Lütfen bekleyin..

Bayrağı indirilen komutanlıkla ilgili flaş karar

25 Temmuz 2014, 11:37

Bayrak indirme olayı ile gündeme gelen Diyarbakır’daki 2. Hava Kuvvetleri Komutanlığı lağvedilecek.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

10 Ağustos’ta ilk turu yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde toplanacak Yüksek Askeri Şûra’dan (YAŞ) Diyarbakır sürprizi çıkacak. Terörle mücadele görevinin yanı sıra, Irak ve Suriye sınırının kontrolünü de sağlayan Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın Diyarbakır’daki 2. Hava Kuvvet Komutanlığı YAŞ ile birlikte lağvedilecek. 30 Ağustos’a kadar Hava Kuvvetleri’nin yeni merkezi Eskişehir olacak. Halen Eskişehir’de 1. Hava Kuvvet Komutanlığı ve Diyarbakır’da 2. Hava Kuvvet Komutanlığı şeklinde teşkilatlanan Hava Kuvvetleri, yeni komutanlığa “Muharip Hava Kuvvet Komutanlığı” adını verecek.

Cumhuriyet gazetesinden Barkın Şık’ın haberine göre,  Komutanlığın başına ise bu şurada hava orgeneralliğe yükselecek bir isim getirilecek. Diyarbakır’daki 2. Hava Kuvvet Komutanlığı son olarak “Bayrak indirme olayı” ile gündeme gelmişti. Hava Kuvvetleri yeni teşkilat yapısına, Cumhurbaşkanlığı seçim süreci ve “Açılım” çalışmaları devam ederken geçecek.

Filolar tek elden yönetilecek

Yeniden yapılanma ile birlikte ülke genelindeki av/ bombardıman filoları ile av/önleme filoları tek merkezden yönetilmeye başlanacak. 2003 yılında hayata geçen mevcut teşkilat şemasında Eskişehir’deki 1’inci Hava Kuvveti Komutanlığı’na 1’inci, 3’üncü, 4’üncü, 6’ncı ve 9’uncu Ana Jet Üs Komutanlıkları, 15’inci Füze Üs Komutanlığı ve 1’inci Hava Kontrol Grup Komutanlığı bağlı bulunuyor. Diyarbakır’daki 2’nci Hava Kuvveti Komutanlığı’nın emrinde ise 5’inci, 7’nci, 8’inci Ana Jet Üs Komutanlıkları, 10’uncu Tanker Üs Komutanlığı ve 2’nci Hava Kontrol Grup Komutanlığı yer alıyor. Bu iki kuvvet tek elde birleşince daha etkin bir komuta kontrol kapasitesi kazanılacağı belirtiliyor. Yeniden yapılanmanın altyapısı ile ilgili olarak Eskişehir’deki faaliyetlerin son sürat sürdüğü belirtildi.

Oluşturulacak Muharip Hava Kuvvet Komutanlığı’nın başında ise orgeneral bulunacak. Bugüne kadar Hava Kuvvetleri kadrosunda yer alan iki orgeneralden biri Hava Kuvvetleri Komutanı olurken diğeri için koltuk aranıyordu. Harp Akademileri Komutanlığı’nın başına da genelde hava orgeneral getiriliyordu. Buranın dolu olması durumunda ise Genelkurmay İkinci Başkanı Yardımcılığı veya Hava Kuvvetleri Komutan Yardımcısı gibi koltuklar açılıyordu. Yeni yapılanma ile birlikte Hava Kuvvetleri’nin orgeneral kadrosu daimi bir koltuğa sahip olacak.

Müşterek harekât Ankara’dan

Eskişehir’deki komutanlık yurtiçi ve yurtdışı hava operasyonlarının planlaması ve icrasından sorumlu olacak. Kara ve Deniz Kuvvetleri ile gerçekleştirilecek müşterek harekatların planlamasını ise Ankara’daki Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndan yapılacak. Hava Kuvvetleri böylece Deniz Kuvvetleri’ne benzer bir şekilde teşkilatlanmış olacak. Deniz Kuvvetleri’ndeki iki oramiralden birisi Deniz Kuvvetleri Komutanlığı görevini yerine getirirken diğeri Donanma Komutanı oluyor.

Uydu Komutanlığı kuruldu

Hava Kuvvetleri bu gelişmelere paralel olarak bir de Uydu Komutanlığı kurdu. İstihbarat ihtiyacını karasuyu ve hava sahası kısıtlaması olmaksızın, coğrafya ve iklim koşullarından bağımsız olarak, gece, gündüz ve her hava şartında elde etmeyi kendisine hedef olarak koyan Uydu Komutanlığı, envanterine giren Göktürk uydusunu işletiyor. 98 dakikada bir dünyanın etrafını turlayan Göktürk uydusu 2.5 metre çözünürlükle Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na istihbarat sağlıyor.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Dede
1363 gün önce
Bayrağına sahip olamayan komutanlık olsa ne olurrrrr, olmasa ne olurrrrrrrr?
ismail solak
1364 gün önce
diyarbakır 2,nci tktik hava komutanlığı ceza olarak kapatılacaksa ,o zaman komutanlık malatyaya taşınsın.neden iptal ediliyorki doğu bölgemizde böyle bir askeri birliğin bulunmaşıu şart
veya erzurumada taşınabilir. bana göre komutana ceza olarak değil çözüm sürecine yalakalık etmek için kapatılıyor.aslında komutan haketti.eger kapatılacaksa erzurum veya malatyaya taşınabilir. karakollar nasıl kapatıldı ise sanırım ilerde askeriyeleride kapatacaklar. yakışır akp ye.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, TSK içinde 3 bin kişilik bir yapıyı ..
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=