Lütfen bekleyin..

Çarpıcı analiz! Milli Piyango bedavaya mı gitti?

15 Temmuz 2014, 18:59

Milli Piyango ihalesini kazanan Net Şans Hitay Ortak Girişim Grubu kimdir? İhalede ortaya çıkan 2 milyar 755 milyon dolarlık rakam ucuz mu?

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Milli Piyango İdaresi'ne ait şans oyunlarının 10 yıl süre ile özelleştirmesi ihalesinde ihalenin kazananı 2 milyar 755 milyon dolar ile Net Şans Hitay Ortak Girişim Grubu oldu.

Yani eğer Özelleştirme İdaresi bu ihaleyi onaylarsa, ihaleyi kazanan grup yıllık 275.5 milyon dolar ödeme yapacak. Peki bu rakam yeterli mi? Yoksa iddia edildiği gibi şans oyunları bedavaya mı gitti?

GRUBUN BAŞINA TALİH KUŞU KONDU

Öncelikle neyin özelleştirildiğine biraz daha yakından bakalım.

Milli Piyango İdaresine ait olan şans oyunları lisansının 10 yıl süre ile topluca verilmesi suretiyle özelleştirilmesi ihalesine, Net Şans-Hitay Ortak Girişim Grubu, ERG-Ahlatcı Ortak Girişim Grubu, Turkish Lottery Holding B.V'nin teklif verdi. İhale sonucu lisans hakkını alan, 10 yıl olan lisans süresince her takvim yılı için elde ettiği hasılattan yüzde 25, diğer gelirlerin brüt tutarı üzerinden de yüzde 28 pay alacak.
 
Lisans sahibinin, lisansa konu faaliyetleri gerçekleştirmek için yapacağı her türlü işletme, yatırım ve finansman giderleri ile dağıtım kanallarına ödeyeceği satış komisyonu, ikramiye ödeme primleri ve benzerleri bu orana dahil olacak. Milli Piyango İdaresinin sahip olduğu yazılım, donanım ve oyun terminalleri gibi hiçbir varlık, lisansın ve özelleştirmenin konusu olmayacak.
 
Lisans sahibi, Milli Piyango İdaresi tarafından pazara sunulmuş mevcut oyunları oynatmaya ve söz konusu oyunlara ait logoları ve isimleri kullanmaya devam edebileceği gibi pazara yeni oyunlar da sunabilecek. Milli Piyango'nun şans oyunu satış gelirleri 2012'de 2 milyar 215 milyon lira olmuştu.

Yani şans oyunu satış gelirlerinin önümüzdeki 10 yılda da aynı kalacağı varsayılırsa elde edilecek olan hasılat kabaca 22 milyar TL'nin üzerinde. Basit hesapla bu hasılatın yüzde 25'i yani 5.5 milyar TL'si, gelirler hiç artmadığı varsayımıyla, ihaleyi kazanan grubun olacak. Yani ödenecek olan paranın 550 milyon TL'si şans oyunu gelirlerinin hiç artmadığı varsayımı altında zaten satış hasılatından gelecek. Elbette yatırım masrafları gider olarak düşülemeyecek. Şans oyunları için yıllık olarak ödenecek rakam sadece 275 milyon dolar yani 583 milyon TL olacak.

Bu durumda şans oyunu gelirleri yıllık bazda yüzde 7-10 oranında artsa bile şirket daha ilk yıldan kara geçmeye başlayacak. / paralimani.com

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Sait tantan
1347 gün önce
Sata sata bitirdiler bir hükümet gelsede satılanların hepsini geri alsa ve onların başına dürüst ve çalışkan insanları geçirse türkiyeyi ihya etmezmi EYER SATTIĞININ YERİNE YENİSİNİ YAPAMIYORSAN SATMAYACAKSIN ONLARIN ÜZERİNDE TÜYÜ BİTMEMİŞ YETİMLERİN HAKKI VAR ONA GÖRE BU DÜNYANIN BİRDE ÖTESİ VAR:
dörtyol
1347 gün önce
ye kürküm ye
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Cari işlemler açığı Ocak ayında beklentilerin üzerinde geldi.
Türkiye, daha önce et ithalatı gerçekleştirdiği Polonya, Fransa ve Bosna He..
Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi hakkında konuşan MHP Grup Başkanvekil..
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından..
İller Bankası, borcu olan belediyelerin listesini açıkladı. Listenin ilk be..
Yurt dışına beyin göçünün araştırılması için Meclis’e araştırma önergesi ve..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=