Lütfen bekleyin..

Sendikalar 680 bin memurun peşinde

20 Temmuz 2014, 14:32

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca açıklanan, memurların sendikal dağılımını gösteren istatistikte 680 bin 594 memurun hiçbir sendikaya üye olmaması sendikaları harekete geçirdi.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Sendikalar 680 bin memurun peşinde

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca açıklanan, memurların sendikal dağılımını gösteren istatistikte 680 bin 594 memurun hiçbir sendikaya üye olmaması sendikaları harekete geçirdi.

Resmi Gazetede, 4 Temmuz'da yayımlanan tebliğe göre, 2 milyon 270 bin 558 kamu görevlisinden 1 milyon 589 bin 964'ü sendika üyesi olup, sendikalaşma oranı yüzde 70 olarak gerçekleşti.

İstatistiklerde 680 bin 594 memurun hiçbir sendikaya üye olmaması da dikkati çekti.

SENDİKALAR AKTİF STRATEJİ İZLEYECEK

Yarım milyonu aşkın memurun sendika üyesi olmaması ise sendikaları harekete geçirdi.

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sendika aidatı, sendikaların ideolojileriyle anılmama düşüncesi ve üye olduğu sendika nedeniyle yöneticilerinden mobing görme korkusu nedenleriyle memurların sendikalara üye olmadıklarını söyledi.

Memur-Sen'in 11 hizmet kolunda yetkili sendika olduğunu anımsatan Tonbul, 680 bin 594 sendikasız memurun sendikalı olması için daha aktif bir strateji izleyeceklerini bildirdi.

"SENDİKAL TERCİHLERİNİ ORTAYA KOYMALARI GEREKİR"

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk da bütün kamu çalışanlarının sendikalı olması gerektiğini söyledi.

Sendikaların kamu çalışanları adına faaliyet gösteren, toplu sözleşme masasına oturan, ekonomik ve sosyal talepleri ortaya koyan ve problemlerini takip eden kuruluşlar olduğunu ifade eden Koncuk, üyelik konusunda birtakım sorunların yaşandığını söyledi.

Koncuk, "Bir sendikal baskı maalesef ülkemizde var. İnsanlar bir yerlere kendi iradeleri dışında, amirlerinin zorlamasıyla üye yapılmaya çalışılıyor. Bu şekilde üye olan birçok insan da var ama bir kısım da kendi iradelerini ortaya koymaktan endişe duyuyor. Üye olmamayı, o baskıdan uzak kalmanın bir yolu olarak görebiliyorlar. Bunlar ne olursa olsun yanlış düşüncelerdir" diye konuştu.

Sağlam bir sendikal anlayışın oluşabilmesi için bütün kamu çalışanların sendikacılık literatürü doğrultusunda, sendikal tercihlerini ortaya koymaları gerektiğinin altını çizen Koncuk, "Bu arkadaşlara tavsiyem, sendikaların eksikleri, yanlışları olabilir ama bütün bunlara rağmen sendikal tercihlerini ortaya koymalarıdır. Bu kamu çalışanlarının hem ekonomik hem de sosyal kayıplarını önleyecek en önemli tedbirdir" değerlendirmesinde bulundu.

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Cari işlemler açığı Ocak ayında beklentilerin üzerinde geldi.
Türkiye, daha önce et ithalatı gerçekleştirdiği Polonya, Fransa ve Bosna He..
Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi hakkında konuşan MHP Grup Başkanvekil..
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından..
İller Bankası, borcu olan belediyelerin listesini açıkladı. Listenin ilk be..
Yurt dışına beyin göçünün araştırılması için Meclis’e araştırma önergesi ve..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=