Lütfen bekleyin..

22 Maddede 17 Aralık sonrası Emniyet Teşkilatını bitirmek için yapılanlar?

11 Temmuz 2014, 15:49

17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonu sonrası Emniyet Teşkilatını pasifize etmek, bitirmek için neler yapıldı, yapılıyor?

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

17 ve 25 Aralık yolsuzluk, rüşvet operasyonları sonras AKP Hükümeti Emniyet Teşkilatını adeta hallaç pamuğu gibi dağıttı.

Binlerce polis sürüldü, bazıları bir ay içinde 5-6 yere tayin edildi...

Emniyet'in kritik birimlerindeki uzman personel görevden alınarak adeta Emniyet'in hafızası silindi.

Peki 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonları sonrası Emniyet Teşkilatın bitirmek için bugüne kadar neler yapıldı, yapılıyor?

İşte 22 maddede özeti;

1) POLİS KOLEJİNİN KAPATILMASI

Polis Koleji, 1937 yılında Atatürk’ün talimatı ile Emniyet Teşkilatının üst düzey amir ihtiyacını karşılamak üzere kurulmuş ve o günden bu güne kesintisiz faaliyet göstermektedir. Bu kapsamda polis kolejine girmeye hak kazanan öğrenciler liselere giriş sınavlarında 100 de birlik başarılar gösteren ve aynı zamanda fen liselerini kazanan öğrencilerden oluşmakta idi. Akademik başarılarının yanında yabancı dil bilgisi, fiziksel kondisyon, liderlik özellikleri ve benzeri özellikler bakımından sürekli olarak kendisini yetiştiren polis koleji öğrencileri emniyet teşkilatındaki görevlerinde suçların önlenmesinde en yeni yöntemleri teşkilata uyarlayabilmekte, Teşkilatın gelişmesini sürekli kılmakta, uluslararası polislik ilişkilerinin gelişmesine katkı sağlayabilmekte ve işlenmiş suçlarda delilden sanığa ve suç unsurlarına gitmekte en yeni teknik ve yöntemlerin Türk Polis Teşkilatında kullanılmasını sağlamaktadır.

Ancak 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturması sonrası emniyet teşkilatında görevli üst düzey yöneticileri ve onların yetiştiği okulu cezalandırmak amacıyla kanunen kurulmuş olan polis kolejine kanuna aykırı olarak 2013-2014 yılında öğrenci alınmamış ve burada okuyan öğrencilerin düz liselerde okuyan öğrencilerden farkı kalmayacak şekilde Polis Akademisin geçiş yönetmeliği değiştirilmiştir.

2) POLİS AKADEMİSİ GÜVENLİK BİRİMLERİ FAKÜLTESİNİN KAPATILMASI

Türk Emniyet Teşkilatının yanında, 30 fazla ülkeden polis yöneticilerinin en güncel polislik yöntemleri ve yöneticilik özellikleri yönü ile lisans düzeyinde eğitildiği Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Fakültesinin kapatılarak yerine meslek okulunun açılması çalışmaları başlatılmıştır. Böylece bir bilim dalı olan güvenlik alanında çalışmaların önlenmesinin yanında düşünen, kendisini sürekli geliştiren, hukuka ve insan haklarına uyan, ve polislik bilgisini,  liderlik ve yöneticilik becerilerini en üst seviyede geliştirmiş polis amirlerinin yerine biat kültürü ve sadece üst yöneticilerin söylediklerini esas alan bir yönetim sisteminin oluşturulması hedeflenmektedir.

3) POLİS AKADEMİSİ ARAŞTIRMA MERKEZLERİNİN KAPATILMASI

Emniyet Teşkilatının görev alanlarında daha etkin ve verimli olması ve yaşadığı sorunlara bilimsel çözümler üretmek amacıyla polis akademisi bünyesinde kurulan araştırma merkezlerinde yurt içi ve yurt dışındaki en gelişmiş üniversitelerde doktorasını tamamlayan ve hem polisliği hem bilimi bilen insanların görev yaptığı bir merkez olarak görev yapmakta idi. Bu çerçevede emniyet teşkilatının yaşadığı yüzlerce soruna yurt içi ve yurt dışı polislik önerileri ile bilimsel öneriler getirmiştir.

Araştırma merkezleri başkanlığının altında; Uluslararası Terörizm ve Sınıraşan Suçlar Araştırma Merkezi, Güvenlik Yönetimi Araştırma Merkezi, Güvenlik Eğitimi Araştırma Merkezi, Trafik Ve Ulaşım Güvenliği Araştırma Merkezi, Suç Önleme Araştırma Merkezi yer almakta ve güvenliğin her alanında faaliyet göstermekte idi.  Burada görevli tüm akademisyen ve akademisyen emniyet müdürlerinin personel emrine atamaları yapılarak sadece günlük imza atmaları kendilerinden beklenmektedir.

4) HAKSIZ YERE 48 BİN PERSONELİN GÖREVDEN ALINARAK BAŞKA İL VE BİRİMLERE ATANDI

Bakanlar ve diğer üst düzey kamu görevlileri ile onların çocuklarının karıştığı 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasında suç işlediklerine ilişkin iddialar polis ve savcılık soruşturması ile belirlenen yöneticiler ile diğer siyasetçilerin hedeflerinde ilk olarak bu operasyonun yapanlar bulunmakta idi. Ancak çok kısa sürede ikinci adıma geçerek tüm il ve ilçelerdeki savcılığın talimatları ile operasyon yapma yetkisi bulunan tüm birimlerde görevli tüm uzman personelin görevlerinden alınarak yetkisiz ve görevi olmayan alanlara atamaları yapıldı.

Bu çerçevede bu kesimlerce “Paralel” olarak niteledikleri personelin yanında “Ülkücü”, “Alevi”, “Nakşi” veya diğer alanlardan da yüzlerce personel görevlerinden alınarak yerlerine bu alanlarda uzmanlığı ve deneyimi hiç olmayan ve verilen talimatlardan başka hiç iş yapmayacak kişiler getirildi.

Ancak bu süreçte üçüncü aşamaya geçilerek görevden el çektirilen kişilerin hizmet süreleri, hastalıkları, çocuklarının eğitim durumları, şark hizmetini kaç defa yapmış oldukları, başarıları gibi hiçbir ölçüte bakılmadan şarkta ve batıda en küçük illere atamaları yapıldı. Bu şekilde 48 bin personel yer değiştirmek zorunda kaldı. Aileleri ve çocukları ile 200 bine yakın vatandaş bundan mağdur edildi.

5) BRANŞLARIN UYGULANAMAZ HALE GETİRİLMESİ

17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonu sonrası uzun süreli eğitimler ve mesleki tecrübeler gerektiren olay yeri incelemesi, siber suçlarla mücadele, organize suçlarla mücadele, kriminal inceleme gibi teknik görevler ifa eden branşlar işlemez hale getirilerek branşlı personel trafik koruma gibi görevlere atandı. Yerlerine ise bu alanda uzmanlık ve tecrübesi hiç olmayan personel atandı. Böylece uzmanlık gerektiren organize suçlarla mücadele, siber suçlarla mücadele, hırsızlık ile mücadele gibi alanlarda polis fiilen görev yapamaz hale getirildi.

6) ÜST DÜZEY EĞİTİMLER VE UZMANLIKLARIN YOK SAYILDI

Emniyet Teşkilatının daha hızlı gelişmesi, suç ve suçlularla daha etkin mücadele edilmesi ve vatandaşa daha iyi bir güvenlik hizmeti sunulabilmesi amacıyla binlerce polis amiri Türkiye ve Yurt Dışında en seçkin üniversitelerin polislik ve yönetim ile ilgili alanlarında lisansüstü mastır ve doktora eğitimleri alarak bu bilgi ve tecrübelerini emniyet teşkilatında kullandılar. Bunun için devletin kasasından milyonlarca liranın gitmesinin yanında çocuklarının rızkına ayırdığı paralardan kısarak binlerce lira masraf yaparak ve mesai sonrası emek ve gözyaşı dökerek elde edilen bu bilgi birikimleri tamamen yok sayıldı. İçişleri bakanlarının hep övüne geldikleri eğitimde üst seviyelerde olma durumu tamamen etkisiz hale getirildi.  Böylece hem Emniyet Teşkilatının ve vatandaşların güvenlik hizmeti sunumu ve alımlarında etkinliği azaltıldı, hem milletin milyonlarca parası boşa gitti, hem de bu eğitimler için mesaileri sonrası geceleri emeklerini ve binlerce lira paraları boşa gitti.

7) PROJELERİN ASKIYA ALINDI

Vatandaşa daha iyi güvenlik hizmeti verilebilmesi ve onların canları ve malları ile güven içerisinde yaşamlarını sürdürebilmeleri için Emniyet Teşkilatında MOBESE’den, bilişim uygulamalarına, toplum destekli polislikten aile içi şiddetle mücadeleye kadar onlarca proje yürütülmekte idi. Ancak 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonu sonrası bütün projeler askıya alındı.

8) UYUŞTURUCU, HIRSIZLIK VE ÇETELERLE İLE MÜCADELEDE OPERASYONLARIN SONA ERDİRİLMESİ

17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonu sonrası uyuşturucu ve organize suçlar, El Kaide dahil her türlü terörle mücadele ile hırsızlık suçları ile mücadele eden asayiş birimlerinin operasyon yapması sekteye uğradı.

Bunun yanında bu birimlerde uzman teknik personel görevlerinden alındığı için bu birimler ayrıca fiilen görev yapamaz hale getirildi. Böylece okul önleri ve sokaklarda çocuklar uyuşturucuya maruz kalmakta, aile içi şiddet artmakta, camilerde bile hırsızlık olayları pervasızca yapılır duruma gelmektedir. Bunun yanında bölücü terörün faaliyetlerinde organize olmasının yanında El Kaide ve benzeri örgütler de kuzey ırakta olanların benzerini Türkiye’de yapmak için hazırlıklarını hızlandırmaktadırlar.

9) "ÇETECİ, HIRSIZ" VE DEVLET BÜYÜKLERİ İLE İŞADAMLARINI YASADIŞI DİNLEYENLER EMNİYET TEŞKİLATININ ÜST KADEMELERİNE GETİRİLDİ

17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonu sonrası dürüst, namuslu ve çalışkan polis ve yöneticilerinin hukuksuzca görevden alınmaları, meslekten atılmaları ve bu birimlerin etkisiz hale veya şahsi çıkarları hesabına getirilmeleri için çetecilikten, hırsızlıktan, devlet büyüklerini ve iş adamlarını şantaj yapmak için dinlediği adli yargılamalar ile kesinleşen veya Rahşan affı ile bundan kurtulan kişiler Emniyet'te üst kademelere getirildi.

10) "PARALELCİ", ÜLKÜCÜ, NAKŞİ, ALEVİ DENİLEREK PERSONEL BİRBİRİNE DÜŞÜRÜLDÜ

17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonu sonrası personel paraleci, ülkücü,  nakşi, alevi denilerek sınıflandırılmış ve aralarına fitne sokularak birbirlerine düşürülmüşlerdir.

11) HAKETTİKLERİ HALDE TERFİLER VERİLMEYEREK HİYERARŞİK SİSTEM BOZULDU

Bir hiyerarşi mesleği olan Emniyet Teşkilatında terfiler hiyerarşik yapının en önemli unsurlarından birisidir. Buna karşın 2014 terfi şurasında terfi hazırlıkları çok önceden başlamasına, bu süreçte terfii hak eden personel terfi sınavlarına girmesine, bu sınavlarda başarılı olanlar terfi eğitimlerine alınmasına ve terfi eğitimleri sonunda yapılan son sınavda başarılı olmalarına, herhangi bir disiplin sorunları olmamasına ve performans değerlendirmeleri ve ödülleri en üst seviyelerde olmasına rağmen terfi kurullarının görüşme günü zamanında yapılmamış ve kadroların iptal edilmesi beklenerek kadroların iptal edildiği gün terfi kurulları görüşmeye başlamıştır. Bu şekilde emniyet amiri ve müdürleri kadro yok denilerek hiç birisi terfi ettirilmemiş ve emniyet teşkilatının hiyerarşik yapısına zarara vermenin yanında terfii hak eden onlarca personel ve ailesi mağdur edilmişlerdir.

12) KADROLAR İPTAL EDİLDİ

17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonu gerçekleştiren emniyet teşkilatında görevli bütün yöneticilere ceza vermek üzere terfilerine engel olmak için  “paralelci” veya diğer ayrımı gözetmeksizin hiç birisini terfi ettirmemek için var olan üst rütbeye ait kadrolar iptal edildi. Ancak bu iptal etme işleminde kanuna aykırı onlarca hatalar yapıldı. Aktif olarak kurulu ve çalışan polis evi müdürlerin kadroları, kanunen kurulmuş ilçe emniyet müdürlerinin kadroları gibi dolu olan birçok dolu kadro da iptal edilmiştir. Böylece terfie ilişkin hukuksuzluğun yanında kadroları iptal edilen polis evi müdürleri,  ilçe emniyet müdürleri ve birçok şube müdürleri de kanuna ve hukuka aykırı olarak çalıştırılmakta ve onlara hukuksuzca maaş verilmektedir.

13) KOMİSER YARDIMCILĞI KURSUNUN AÇILMAMASI

Polis memurlarına en yakın rütbe olan komiser yardımcıları, güvenlik hizmetlerinin yerine getirilmesinde, görevin doğru ve eksiksiz olarak tamamlanmasında, personelin sevk ve idaresi gibi çok önemli bir role sahiptirler. Komiser yardımcılığına polis akademisi güvenlik bilimleri fakültesinden mezun olarak göreve gelenlerin yanında onlardan daha fazla polis memurları arasından performans, disiplin ve sınavlardaki başarı yönü ile en önde olanlar eğitimlere alınmakta ve terfi ettirilmektedir. Bu uygulama her yıl ortalama 800 polis memurunun terfi etmesi şeklinde gerçekleştirilmekte idi, ancak 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonu sonrası komiser yardımcılığına terfi edecek sayı ilk öce 600 olarak belirlendi, sonra bu sayı 1000’e çıkarıldı ancak en sonda ise 0 olarak belirlendi. Yani yıllardır kesintisiz olarak hem emniyet teşkilatın komiser yardımcısı ihtiyacını karşılamak hem de polis memurlarına yükselme ümidi vererek onların motivasyonlarını sürekli diri tutmak amacıyla açılan komiser yardımcılığı kursu uygulamasına son verilmiş olmaktadır. Böylece terfi ve yönetim uygulamalarında önemli sorunlar beraberinde gelecektir.

14) HUKUK VE MAHKEME KARARLARI UYGULANAMAZ HALE GETİRİLDİ

17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonu sonrası haksız olarak görevden alınan binlerce polis ve yöneticilerden haksız ve hukuksuz görevden almalara karşı açmış oldukları idari yargıda lehlerine verilen kararları idare uygulamamakta ve hususta hukuksuzluktan çekinmemektedir.

15) BÜTÜN MEMURLARLA BERABER POLİSLERİN DE MEMURLUK GÜVENCELERİ ELLERİNDEN ALINIYOR

Meclis Plan Bütçe Komisyonu’ndaki torba yasa tasarısına eklenen bir maddeyle memurların iş güvencesine son veriliyor.  Tasarının 82. maddesinin bu şekliyle yasalaşması halinde; görevden alınan bütün memurların mahkemeye başvurup geri dönmesinin önü kesilmekte ve görevden alma, göreve son verme, unvan değiştirme ile ilgili memurların açtığı davalar lehlerine bile sonuçlansa uygulanmayacak. Mahkeme kararlarını uygulamayan amire ceza verilmeyecek.

16) GÖREVİNİ YAPMAYAN, YANLIŞ YAPAN VE SUÇ İŞLEYENLER SORUŞTURULAMAZ HALE GETİRİLDİ

17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonu sonrası algı yönetimi ile oluşturulan “paralel örgütle mücadele” algısı ile hukuksuzluğa bulaşan, görevini yapmayanlarla bütün yasa dışı uygulamalar soruşturulamaz getirilerek “paralel örgütle mücadele” algısı tek hedef haline getirildi.

17) YARGI PAKETLERİ İLE "ÇETECİ, RÜŞVETÇİ VB." KİŞİLERİN CEZA SORUŞTURULMASININ ZORLAŞTIRILMASI

Son dönemde çıkarılan yargı paketleri ile birçok suça karşı verilecek cezalar azaltıldı, hükmün açıklanması ve para cezalarına çevirmelerde cezaların üst limitleri artırılarak birçok ceza çok küçük para cezaları ile kurtulunacak hale getirildi.

18) HAKSIZ VE HUKUKSUZ OLARAK İNSANLARA SORUŞTURMA AÇILMASI VE MESLEKTEN ATILMALARI

17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonu sonrası yönetim, masum ve görevlerini en iyi şekilde yerine getiren insanları soruşturmalar ve disiplin işlemleri ile yıldırmak ve zora sokmak istemektedir. Bu çerçevede suç olmayan işlemler hakkında ya görevlendirilen onlarca müfettiş marifeti ile ya da çeşitli suçlardan hükümlü ve yasa dışı işlerle uğraşan insanların isimsiz imzasız sahte ihbarlarla soruşturmalar açılmakta ve polislik mesleği ve memuriyetten atılmaktadır.

19) EMNİYET ÖZEL HAREKATIN TASFİYE EDİLMESİ

Terörle mücadelede Güneydoğu'da başarılı operasyonlara imza atan, önemli bilgi birikimi ve tecrübesi olan ve teröristlerin korkulu rüyası olan Polis Özel Harekât birlikleri özellikle İçişleri eski Bakanı İdris Naim Şahin zamanında jandarma birlikleri ile kırsalda görevlendirilmiş ve önemli başarılar elde etmişti. Ancak 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonu sonrası özel harekât birimlerinin tecrübeli tim personeli ile birlikte uzman eğiticileri tasfiye edilmiş ve bu birimlerden alınarak trafik vb. birimlerde görevlendirilmişlerdir.

20) ULUSLARARASI POLİS İŞBİRLİĞİ FAALİYETLERİNİN ASKIYA ALINMASI/DURDURULMASI

21) ULUSLARARASI POLİS EĞİTİMLERİNİN ASKIYA ALINMASI/DURDURULMASI

22) POLİS OKULLARI SINAVLARI MÜLAKATLARINDA LİYAKAT DEĞİL, YANDAŞLARIN SEÇİLMESİ

(Kaynak: AktifHaber)

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
kürşad
1384 gün önce
beyler ayakta uyumayın paralelçilerin madur ettiği binlertçe ülküçü polis ler neolacak
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
YSK, İYİ Parti dahil 10 siyasi partinin 24 Haziran'daki seçimlere katıl..
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, TSK içinde 3 bin kişilik bir yapıyı ..
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=