Lütfen bekleyin..

Erdoğan çok mağdur ama konuyu bilmiyor!

29 Haziran 2014, 08:54

Erdoğan’ın 'mağdur' olarak ifadeye çağrılması kararı mahkeme tarafından bozuldu. Bakın hangi gerekçeyle...

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Bursa’da Gezi Direnişi’nin ardından açılan kamu davasında Erdoğan’ın ‘mağdur’ sıfatıyla ifade vermesi kararı başka bir hâkim tarafından bozuldu. Kararın gerekçesi ise her fırsatta Gezi’den mağdur olduğunu söyleyen Erdoğan’ın eylemlere dair mağduriyetini anlatacak bilgisinin olmaması.

Bursa 9. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından geçtiğimiz günlerde alınan Erdoğan’ın mağdur olarak ifadeye çağrılması kararı aynı mahkeme tarafından bozuldu. Ara kararda Hâkim Yıldız Kandemir Kırbaç’ın imzası bulunurken yeni alınan kararda ise Hâkim Yahya Kemal Akbaş’ın imzası bulunuyor. Hâkim Akbaş imzasıyla yayımlanan ve Erdoğan’ın mağdur olarak ifade vermesine gerek olmadığının belirtildiği kararda Erdoğan’ın Bursa’daki eylemlere dair görgü tanıklığının bulunmadığı iddia edildi.

Erdoğan hep mağdur

Kararda şu ifadelere yer verildi: Dosya incelendiğinde; toplantı ve gösteri yürüyüşleri yasasına aykırılık ve kamu görevleri olan müşteki Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret suçlamasıyla sanıklar hakkında kamu davasının açıldığı, esasen mahkemece tensip aşamasında yapılan değerlendirmede katılanın ifadesine başvurulması düşünülmediğinden katılanın ifadesi için talimat yazılmasına gerek görülmediği kaldı ki; davanın mahiyeti itibariyle katılanın olaya ilişkin görgüsünün bulunmadığı, gıyabında eylemin gerçekleştiği, CMK’nin 235. maddesine göre olayın mağduru ve şikâyetçisine çıkarılan davetiyenin tebliğ edilmesi veya bir şekilde tebliğ yapılamaması hallerinde şikâyetçinin veya mağdurun mahkemeye müracaat etmemesi hallerinde ancak ifadesinin alınmasında zorunluluk görüldüğü durumlarda mahkemeye celbinin zorunlu olduğu (...) Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olması nedeniyle taraf olarak göründüğü birçok benzeri davalarda ifadesine başvurulmasının fiziken mümkün olamadığı bu nedenlerle katılan vekilin 25/06/2014 tarihli duruşmadaki müvekkilinin ifadesine başvurulması için talimat yazılması yönündeki ara karardan dönülmesi talebinin haklı ve yerinde olduğu kanaatine varılmıştır.

Karar kabul edilemez

Erdoğan’ın mağdur olduğunu iddia etmesi nedeniyle mağdur olarak dinlenmesi gerektiğini belirten sanık avukatlarından Birkan Özey verilen kararı BirGün’e değerlendirdi. Özey değerlendirmesinde alınan bu karara itiraz edeceklerini belirtti.

Özey “Madem birisi çıkıp mağdur olduğunu söylüyor bunu dile getirmesi gerekiyor. Kendilerini savunacak argümanları bulunmuyor” diye konuştu. Demokrasi ve hukuka nasıl bakıldığını bu kararla bir kez daha gördük diyen Özey “Başbakan polise emri ben verdim dedi. Polislerin saldırısı sonucu yaşamını yitiren yaralanan insanların sorumluluklarını kendisine soracağız. Emri kendi kendisi verdiğine göre haberi de vardır herhalde!” diye konuştu. Özey, kararın henüz eline ulaşmadığını dile getirirken bu kararın kabul edilemez olduğunu söyledi.

Can Uğur / BirGün

Etiketler : gezi parkı, erdoğan, bursa
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, TSK içinde 3 bin kişilik bir yapıyı ..
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=