Lütfen bekleyin..

AKP'nin "sözde çözüm paketi"nden "PKK ile pazarlığa yasal kılıf" çıktı!

26 Haziran 2014, 17:30

AKP Hükümetince hazırlanan Yeni Çözüm Paketi Meclis Başkanlığı'na sunuldu.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

AKP'nin hazırladığı "Çözüm Süreci" Kanun Tasarısı TBMM Başkanlığı'na sunuldu. Tasarı ile terör örgütünün elebaşısı Öcalan’la Hükümet yetkililerinin görüşmesinin de önü açılıyor. "Çözüm süreci" kapsamında görevlendirilen kişilere hukuki idari veya cezai sorumluluk da verilmeyecek.

YENİ PAKETİN TAM METNİ İÇİN TIKLAYIN

Hükümet’in, terörle etkin mücadele kapsamında hazırladığı 6 maddelik tasarı Meclis Başkanlığı’na sunuldu. Tasarı ile, terörün sona erdirilmesi, ve toplumsal bütünleşmenin güçlendirilmesi için, yürütülen çözüm sürecine ilişkin atılacak adımlar yasal yollarla düzenleniyor. Bu kapsamda; terörün çözülmesi amacıyla yurtiçi ve yurtdışındaki kişi ve kuruluşlarla görüşülecek, silahı bırakan örgüt mensuplarına sosyal ve ekonomik imkanlar sağlanacak.

Hükümet’in Meclis’e sunduğu tasarı ile, terörle mücadele kapsamında hükümet her türlü tedbir ve kararı alabilecek. Bu kapsamda; terörün sona erdirilmesi ve toplumsal bütünleşmenin güçlendirilmesine yönelik siyasi, hukuki, sosyo-ekonomik, psikolojik, kültür, insan hakları, güvenlik ve silahsızlandırma alanlarında ve bunlarla bağlantılı konularda atılabilecek adımları belirleyecek.

HÜKÜMET ÜYELERİ ÖCALAN’LA GÖRÜŞEBİLECEK

Hükümetin gerekli görmesi halinde, yurtiçindeki ve yurtdışındaki terör aktörleri dahil kişi kurum ve kuruluşlarla temas, diyalog ve benzeri çalışmalara karar verebilecek. Tasarı ile terör örgütü lideri Öcalan’la Hükümet yetkililerinin görüşmesinin de önünün açıldığı yorumları yapılıyor.

DAĞDAN İNENLERE SOSYAL VE EKONOMİK GÜVENCE GELİYOR

Tasarı ile silah bırakan terör örgütleri ve dağdan inenler güvence altına alınacak. Sosyo-ekonomik haklar tanınacak. Sosyal yaşama uyumları için gerekli tedbirler alınacak.

Bakanlar Kurulu terörle mücadele kapsamında her türlü kararı alabilecek uygulayabilecek. Çözüm süreci kapsamında yapılan çalışmaların koordinasyonu ve sekretarya hizmetleri Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı tarafından yürütülecek.

ÇÖZÜM SÜRECİNDE YER ALAN AKTÖRLERİN CEZAİ SORUMLULUĞU OLMAYACAK

"Çözüm süreci" kapsamında görevlendirilen kişilere hukuki idari veya cezai sorumluluk verilmeyecek. Bu süreçte görev alanların ve çalışmalara katılanların, gerçekleştirdikleri faaliyetler nedeniyle gelecekti herhangi bir yaptırım tehdidi ile karşılaşmamaları amacıyla, bu görevleri yerine getiren kişilerin her türlü cezai sorumluluğunun doğmayacağı yönünde düzenleme yapılacak.

(Kaynak: Sözcü)

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
MUSTAFA ÖNAL
1030 gün önce
Yorum yok, sadece hatırlatmak istedim: Geçen yıl bu zamanlarda AKP'NİN İCRAATLARI OLARAK "ÇÖZÜM SÜRECİ" KANUN TASARISI TBMM'NE SUNULMUŞ.
Ülkücü
1393 gün önce
hadi len atman yalani
ilhan karakaş
1394 gün önce
böyle yasa yaparak bu işten sıyrılamazsın başbakan. Allah'ın izniyle hükümet değiştiği anda yeni bir yasa çıkarılıp hak ettiğin gibi yargılanacaksın. boşuna çabalıyorsun.
mustafa teker
1394 gün önce
Düpedüz vatana ihanet deyilmi meclisi kafalarina niye gecirmiyorsunuz vatan candan önce gelir
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, TSK içinde 3 bin kişilik bir yapıyı ..
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=