Lütfen bekleyin..

Komutanın başına talih kuşu kondu!

12 Temmuz 2013, 10:14

Davaların yıl sonuna kadar sonuçlanması bekleniyor

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Bodrum Güvercinlik’te, Voyvoda Hacı Hüseyin Ağa’dan miras 73 milyon liralık arazide aralarında Hava Kuvvetleri Komutanı Org. Erten’in de bulunduğu 750 kişiden 300’ü tapularını alıyor.

Güvercinlik’te 200 yıl önce yaşayan Voyvoda Hacı Hüseyin Ağa’nın soyundan geldiğini iddia eden 750 kişi, kendilerine miras kaldığını savundukları arazilerin tapusu için 3 yıl önce hukuk mücadelesi başlattı.

Veraset davası 2 yıl önce sonuçlandı. Hemen sonrasında tashi (tespit) davası açıldı ve bu davadan da Voyvoda’nın mirasçıları lehine karar çıktı. Böylelikle Voyvoda sülalesinin tashi ve tescilleri yapılıp, tapuları çıktı.

Yıl sonunda tamam

Diğer davaların ise yıl sonuna kadar sonuçlanması bekleniyor. Barın Emlak yetkilisi Tuncer Rıfat Barın ile avukat Devrim Deniz; Voyvoda’nın mirasçıları olduklarını öne sürenler adına açtıkları tapu tahsis davasının sonuçlanarak karara bağlandığını söyledi. Güvercinlik’teki 453 betonarme yapının 384’ünün işgalci durumunda olduğunun tescil edildiği belirtildi. Tahsis davasını kazananlar arasında Hava Kuvvetleri Komutanı Mehmet Erten ve ailesi de bulunuyor.

Tuncer Rıfat Barın,, “Güvercinlik’in büyük bölümünün işgalci durumda olduğu tescillendi. Bundan sonraki süreçte ya tapular talep edilecek, ya da uzlaşma sağlanıp satış yoluyla hak sahipleri paylarını alacak. Binalar arsasıyla birlikte satışa gidecek. İkamet edenler bina parasını, Voyvoda’nın torunları ise arsa parasını alacak.”

“Güvercinlik tapuda Sazköy olarak bilinir ve 50 dönüm toplamda 300 adet arsa şekline bölünmüştür. 300 adet arsadan 46 tanesi Voyvoda’nın torunlarından satın alındığı için hak iddia edemeyecekler. Geriye kalan 254 arsa torunlarına ait. Hava Kuvvetleri Komutanı Erten ve ailesi de hak sahipleri arasında.”

Ya boşaltacaklar ya satacaklar

Devrim Deniz (Mirasçıların Avukatı): “Güvercinlik’te işgalci durumunda olanlar evlerini boşaltmak zorunda kalacak. Ya uzlaşacaklar, ya da evlerini satışa çıkaracaklar. Anlaşma olmadığı takdirde ihale yoluyla satış yapılıp hak sahiplerine tespit edilen tutar ödenir..”

Birol Aydın (Mumcular Belde Belediyesi Başkanı) “Güvercinlik’te oturan insanların çoğu işgalci duruma düşmüş oldu.Satış işlemlerini muhtarlık senediyle yapmışlar.”

33 torunu var

Voyvoda’nın 3 eşinden 11 çocuğu oldu. 8 çocuğunun soyu devam etti ve bu çocukların 33 torunu oldu. 33 torunun da onlarca çocukları oldu. Voyvoda miras davasının Güvercinlik’teki 3 binden fazla vatandaşı ilgilendiryor. -Vatan

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler
İşte Türk Milleti ! Şehit için bir şehir kıyama durdu !
Van ve Konya'da meydana gelen otobüs kazalarında 2 kişi öldü, 30 kişi y..
Üsküdar'da bir otobüsün durağa girmesi sonucu meydana gelen kazada ölü ..
Mekke'de Kabe yakınındaki inşaatın şantiyesinde yangın çıktı. Mescid-i ..
İETT, otobüs güzergâhlarının sahada kontrolünü yaptırarak, hat, güzergâh ve..
Kalender Ordu Evi önündeki yolda çökme meydana geldi. Araç trafiği çift yön..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=