Lütfen bekleyin..

Ekmeleddin İhsanoğlu Filistin konusunda ne dedi ?

15 Temmuz 2014, 16:31

AKP'nin pompaladığı İhsanoğlu yalanı: "Filistin konusunda Türkiye tarafsız olmalı"

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

"Hiçbir zaman Türkiye'nin Filistin konusunda tarafsız olmasını söylemedim, söyleyemem. Kimse de bana bunu söyletemez."

Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu Filistin Büyükelçiliği'ni ziyaret etti. "Filistin konusunda Türkiye tarafsız olmalı" dediği yönündeki soruyu reddederek yanıtladı: Zalimle mazlum arasında tarafsız olamazsınız.

Türk Milleti'nin ortak cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, Filistin'in Ankara Büyükelçisi Nebil Maruf ile görüşmelerinde Gazze'deki son durumun gündeme geldiğini söyledi.

Nebil Maruf, Türk hükümetinin Filistin meselesi için yaptıkları hakkında İhsanoğlu'nu bilgilendirdi.

Görüşmeden sonra gazetecilere açıklama yapan Ekmeleddin İhsanoğlu'na, AKP'nin pompaladığı ve yalan olan "Türkiye'nin Filistin konusunda tarafsız kalması gerektiği" yönündeki sözleri soruldu.

http://www.haberfedai.com/upload/dosya/25810.jpg

(İhsanoğlu Filistin Büyükelçisi ile)

İhsanoğlu'nun yanıtı şöyle oldu:

"Hiçbir zaman Türkiye'nin Filistin konusunda tarafsız olmasını söylemedim, söyleyemem. Kimse de bana bunu söyletemez. Ama siz bir cümleyi cımbızla alıp yan yana koyarsanız... Benim tarafsızlık konusunda söylediğim, Ortadoğu'da Arap kardeşlerimiz arasındaki kavgalarla ilgiliydi. Türkiye, Filistin davasını 1948'den itibaren değişik hükümetlerin önemli katkıları olmuştur. Ve Türkiye hükümetleri barış süreci içerisinde olmalıdır. Çünkü Ortadoğu'da barış demek, herkes için barış demektir. Zalimle mazlum arasında, gaddarla mağdur arasında tarafsız olamazsınız. Biz hiçbir zaman bu konuda Filistin halklarının meşru talepleri tarafsızlık diye bir şey söylemedim. Ben 9 sene bu konuda çok büyük hizmetler yaptım. Goldstone Raporu benim eserimdir. 2006'da Gazze'de Hamas'la Fetih arasındaki ateşkesi sağlayan benim. Filistin'in BM'de üye olması için 55 oyu toplayan yine ben oldum. Kudüs'e gidip, stratejik plan yaparak eğitim, mesken, sağlık sektörlerinde büyük projeleri yapan ve devletlerden para toplayıp imkan sağlayan yine benim. Bunu ben söylemiş olamam. Bu sıkıştırılmış bir cümle içinde, bazıları bir cımbızla alıp bazıları böyle yürütüyorlar. Bunu asla kabul etmem."

İhsanoğlu dış politika konusunda muhalefetin tavrının da milli siyasete uygun olması gerektiğini söyledi. "Ama o siyasetlerin bazılarında hata varsa, o hataları da söylemek muhalefetin işidir" dedi.

İslâm dünyasını yardım çağrısı

İsrail ile Hamas arasındaki ateşkes tartışmalarıyla ilgili de konuşan İhsanoğlu'nun açıklamaları şöyle:

"2008'de, 2009'da da yasaklanmış silahlar kullanıldı. Ben o zaman genel sekreterdim. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi'nin toplanmasını sağladım. Son olarak iki, üç gün önce BM Güvenlik Konseyi'nin aldığı ateşkes kararı aslında eksik bir karardır. Çünkü ateşkesi talep ederken orantısız şiddet kullanımını kınamamıştır. Fakat her şeye rağmen dün gece ilan edilen insiyatifin bugün başarıyla başlatılması insanların Gazze'de nefes almalarını ve bu savaşın acı faturasının bir kısım yaralarını sarmasına da imkan verecektir. Bütün İslâm dünyasını yardım etmeye davet ediyorum. Ülkemizin de bu konuda büyük yardımlar yaptığını, hükümetimizin de birtakım tedbirler aldığınu müşade ediyorum."

"Türkiye cumhurbaşkanı Filistin'i ziyaret eder"

Hamas'ın durumunu da değerlendiren İhsanoğlu; "Benim temennim Hamas'ın resmen, Filistin hükümetinin müspet tavrına paralel bir tavır göstermesidir. Ve uluslararası camiayla beraber çalışması ve günlük hayatı bu aziz günde barış içersinde devam ettirmesidir" dedi.

İhsanoğlu bir gazetecinin, "Gazze'ye gitme planınız var mı?" sorusuna ise, "Gazze'ye çok defa gittim. Cenab-ı Allah bana o mübarek yerlere hizmet etme imkanı verdi. Türkiye cumhurbaşkanının da elbette Filistin devletiyle münasebetlerini geliştirmesi gerekir. Ve Filistin devletini tanıyan Türkiye'nin cumhurbaşkanı elbette Filistin'i ziyaret eder. Dünyadaki bütün devletlere saygı, sevgi içinde olan devletin başı, o temasları yapar ve ziyaret eder" diye karşılık verdi.

***

ÖTE YANDAN İHSANOĞLU'NUN FİLİSTİN'DEN, ERDOĞAN'IN İSE YAHUDİLERDEN ALDIĞI NİŞAN SOSYAL MEDYADA EN ÇOK PAYLAŞILANLAR ARASINDA:

http://www.haberfedai.com/upload/dosya/25813.jpg

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler
"İYİ Parti’nin seçimlere girmek için hiçbir şartı eksik değildi. Eğer ..
MHP lideri Bahçeli'den erken seçim açıklaması
İYİ Parti'nin seçime katılıp, katılamayacağıyla ilgili sorulara yanıt v..
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "An itibarıyla seçim çalışmalar..
Erken seçim tarihi belli oldu.
Koray Aydın “erken seçim” tartışmalarına manidar bir şekilde dahil oldu...
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=