilişim sisteminde soruşturma ve kovuşturma sürecini etkileyen ya da uzamasına neden olan herhangi bir kesinti olmamıştır.” açıklaması da Savcı Fidan’ın evrakta sahtecilik yaptığının bir diğer açık kanıtıdır.

Tüm bu durumlardan dolayı Savcı İrfan Fidan ve zabıt katibi Ömer Günbey hakkında, evrakta sahtecilik ve görevi kötüye kullanmadan dolayı işlem yapılmalıdır. Savcı hakkında ise hürriyeti tahditten dolayı da işlem yapılmalıdır. Bu konularda suç duyurusunda bulunuldu.

Yasal gözaltı süresi dolduktan sonra yapılan tüm hukuki işlemler yasalara aykırıdır. Bu sebeple tüm tutuklular serbest bırakılmalı ve tamamına hürriyeti tahditten dolayı tazminat ödenmelidir.

(Kaynak: Zaman)

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=