Lütfen bekleyin..

Mustafa Balbay yazdı: CHP'liler neden İhsanoğlu'na destek vermeli?

29 Haziran 2014, 11:25

Mustafa Balbay, Ekmeleddin İhsanoğlu ile yaptığı görüşmenin detaylarını yazdı. Balbay Köşk seçimi sürecini de değerlendirdi.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Cumhuriyet gazetesi yazarı ve CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay Esenboğa Havaalanı'nda CHP-MHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu ile bir araya geldi.

Sosyal medyadan buluşmanın fotoğrafını yayınlayan Balbay, bugünkü yazısında da buluşmada konuştuklarını anlattı. Balbay, İhsanoğlu'na neden destek verdiğini şöyle anlattı: "CHP’ye genel başkan seçmiyoruz. AKP’ye karşı toplumun salt çoğunluğundan oy alacak ve devamında iktidar değişikliğinin başlangıcını oluşturacak bir çıkış arıyoruz."

İşte Balbay'ın o buluşmayı anlattığı yazısı:

"AKP’nin Türkiye’yi belirsizliğe sürüklediğini düşünen partilerin ortak cumhurbaşkanı adayı Prof. Ekmeleddin İhsanoğlu ile önceki gece Esenboğa Havaalanı’nda bir kahve içimi sohbet ettik. Ekmel Bey, saat 22.00 uçağıyla Ankara’dan İstanbul’a gidiyordu, ben de 20.00 uçağıyla İstanbul’dan Ankara’ya dönmüştüm. Karşı yönlerden gelip havaalanında karşılaştık!

http://www.haberfedai.com/upload/dosya/24404.jpg

Kendisiyle ilk kez yüz yüze geldim. İlk birkaç dakikanın ardından sohbet koyulaşıncaaraya girmeden edemedim:

“Ben CHP İzmir Milletvekiliyim ama, aynı zamanda köşe yazarıyım...”

AKP’nin tanınmış kesimlerinden de adaylığına destek gelmiş. Buna ilişkin birkaçayrıntının polemik konusu olmaması açısından yazılmamasının rica etti. Bunun dışındakahve içimi sohbete sığacak pek çok konuyu konuştuk. Kamuoyundaki soru işaretlerini paylaştım, bunlara açıklık getirmenin en iyi yolunun bir an önce toplum önüne çıkması, konuşması olduğunu, bunun da beklendiğini vurguladım.

Kendisinin ve Erdoğan’ın adaylığının kesinleşmesinden sonra medyaya geniş kapsamlı bir değerlendirme yapacağını söyledi.

Adının öne çıkmasını sağlayan görevlerinin yurtdışında olduğu, bu yüzden de ne kadarTürkiye’ye ait sorularının gündeme geldiğini anımsatınca şu karşılığı verdi:

“Ben o görevlerin tümünü Türkiye için yaptım. Türkiye’yi temsil ettim. ElbetteTürkiye’den de kopmadık. Bu toprakların tarihiyle büyüdük. Bin yıldır Anadolu’dayaşıyoruz. Selçuklu kendine özgü ilkeleri olan bir devletti. Ardından Osmanlı daha değişik bir yapılanmayla yükseldi. Türkiye Cumhuriyeti modern devlet kurallarıyla inşa edildi. Atatürk’le ilgili düşüncelerimi açıkladım... Bugün Türkiye, kuruluş temellerinin dışında, dini yozlaştırmış, toplumu 12 Eylül öncesinden de kötü biçimde kamplara bölmüş bir iktidar tarafından yönetiliyor. Benim bunlarkarşısında çözümüm, kimsenin bilmediği sihirli formüller değil. Hukuku uygulayacağım, evrensel ilkelerle sorunların çözümü için çaba harcayacağım...”

Aleviler konusunda ayrı bir hassasiyet göstereceğini, kuracağı diyalogların ardındansoru işaretlerinin biteceğini vurguladı.

Kendisini şöyle tarif etti:

“Ben tek kalıba sığacak bir insan değilim. Bilim insanıyım ve dünyaya da öncelikle bu pencereden bakarım. Herkes hakkımda bir şey söylüyor. Aynı anda hem mason oluyorum hem şeriatçı, bu mümkün mü? Bugün Türkiye’nin başlıca ihtiyacı huzur, bunun için toplumun büyük çoğunluğunu içine alan bir sentez hedefliyoruz.”

Aziz Nesin’le mektuplaşmalarından, Nâzım Hikmet’in Ferhat ile Şirin’ini Arapçayaçevirip oyunu izleyişinden satır aralarında söz eden Ekmel Bey başta bu aydınlarımızınyaşadığı acılar olmak üzere devletin en çok sopa göstermeyi sevdiğini, bundan vazgeçip çağın değerlerini yakalamamız gerektiğini belirtti.

Ekmel Bey, attığı adımın ağırlığını, sorumluluklarını, ikna etmesi gereken kesimlerolduğunu görüyor. Bunun için dar zamanda ne yapılabilir planlaması içinde.

12. cumhurbaşkanını seçeceğiz. Öncekilerin aksine ilk kez halk seçecek.

Bugün Cumhuriyetin kuruluş değerleri konusunda hassas olan herkes, AKP’nindayatmasına karşı güçlü bir ortak payda nasıl oluşur sorusuna yanıt arıyor.

Mesele, AKP’nin karşısında Cumhuriyeti en iyi savunan, sesini en iyi çıkaran adaybulmaktan çok AKP’yi sandıkta yenecek bir sentez yaratmak. Zira Türkiye’de yokedilemez bir Cumhuriyetçi çekirdek var. Bu çekirdeğin belirleyici olabileceği bir süreç başlatmak ve Köşk seçimleriyle 2015’teki genel seçimlere bütün bakıp yeni bir iktidar yaratmak gerekiyor.

CHP’ye genel başkan seçmiyoruz...

AKP’ye karşı toplumun salt çoğunluğundan oy alacak ve devamında iktidar değişikliğinin başlangıcını oluşturacak bir çıkış arıyoruz."

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
yırtmayın
1353 gün önce
RTE cumhurbaşkanı
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
Zeytin Dalı Harekatı'nın başlangıcından etkisiz hale getirilen terörist..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=