Lütfen bekleyin..

Binlerce emekliye büyük şok!

14 Temmuz 2014, 19:37

SGK, Danıştay kararına rağmen her ay binlerce emeklinin maaşından kesinti yapmaya devam ediyor

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK), Danıştay’ın kararına rağmen 700 bin emeklinin maaşından dernek kesintisi yapmaya devam ediyor. En üst karar organı olan İdari Dava Daireleri Kurulu’nun, emeklinin yazılı muvafakatı alınmaksızın maaşından kesinti yapılamayacağına hükmetmesine rağmen, SGK 6 aydır bu kararı uygulamıyor.

‘Taksitli kömür satışı yapacağız vaadiyle üye yapılan emeklilerin maaşından haberleri bile olmadan yılda 18 lira kesiliyor. Türkiye Emekliler Derneği ile Tüm Emekliler Derneği için yapılan toplam kesinti yıllık 15 milyon lirayı buluyor. Ancak emekliler kendilerine maaş bordrosu verilmediği için yapılan kesintiden habersiz. Birçoğu ilaç ya da muayene farkı kesildiğini düşünüyor.

Emekli maaşlarından iki dernek için yapılan kesintiden aslan payını Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) alıyor. Derneğin Başkanı Kazım Ergün aynı zamanda SGK yönetim kurulu üyesi olması tartışmalara neden oluyor. 

Zaman’ın haberine göre, kesintilerin yaklaşık 600 bini TÜED, 100 bin kadarı da Tüm Emekliler Derneği adına yapılıyor. Bu yolla dernekler tarafından ‘taksitli kömür satışı’ yapacağız diye yazı imzalatılarak üye yapılan pek çok emekli, yıllardan beri aidat ödüyor.

Danıştay: Emekliden kesinti yapamazsın

Emekli maaşlarından dernek için yapılan kesinti, diğer dernekler tarafından yargıya taşındı. Danıştay Onuncu Dairesi, taksitli kömür satışına imkan veren 2005 tarihli SSK Yönetim Kurulu kararını iptal etti.

Kararda emekli maaşları mülkiyet hakkı kapsamında yer aldı ve kişinin yazılı izni olmadan kesinti yapılamayacağı hükme bağlandı. Taksitli kömür satışına izin veren yönetim kurulu kararının emeklinin maaşından izinsiz kesinti yapılmasına yol açtığı belirtildi.

Danıştay Onuncu Daire’nin bu kararına, emekliden yana tavır alması gereken SGK itiraz etti. Kurumun itirazı sonucu konu Danıştay’ın en üst karar organı olan İdari Dava Daireleri Kurulu’nun önüne geldi.

Kurul, Onuncu Daire’nin verdiği kararı yerinde bularak SGK’nın itirazını reddetti. Böylece yargı süreci tamamlanarak taksitli kömür satışı yoluyla emeklinin maaşından kesinti yapılması son buldu. Ancak SGK’nın kararı uygulamaması sebebiyle yüz binlerce emeklinin maaşından yapılan kesinti sürüyor.

(Kaynak: Zaman)

Etiketler : SGK, Danıştay
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
ercan özkan
1344 gün önce
biz emekli aile hekimleri .ne yapacagız .32sene çaliştık ,emekli maaşimiz baglandı devlet bizle emekli ayliğimiz kesilmeyecek denerek sözleşme yapıldı.2 sene sonra emekli maşimiz kesildi .bizi sigortalı yapildık.geriye yönelikSGK 550000tl ödeme İSTİYOR.BENİM 32 YILLIK EMEGİM YOK OLDU .KUL HAKKIMI YEDİLER.ÜSTELİK BU KURUMDA BAŞ HEKİMLİK YAPARKEN ,TELEFONLARA KİLİT YAPTIRDIM ,ELEKTRİKLİ ISITICI KULLANAN PERSONELİN, KÖMÜRÜ COK YAKAN PERSONELİN SAVUNMASINI ALDIM . SSK ECZANESİNİN İLAÇ GEREKSİZ İLAC ALIMLARINA SON VERDİM .DEVLETE VE MİLLETE SAHİP CIKTIK .ŞİMDİ BİZ SUCLU OLDUK Bir yasa536 uyduruk kanunla DOKTORLAR HARİÇ DEVLETTE CALİNİN EMEKLİ MAAŞİ KESİL MİYOR .aile hekimliği özel kabul etmiyor.oysa su ,elektrik....kira .biz veriyoruz.dr özel siğota parası, riks analizi parasını ,belediye çöp parasını biz öduyoruz.şimdide vergi numarası istıyorlar.NASIL OLUYORDA AİLE HEKİMLİĞİ DEVLETİN OLUYOR .BENİM GİBİ MAĞDUR OLAN LARIN MECLİSTE KANUN CIKARARAK DÜZETİLMELİ
Ah Vatan
1345 gün önce
hala hırsızlar malı götürmeye devam ediyor. Koyunlarda aynı otlakta otlamaya devam ediyor.
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Cari işlemler açığı Ocak ayında beklentilerin üzerinde geldi.
Türkiye, daha önce et ithalatı gerçekleştirdiği Polonya, Fransa ve Bosna He..
Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi hakkında konuşan MHP Grup Başkanvekil..
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından..
İller Bankası, borcu olan belediyelerin listesini açıkladı. Listenin ilk be..
Yurt dışına beyin göçünün araştırılması için Meclis’e araştırma önergesi ve..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=