Lütfen bekleyin..

Komşudaki savaşın faturası bize kesildi

22 Haziran 2014, 13:15

CHP Irak’ta yaşanan olayların Türkiye’ye çıkardığı bilançoyu hesapladı. İhracatta kayıp ve artan enerji maliyeti: 8.5 milyar $

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

CHP, Irak’ta yaşanan krizin Türkiye’ye faturasını hesapladı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak’ın koordinasyonunda hazırlanan “Irak Krizi ve Türkiye Ekonomisi Üzerine Olası Etkilerinin” değerlendirildiği 96. Ekonomik Görünüm Raporu yayımlandı.

CHP’den yapılan açıklamaya göre raporda, komşularla sıfır sorun noktasından, sorunsuz sıfır komşu noktasına gelindiği, bu durumun ülkenin itibarına zarar verdiği, Türkiye’ye yönelik ekonomik, siyasi ve sosyal riskleri artırdığı belirtildi. Rapora göre, petrolün varil fiyatının artmasıyla Türkiye’nin enerji faturası 4.5 milyar dolar kabaracak, bölgeye yapılan ihracat 2.5 milyar dolara yakın azalacak, ihracata bağlı taşımacılık hizmetleri ve krizin Türk müteahhitlerinin bölgedeki işlerine yapacağı etkiyle toplam zarar 8.5 milyar doları bulacak.

Risk artabilir

Raporda ayrıca “Türkiye’nin bölgeye ihracatının zarar görmesi, karayolu ihraç taşımalarına da büyük darbe vuracak. Nitekim, Türkiye’nin karayoluyla toplam ihraç taşımalarının neredeyse yarısı Irak başta olmak üzere Orta Doğu bölgesine yapılıyor.Bölgeye yapılan ihracatın gerilemesi Türkiye’nin ulaştırma sektörünü de olumsuz etkileyecek. Tüm bu etkiler ve müteahhitlik sektöründe yaşanacak sıkıntılarla birlikte hesaplandığında Irak krizinin derinleşmesi veya uzaması durumunda cari açık üzerinde yaratacağı ilave toplam yük GSYH’ya oran olarak 1 puana kadar, yani 8-8.5 milyar dolara ulaşacak. Krizin boyutu daha da artar veya petrol fiyatları 120 dolarların üzerine giderse bu maliyetin çok daha yukarılara çıkması da söz konusu olabilecek” değerlendirmesine yer verildi.

Popülist politika

Yanlış politikaların bedelinin vatandaşa yüzde 9’ları aşan enflasyon, cari açığa 8-8.5 milyar dolarlık ilave yük ve başta Güneydoğu olmak üzere pek çok ilde daha yüksek işsizlik olarak ciro edileceğinin öne sürüldüğü raporda, “Ancak işin daha da kötüsü ekonominin dengeleri bu şoku emecek manevra alanına sahip değil. Hükümet yerel seçimler öncesi izlediği popülist politikalarla bütçede hareket alanı bırakmamıştır. Dolayısıyla kamu maliyesiyle bu şokun telafi edilmesi imkânı kalmamıştır. Yine para politikası da yüksek enflasyon ve yüksek cari açık nedeniyle fazla bir hareket alanına sahip değildir. Hükümet derhal dar, mezhepçi dış politika anlayışını terk etmeli, taraf değil uzlaştırıcı olarak Türkiye’nin yumuşak gücünü kullanmalı” denildi.

(Kaynak: Yeni Çağ)

Etiketler : Faik Öztrak, Chp, ithalat, ihracat, akp,
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Cari işlemler açığı Ocak ayında beklentilerin üzerinde geldi.
Türkiye, daha önce et ithalatı gerçekleştirdiği Polonya, Fransa ve Bosna He..
Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi hakkında konuşan MHP Grup Başkanvekil..
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından..
İller Bankası, borcu olan belediyelerin listesini açıkladı. Listenin ilk be..
Yurt dışına beyin göçünün araştırılması için Meclis’e araştırma önergesi ve..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=