Lütfen bekleyin..

CHP'de Emine Ülke Tarhan hayali kuran vekiller var !

29 Haziran 2014, 15:47

Ekmeleddin İhsanoğlu'nu aday göstermesine tepki koyan milletvekilleri eski Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan'ı aday göstermek için girişim başlattı.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

CHP'li bazı vekiller AKP medyasına malzeme olmaya devam ediyor !

CHP’de Ekmeleddin İhsanoğlu’nun cumhurbaşkanlığı adaylığına karşı çıkan ulusalcı milletvekillerinden bir bölümü Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan’ı aday göstermek için imza toplamaya başlarken bir grup bu girişime karşı çıkıyor.

http://www.haberfedai.com/upload/dosya/24966.jpg

Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum, “Adayım Emine Ülker Tarhan” ilk imzayı atarken Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz, Adana Milletvekili Ümit Özgümüş, İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler ve İstanbul Milletvekili Nur Serter de destek kararı aldı. İhsanoğlu’nun adaylığı için imza atmayan muhaliflerden bir bölümü “Alternatif aday çıkarmak genel başkanı tartışmaya açmak anlamına gelir, amacımız bu değil” diyerek, alternatif adaya karşı çıkıyor. İhsanoğlu için adaylık başvurusunu yapmasının ardından muhalifler yarın toplanarak, tutumlarını netleştirecekler.

CHP’de aralarında İsmet İnönü’nün torunu Gülsün Bilgehan, gazetemiz yazarı Uğur Mumcu’nun eşi Güldal Mumcu’nun da bulunduğu 20 dolayındaki milletvekili İhsanoğlu için imza vermedi.

Ancak bu isimlerin alternatif bir adaya da destek vermeyeceklerine dikkat çekiliyor. Muhaliflerden Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum kendi adayının Emine Ülker Tarhan olduğunu açıklaması muhalifler arasında da şaşkınlık yarattı.

Emine Ülker Tarhan bu süpriz çıkış karşısında “sessiz” kalırken, Batum’a 4 milletvekilinden daha destek geldi. Konuya ilişkin sorularımızı yanıtlayan Süheyl Batum, CHP adayının “Cumhuriyet ilkelerini, demokratik laik bağımsız Cumhuriyeti savunan” bir kişi olması gerektiğini söyledi.

İhsanoğlu’nun yaptıkları, düşünceleri söylemleriyle CHP’nin ortak adayı olacak bir kişi olmadığını belirten Batum, ikinci önemli noktanın ise anayasada “Siyasi partiler ya da siyasi parti genel başkanları aday gösterir, genel merkez adayları belirler” diye bir ifade olmadığına dikkat çekti. Batum, anayasanın 20 milletvekilinin cumhurbaşkanı adayı gösterebileceği hükmünü getirdiğine işaret ederek, “Anayasa milletvekillerine, çok az konuda tanıdığı ‘irade serbestliği’ni, cumhurbaşkanı adayı göstermesi konusunda da tanımıştır. Bu bizim irademizin genel başkan tarafından kullanılması demek değildir. Ben anayasadan aldığım bu yetkiyi kimseye devretmeyeceğim. Ben aday göstermeye yetkili 20 milletvekilinden biri olarak adayım Emine Ülker Tarhan diyorum” görüşünü dile getirdi. Batum, Tarhan’la bu konuyu konuşmadığını; 19 milletvekilinin daha “Tarhan olsun” derse başvurularını yapacaklarını söyledi. Tarhan bu girişimle ilgili herhangi bir açıklama yapmazken, Batum’a Güler, Serter, Özgümüş ve Yılmaz da imza desteği verdi.

İhsanoğlu beklenecek

Batum ve 4 milletvekilinin Tarhan’ı aday çıkarma girişimine karşın, muhalifler asıl yol haritasını İhsanoğlu’nun bugün adaylık başvurusu yapılmasının ardından belirleyecek.

Bu amaçla yarın ya da salı günü toplanacak olan muhalifler, Tarhan için yeterli imza bulunamaması durumunda, bildiri yayınlamayı da gündemlerinde tutuyorlar. Toplantıya eski Genel Başkan Deniz Baykal’ın katılması beklenmezken, kendisine yakın olan milletvekillerinin katılımı bekleniyor. Baykal’ın alternatif aday çıkarılmasına karşı tavrı biliniyor. O nedenle Nur Serter dışındaki Baykalcı milletvekillerinin , Tarhan için “kritik” sayıda imza eksiği kalırsa destek verebilecekleri belirtiliyor. Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, Denizli Milletvekili İlhan Cihaner’in de aralarında bulunduğu muhalifler, İhsanoğlu’nun adaylık başvurusunun yapılmasının ardından çıkacak tabloya göre tavırlarını netleştirmeleri bekleniyor.

Tavır yanlış

Batum’un da aralarında bulunduğu milletvekillerinin Tarhan’ı aday gösterme kararına, ulusalcı isimlerden Kayseri Milletvekili Şevki Kulkuloğlu ise tepki gösterdi.

İhsanoğlu’nun içine sinen bir aday olmadığını ve imza vermediğini, vermeme gerekçelerini de Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na anlattığını belirten Kulkuloğlu, ancak alternatif aday çıkarılmasını da doğru bulmadığını ifade etti. Kılıçdaroğlu’nun kendisine “imza atmayanların peşinde değilim” dediğini aktaran Kulkuloğlu, “Benim tavrım net. Genel başkan bize sormadan İhsanoğlu’nu aday göstermiştir ve bunu doğru bulmadığımı söyledim. Ancak Sühely Batum’un da bize sormadan Tarhan’ı aday gösterme tavrını da doğru bulmuyorum. Alternatif aday çıkarmak genel başkanı tartışmaya açmak anlamına gelir, amacımız bu değil. İki isim için de imza vermeyeceğim” görüşünü dile getirdi.

(Kaynak:Cumhuriyet)

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
alkış
1361 gün önce
ekmel beyi aday yaparak chp-mhp de olmayacak dua'ya amin demeye çalışıyorlar.
zülfikar
1362 gün önce
ya hiçmi akıl yok bunlarda
ilyas yazıcı
1362 gün önce
ümit özgümüş ezelden beri herşeye muhalif adanada da aynısı yapıyordu şimdi mecliste yapıyor
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler
BBP'de 'cumhur ittifakı'na karşı çıkan Başkan görevden alındı....
Bahçeli'nin yeniden genel başkan seçildiği MHP'nin 12 Olağan Kurult..
Bahçeli yineledi: Adayımız Erdoğan...
İYİ Parti’nin hazırladığı ‘FETÖ ile Acil Eylem Planı’nda yer alan tespitler..
MHP kongresi ayarlı Bahçeli’ye ‘jest’ mesaisi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=