Lütfen bekleyin..

Üniversitelerdeki o uygulama liselere de geliyor!

11 Temmuz 2014, 14:12

Liselerde sınıfta kalma dönemi sona eriyor, ders tekrarı başlıyor.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Liselerde sınıf tekrarı ve okul terk sebeplerini araştıran Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), liselilerin yüzde 7.26’sının sınıfta kaldığını, yüzde 15.94’ünün ise okulu terk ettiğini tespit etti. Okulu terk edip örgün eğitim dışında kalanların yüzde 62.3’ünün 18 yaşından küçük olduğu belirlenirken, bunların yüzde 33.7’sinin açık liseye bile gitmediği, “hiçbir şey yapmadığı” belirtildi.

Hazırlanan çözüm önerileri raporunda, sınıf tekrarı yerine ders tekrarı sisteminin uygulanması gerektiği belirtildi. Buna göre liselerde de üniversiteler gibi “alttan ders” dönemi başlayacak.

“Ortaöğretimde Sınıf Tekrarı, Okul Terk Sebepleri ve Örgün Eğitim Dışında Kalan Çocuklar Raporu”nda, 15 ilde tüm lise türlerinde sınıf tekrarı yapan öğrencilerle, son iki yıl içerisinde okulu terk eden çocuklarla yapılan araştırmanın sonuçları şöyle sıralanıyor:

Yüzde 7.26 sınıfta kalıyor: Türkiye’deki tüm lise türlerinde toplam 3 milyon 840 bin öğrenci var. Bunların yüzde 7.26’sı yani 278 bin 929 öğrenci sınıf tekrarı yapıyor. En çok sınıfta kalma ise 9. sınıfta yaşanıyor.

Sınıfta kalıp okulu bırakıyorlar: Öğrencilerin yüzde 15.94’ü ise lise eğitimini tamamlamadan okulu terk ediyor. Araştırma verilerine göre sınıf tekrarı yapan öğrencilerin önemli bir bölümü sınıfını geçemediği yıl okulu bırakıyor.

Güvenlik ve öğrenciler arası şiddet terk nedeni: Okul terkine yol açan etkenler arasında “devamsızlık” önemli bir yer tutuyor. Bazı öğrenciler, en son öğrenim gördükleri okullarda kuralların daha adaletli biçimde uygulanmasını, okulların daha güvenli olması gerektiğini, öğretmenler ve öğrenciler arasında daha olumlu ilişkilerin bulunmasının faydalı olacağını düşünüyor.

‘Bırakma’ diyen yok: Gençlerin büyük bir kısmı, okulu terk ettiklerinde kendilerini engelleyen birinin olmadığını söylüyor. Okulu terk ederken en çok engel olmak isteyen de gençlerin anne babaları.

Yarısından fazlası reşit değil: Okulu terk ederek örgün eğitimin dışında kalan gençlerin yüzde 37.1’i 18 yaşında. Yüzde 25.7’sinin 17, yüzde 18.8’inin 16 yaşında, yüzde 13.7’sinin 15 yaşında, yüzde 4.1’inin ise 14 yaşında olduğu saptandı.

Evlendim, bıraktım: Özellikle Doğu illerindeki gençler, bazen kendi istekleri bazen de ailelerinin istek veya baskısı doğrultusunda erken yaşta evleniyor ve okulu terk ederek örgün eğitimin dışına çıkıyor.

Okulu bırakıp boş geziyorlar: En dikkat çeken verilerden birisi de örgün eğitim dışında kalan gençlerin yüzde 33.7’si okuldan ayrıldıktan sonra ne açık liseye devam ediyor ne de bir işte çalışıyor.

(Kaynak: Cumhuriyet)

Etiketler : üniversite, lise,
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
Zeytin Dalı Harekatı'nın başlangıcından etkisiz hale getirilen terörist..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=