Lütfen bekleyin..

Yandaş medyaya görülmemiş kıyak

24 Temmuz 2014, 18:10

Anadolu Ajansı’nın, muhalif gazetelere baskı aracı olarak kullanıldığı Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç tarafından da doğrulandı.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

CHP Kırklareli Milletvekili Av. Turgut Dibek tarafından, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç tarafından yanıtlanması istemiyle verilen soru önergesi, AA’nın sansür ve baskı aracı olarak kullanıldığını bir kez daha gözler önüne serdi. 10.06.2014 tarihli soru önergesinde; “Anadolu Ajansı (AA), ulusal yayın yapan gazete, dergi, radyo, televizyon ve internet sitelerinin bir kısmının aboneliklerini iptal etmiştir. Ajansa çok yüksek rakamda borcu olan yayınlara ise haber servisine devam etmektedir. Twitter’dan fuatavni’nin iddiasına göre ‘Yandaş Medya’nın, Anadolu Ajansı’na 10 milyon 500 bin lira borcu’ vardır. Buna göre; Anadolu Ajansı’nın son 1 yılda aboneliğini iptal ettiği ulusal yayın yapan kaç gazete, dergi, radyo, televizyon ve internet sitesi vardır? Bu kuruluşlar hangileridir ve hangi gerekçe ile AA abonelikleri iptal etmiştir? AA’ya hangi ulusal yayın yapan gazete, dergi, radyo, televizyon ve internet sitelerinin borcu vardır? Bu borçların miktarları nelerdir? AA’nın toplam alacağı ne kadardır? AA’ya borcu olan kuruluşlardan borçlar neden tahsil edilmemektedir” ifadeleri yer aldı. Arınç’ın soru önergesine verdiği yanıtta ise şöyle dendi:

1 MİLYON 228 BİN BORÇ TAKILMIŞ

“Bakanlığım sorumluluğundaki Anadolu Ajansı Genel Müdürlüğünden alman bilgilere Anadolu Ajansı alacaklarının sözleşmeye bağlı ve faturalandırılmış olması nedeniyle tahsil edilememesi gibi bir durum söz konusu değildir. Anadolu Ajansımın, ulusal yayın yapan gazetelerden 2013 yılından kalan vadesi geçmiş ve takibi yapılan alacağı yaklaşık 1 Milyon 228 Bin TL’dir. Alacakların tahsili için hukuki süreç devam etmektedir. Anadolu Ajansı’nda abonelik bedellerinin tahsilatı kapsamında her ay aboneler aranmakta, vadesi geçen borçlu abonelere uyarı yazıları gönderilmekte ve ödeme yapmayan abonelerin yayınları kesilmektedir. Bu işlemlerden netice elde edilememesi halinde yasal yollara başvurularak borcun tahsili yoluna gidilmektedir. Anadolu Ajansı tarafından sözleşme ve ticari teamüllere aykırı tutum ve davranışlarda bulundukları ve abonelik bedellerini ödemedikleri gerekçesiyle, ulusal yayın yapan 1 gazetenin abonelik iptali gerçekleştirilmiş, 2 gazetenin de yayınları kesilmiştir.”

CHP’Lİ DİBEK: BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNE DARBE

CHP milletvekili ve Adalet Komisyonu Üyesi Turgut Dibek ise AA’ya toplam 1 milyon 228 bin TL borcu olan birçok gazete olmasına karşın, yaptığı haberler nedeniyle yalnızca Taraf Gazetesi’nin aboneliğinin iptal edilmesini basın özgürlüğünün önündeki en büyük engellerden biri olarak değerlendirdi. Dibek, şunları kaydetti: “Anadolu Ajansı Atatürk’ün emri ile kurulmuş, sermayesini halktan alan ve özerk olması gereken bir kurumken, Hükümet’in hoşuna gitmeyen haberleri yapan gazetelere AA tarafından haber akışının sağlanmaması yasalara, basın özgürlüğünü kısıtladığı için de Anayasa’ya aykırıdır.

“ARINÇ ASIL BORCU GİZLİYOR”

Dibek, sözlerine şöyle devam etti: “Öte taraftan 2014 yılı AA alacaklarını açıklamayan Bülent Arınç, asıl büyük borcu gizlemektedir. 1 milyon 228 bin TL’lik 2013 yılı borçlularının da isimlerini açıklayamamaktadır. Açıklasa Taraf Gazetesinin aboneliğinin iptal edilmesinin hiçbir haklı gerekçesi olmadığı ortaya çıkacaktır çünkü. Arınç yalnızda 2013 yılı borç miktarını açıkladığı için 2014’ü bilemiyoruz. Bu da Twitter’dan fuatavni’nin iddiasını doğrular nitelikte. Fuatavni ‘Yandaş Medya’nın, Anadolu Ajansı’na 10 milyon 500 bin lira borc’u vardır diyor. Eğer bu doğru olmasa Arınç 2014 yılı rakamını da, borcu olan kurumları da açıklardı.

Taraf

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=