Lütfen bekleyin..

Taraf'tan Maliye Bakanı'nı zor durumda bırakacak şok belge...

01 Temmuz 2014, 14:35

Maliye Bakanlığı'nın milyonlarca lira vergi cezası kestiği belirtilen Taraf, cezaya konu, mevzuata uygun, uygulamayı Sabah'ın da yaptığını ve bir tepkiyle karşılaşmadığını belirtti.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Maliye’nin, Taraf’a hurda kâğıt satışlarında mevzuata uygun olarak “0” gösterdiği için milyonlarca lira vergi cezası keserken, aynı uygulamayı yapan havuzcu Sabah’a ses çıkarmadığı ortaya çıktı.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Taraf Gazetesi’nin bir süredir yayınladığı ve kamuoyunda büyük ilgi gören, yandaş patronların sıfırlanan vergi cezalarına yönelik haberlere, ilişkin bir yazılı açıklama yaptı.

Açıklamasında, haberlerde yer alan iddialara cevap vermek yerine, Taraf’a ve haberlerine adata “çamur atan” Şimşek, “yandaş patronların silinen vergileri”ni yazan Taraf’ı algı operasyonu yapmakla suçladı.

Şimşek, yine Taraf’ın bu tür iddiaları, alınan vergi inceleme kararı nedeniyle gerçekleştirdiğini de iddia etti. Taraf hakkında alınan vergi inceleme kararının hikâyesi şöyle:

http://www.haberfedai.com/upload/dosya/25109.jpg14 AY TEK SATIR YAZMADIK

Şimşek’in sözünü ettiği Taraf Gazetesi’ne yönelik vergi incelemesinin ayrıntıları geçtiğimiz hafta yayınlan haberlerde ayrıntı olarak anlatıldı. Ancak özet yapmakta fayda var. Öncelikle, Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı, Taraf Gazetesi hesaplarıyla ilgili olarak 2012 yılının Aralık ayından itibaren inceleme başlattı. İnceleme yaklaşık 14 ay sürdü. Bu süreçte, Taraf’ın tüm bilgi ve belgeleri kamyonlarla inceleme yapan denetim elamanı Abdullah Kiraz’a taşındı. Denetim elamanlarının, “dolaylı” ve “doğrudan” tacizlerine rağmen, 14 ay süresince incelemeye ilişkin tek bir satır yazı kaleme alınmadı.

Kiraz, raporu şubat ayı ortalarında tebliğ etti. Raporda, büyük kısmı hurda kâğıtların satışında KDV’nin sıfır olarak gösterilmesinden olmak üzere 5.5 milyon liralık vergi cezası yer aldı. Taraf Gazetesi de, “haksız” olarak kesilen vergi cezasını, mahkemeye götürdü. Dava halen devam ediyor. Cezanın tebliğ edilmesinin ardından da, “yanlış anlaşılır” endişesi ile, vergi cezası konusunda tek bir satır açıklama veya haber yapılmadı.

Maliye Bakanlığı’na bağlı Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı, Taraf’ın tüm iyi niyetli tutumuna rağmen, raporun tebliğ edilmesinden yaklaşık üç ay sonra, “eksik incelemişiz” diyerek, Taraf’ın hesaplarını yeniden inceleme kararı aldı. İlk etapta, 2012, 2013 ve diğer yılların inceleneceği sözlü olarak bildirildi. Ardından, bu yılların incelendiği ifade edilince, 2013 ve 2014 yılı hesaplarının inceleneceği ifade edildi. Yani, daha tamamlanmamış 2014 yılı için inceleme kararı alındı.

“BİZİM SUÇUMUZ YOK”

Maliye Bakanlığı’ndaki bir çok yetkili, bu incelemenin “rutin” bir inceleme olmadığını, Taraf’ı susturma operasyonu olduğunu kapalı kapılar ardında itiraf ettiler. Hatta bazıları da, inceleme için, “Bizim suçumuz yok. Emir büyük yerden” diyerek, inceleme ile ilgili ilginç adreslere de işaret etmeleri dikkat çekti.

BUYRUN SABAH’I İNCELEYİN

Taraf Gazetesi’ne hurda kâğıt satışlarında “mevzuata” uygun olarak “0” gösterdiği için milyonlarca liralık vergi cezası keserken, aynı uygulamayı diğer basın kuruluşlarının da yaptığı belirlendi. Hatta bu kuruluşların başında kamuoyunda havuz medyası olarak anılan Sabah ve ATV Grubu geliyor.

Taraf’ın ulaştığı, Turkuvaz Matbaacılık ve Yayıncılık Şirketi’nin 28 Temmuz 2013 tarihinde kestiği toplam 10 bin 342 lira tutarlı faturada KDV oranı sıfır olarak alındığı belirlendi. Yani, başında Başbakan Erdoğan’ın damadının kardeşi Serhat Albayrak’ın bulunduğu medya kuruluşunun da aynı oranları baz alarak hurda kâğıt satışı yaptığı örnek fatura ile belgelenmiş oldu. Söz konusu belge, Taraf’a 5.5 milyon lira vergi cezası kesen müfettiş Abdullh Kiraz’a da gösterildi. Ancak Kiraz, “Ben bir şey yapamam” cevabı verip haksız cezayı kesti.

“SIFIRLAMA” DEĞİL “ADALET”

Taraf’ın haberleri ile köşeye sıkışan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Taraf’ın yayınladığı haberlerle verginin sıfırlanmasını istediği yönünde algı oluşturmaya çalışıyor. Ancak, Taraf Gazetesi’ne kesilen haksız vergi ile ilgili en doğru kararı Türk mahkemeleri verecektir. Ve bu konuda, Taraf Gazetesi’nin, yandaş patronlar gibi bir sıfırlama talebi de yoktur ve olmayacaktır. Sadece, talep edilen Anayasa’nın eşitlik ilkesinin uygulanmasıdır. Aynı işlemi yapan diğer medya kuruluşlarının da Taraf Gazetesi’nde olduğu gibi incelenmesidir. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin adında yer alan, “kalkınma kısmını” yandaş patronlara bırakıyoruz. Ama, “adalet” kısmını ise herkese eşit olarak uygulanmasını talep ediyoruz. Bunu da, tüm zorluklara rağmen vergisini ödemek için çalışan mükellefler olarak istiyoruz.

ŞİMŞEK MİLLETİ UYARDI!

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Taraf’ın birkaç gündür yayınladığı haberlerle ilgili açıklama yaptı. Şimşek, yaptığı yazılı açıklamada, şunları kaydetti: “Taraf gazetesi, birkaç gündür şahsım ve temsil ettiğim Bakanlığıma yönelik ‘çamur at izi kalır‘ anlayışıyla kamuoyu üzerinde algı operasyonlarına devam etmektedir. Gazetenin, defalarca açıkladığımız ve tekzip ettiğimiz hususları geçirdikleri vergi incelemeleri nedeniyle tekrar tekrar ön sayfalardan yayımlamasını manidar buluyorum. Bu algı operasyonu ve karalama kampanyasına karşı milletimizi dikkatli olmaya davet ediyorum.”

67 MİLYARLIK YAPILANDIRMA

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşmeleri devam eden torba tasarı ile yapılandırma kapsamına girecek vergi ile ilgili bütün alacaklar toplamının 67 milyar lira olduğunu söyledi. Şimşek, “Bunun, 23.5 milyar lirası dahilde alınan KDV, 17.6 milyar lirası gelir vergisi, 5.8 milyar lirası kurumlar vergisi, 7.5 milyar lirası motorlu taşıtlar vergisi, 4.7 milyar lirası ÖTV ve 7.9 milyar lirası ise diğer vergi kalemlerinden oluşuyor” dedi. Kapsama girecek mükellef sayısının 9.86 milyon kişi olduğunu söyleyen Şimşek, bunun 6.2 milyonunun takipteki borcunun 1,000 liraya kadar olan mükellefler olduğunu kaydetti. Cumhuriyet tarihinde, sonuncusu geçen yıl Temmuz ayında olmak üzere 47 vergi affı yapıldığını belirten Şimşek, bununla ilgili düzenlemelerin bakanlık çalışmasının ardından Bakanlar Kurulu’na gelebileceği gibi, parti grubundan da gelebileceğini belirtti. 

(Kaynak: Taraf)

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
YSK, İYİ Parti dahil 10 siyasi partinin 24 Haziran'daki seçimlere katıl..
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, TSK içinde 3 bin kişilik bir yapıyı ..
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=