Lütfen bekleyin..

MİT'e 'bağımsız' 6 başkanlık

17 Temmuz 2014, 12:22

Milli İstihbarat Teşkilatı'nın yeni logoları istihbarat dilinde ne anlama geliyor?

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), bünyesindeki 6 başkanlık için bağımsız logolar hazırladı. Habertürk Murat Gürgen'in haberine göre özel tasarlanan logoların her biri teşkilatın faaliyet alanına göre semboller taşıyor. İstihbarat bünyesinde logo hazırlanan birimler şöyle: Stratejik Analiz Başkanlığı, İstihbarata Karşı Koyma Başkanlığı, Dış Operasyonlar Başkanlığı, Güvenlik İstihbaratı Başkanlığı, Elektronik ve Teknik İstihbarat Başkanlığı ve Sinyal İstihbaratı Başkanlığı.

Söz konusu 6 başkanlığın önümüzdeki yıllarda ABD'deki gibi ayrı teşkilatlara dönüşebilecekleri ve böylece istihbarat sisteminin fonksiyonlarını daha yetkin ve etkin şekilde yerine getirebilecekleri belirtiliyor. Logo çalışmasının, bu birimlerin kurumsal kimlik kazanmalarının ilk adımı olduğu kaydedildi. ABD'de farklı alanlarda 16 istihbarat örgütü görev yapıyor ve her biri ayrı kurumsal kimliğe sahip.

MİT teşkilat şemasında, 2009 ve 2012 yıllarında değişikliğe gidilmişti. 2009'da Operasyon Başkanlığı ile Psikolojik İstihbarat Başkanlığı kaldırılmış, teknik dinlemeleri yapan Bilgi Sistemleri Başkanlığı da istihbarat birimi bünyesinden çıkarılarak teknik birime kaydırılmıştı. İstihbarata Karşı Koyma birimi ise "Başkanlık" düzeyine yükseltilmişti.

2012'DE YETKİ DEVRİ YAŞANMIŞTI

2012 yılında da Genelkurmay Elektronik Bilgi Sistemleri Komutanlığı'nın imkanları MİT'e devredilince, MİT bünyesinde Sinyal İstihbaratı Başkanlığı kurulmuştu. Dış Operasyonlar Başkanlığı da 2012 yılındaki yeniden yapılanma sırasında "Daire Başkanlığı" düzeyinden "Başkanlık" düzeyine yükseltilmişti.

Logo çalışmasına paralel olarak gerçekleştirilen yeniden yapılanma faaliyetinde Stratejik İstihbarat Başkanlığı'nın ismi "Stratejik Analiz Başkanlığı" olarak değiştirildi.

ABD İSTİHBARAT YAPILANMASI
ABD'nin uyguladığı "Intelligence Community" (Istihbarat Toplumu) modelinde, tek bir istihbarat servisi yerine farklı alanlarda uzmanlaşmış 16 ayrı teşkilat yer alıyor. Bu teşkilatlar işbirliği içerisinde hareket ediyor.
En tanınmışı olan CIA, diğerlerinden farklı olarak doğrudan Ulusal İstihbarat Direktörlüğü'ne (DNI) bağlı olarak faaliyet gösteriyor. Diğer 15 teşkilattan 8'i savunma bakanlığına, 7'si diğer sivil politika bakanlıklarına bağlı olarak görev yapıyor.
Örneğin FBI ile DEA adalet bakanlığına, NSA ise savunma bakanlığına bağlı olarak çalışıyor.

İSTİHBARAT DİLİYLE LOGOLARIN ANLAMI
Dünyayı çevreleyen halkalar
Stratejik Analiz Başkanlığı'nın logosunda dünyayı çevreleyen halkalar yer alıyor. Bu halkalarla dünyadaki gelişmelerin analizinin yapıldığı vurgulanıyor.

Yunuslarla mesaj
İstihbarata Karşı Koyma Başkanlığı'nın logosundaki yunuslar, yabancı istihbarat teşkilatlarının faaliyetlerinin gözü kapalı ortaya çıkarılacağını anlatıyor. Yunus balıkları, sahip oldukları radar benzeri algılayıcılarla su altında gözü kapalı olsa dahi yön bulabiliyor.

Kartal başı
Dış Operasyonlar Başkanlığı'nın logosundaki kartal başı, komşulardan yönelebilecek tehditlerin gözetim altında olduğunu ifade ediyor.

Dünya kanatlarının altında
Güvenlik İstihbaratı Başkanlığı'nın logosunda yerküre üzerinde Türkiye'yi simgeleyen figürler ve dünyayı kanatları altına alan bir kartal yer alıyor.

Daha keskin görüyor
Elektronik ve Teknik İstihbarat Başkanlığı'nın logosundaki kartal figürü dünyanın tüm istihbarat ağlarının kontrol altında olduğunu simgeliyor. Kartal gözünde, insan gözünün dört katı fazla sayıda sinir yer alıyor ve böylece daha keskin görüyor.

Her türlü sinyal takip altında
Sinyal İstihbaratı Başkanlığı'nın logosunda dünyadan yayılan sinyaller figürü bulunuyor. Sinyal İstihbaratı Başkanlığı, her türlü sinyali algılayıp takip edebiliyor.

HaberTürk

Etiketler : mit,
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=