Lütfen bekleyin..

TEOG'da yeniden hesaplama

31 Temmuz 2014, 20:46

Milli Eğitim Bakanlığı liseye geçiş sınavı TEOG'da 'ikili kopya' işlemi yapılan tüm adayların puanlarıyla, tüm öğrencilerin yüzdelik dilimlerinin yeniden hesaplandığını duyurdu ve tercihlerini yapanları değişiklik konusunda uyardı.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Danıştay kararı üzerine birinci ve ikinci dönem ortak sınavlarda ikili kopya tespiti yapılan tüm öğrencilerin, iptal edilen testleri ve Yerleştirmeye Esas Puanları (YEP) ile sınavlara giren bütün öğrencilerin yüzdelik dilimlerinin yeniden hesaplandığını açıkladı. 

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavlarında, aynı sınıfta sınava giren adaylardan bazılarına, belli sayıda soruda aynı yanlış seçeneği işaretledikleri gerekçesiyle 'ikili kopya' muamelesi yapılmıştı. Adaylar da buna dava açmış ve kazanmıştı. Danıştay da, adaylar lehine yürütmeyi durdurma kararı verince Milli Eğitim Bakanlığı yeniden hesaplama yoluna gitti.  

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "Bakanlığımız, ikili kopya işlemi yapılan tüm öğrencilerimiz için yeniden değerlendirme yapmış, bu öğrencilerin iptal edilen testleri ve Yerleştirmeye Esas Puanları (YEP) ile sınavlara giren bütün öğrencilerimizin yüzdelik dilimlerini yeniden hesaplamıştır" denildi. 

Açıklamada, 8. sınıf öğrencilerine yönelik ortak sınavlarda, tıpkı diğer merkezi sınavlarda olduğu gibi belli durumlarda kopya analizi yapıldığı kaydedildi.

Bunun da, halen tüm merkezi sınavlar için yürürlükte olan "aynı salonda sınava giren adayların belli sayıda soruda aynı yanlış seçenekte birleşme durumunda ikili kopya işlemine tabi tutulması" kuralına göre yapıldığı vurgulandı. 

Tercihler yenilenebilecek

MEB, bu kapsamda 6 bin 165 öğrencinin ikili kopya uygulamasına tabi tutulduğunu bildirdi. Bakanlığın açıklamasında, tercih yapan adaylara da uyarı var: 

"​Bakanlığımız, yürütmeyi durdurma kararına göre tercih ve yerleştirme işlemleri öncesinde öğrencilerimizin herhangi bir mağduriyet yaşamaması amacıyla sadece dava açan sınırlı sayıda öğrenci için değil, ikili kopya işlemi yapılan tüm öğrencilerimiz için yeniden değerlendirme yapmış, bu öğrencilerin iptal edilen testleri ve Yerleştirmeye Esas Puanları (YEP) ile sınavlara giren bütün öğrencilerimizin yüzdelik dilimlerini yeniden hesaplamıştır.

Öğrencilerimizin puanları ve yüzdelik dilimleri 31 Temmuz 2014 günü saat 19.00 itibariyle www.meb.gov.tr ve https://e-okul.meb.gov.tr adreslerinde yer alan e-Okul veli bilgilendirme sayfasında yayımlanmaya başlamıştır. 31 Temmuz 2014 günü saat 19.00'dan önce başvurularını yapan öğrencilerimiz de güncellenen yüzdelik dilimleri dikkate alarak, tercihlerini gözden geçirip yenileyebileceklerdir."

Etiketler : teog, meb
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler
Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) 2017 Faaliyet Raporu’nda kendi belirle..
Öğrencileri liselere otomatik yerleştirecek simülasyondaki son iki kriteri ..
Cumhurbaşkanı Erdoğan, katıldığı Marmara Üniversitesi 135. Kuruluş Yıl Dönü..
ÖSYM başkanı açıkladı! Son 10 yılda yapılan sınav sonuçlarına yönelik detay..
Yükseköğretim Kurulu'nca (YÖK), daha önce tek günde yapılacağı duyurula..
TEOG'un yerine adrese en yakın, sınavsız mahalli yerleştirme uygulaması..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=