Lütfen bekleyin..

HDP’li Önder, 'gizli' anlaşmayı deşifre etti!

22 Haziran 2014, 12:17

Ahmet Türk’ün süreçle ilgili ’gizli anlaşma’ açıklamasına HDP’li Önder açıklık getirdi: Öcalan seneye Diyarbakır’da

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Ciddi yol haritası” netleşti!

Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk’ün, önceki gün çözüm süreciyle ilgili olarak “Gizli bir anlaşma var, beklentiler var, ciddi bir yol haritası üzerinde çalışma var. Eğer sorunu çözmek istiyorsanız bu konuda açık davranacaksınız” açıklamasının ne anlama geldiğini HDP’li Sırrı Süreyya Önder, Diyarbakır’da düzenlenen mitingde açıkça ortaya koydu.

Size ‘son selam’ını getirdim

İşte Önder’in sürecin nereye varacağını anlatan sözleri: Size Öcalan’ın selamını ‘son kez’ getirdim. Önümüzdeki yıl sayın Öcalan bu meydandan size selam verecek. Öcalan, bunu kendisinin özgürlüğü olarak görmüyor. 20’ye yakın ziyaret yaptık. Daha bir kez bu gündemleşmedi. ‘Ya hep birlikte özgürüz, ya da hep birlikte tutsağız’ diyor. Bu da böyle biline...

HDP’li Önder, “gizli” anlaşmayı deşifre etti!

Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk’ün, önceki gün “Çözüm sürecinin arkasında ne var? Gizli bir anlaşma var gibi kamuoyunda gizli bir söylenti var. Bana göre gizli bir anlaşma var, beklentiler var, burada ciddi bir yol haritası üzerinde çalışma var.  Eğer sorunu çözmek istiyorsanız bu konuda açık davranacaksınız” açıklamasını HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Sürreya Önder deşifre etti.

Diyarbakır’da düzenlenen, “çözüm ve özgürlük” mitinginde konuşan Önder, teröristbaşı Öcalan’dan “son kez” selam getirdiğini belirterek, “Demokrasi mücadelesi bu dirayetle gelişirse, önümüzdeki yıl sayın Öcalan bu meydandan size selam verecek” dedi. Mitingde, bebek katili Öcalan lehinde Kürtçe ve Türkçe sloganlar atılırken, miting alanına da Öcalan’ın posterleri ve onun özgürlüğüne yönelik, Türkçe ve Kürtçe yazılı pankartlar asıldığı görüldü. “Zafer işareti” yaparak kürsüye gelen HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Sürreya Önder, şöyle dedi:

Son selamıymış!

“Size Kürt halk önderi sayın Öcalan’ın son defa olarak selamını getiriyoruz. Başta kadınlar olmak üzere, gençlik olmak üzere, Amed halkı olmak üzere, Kürt halkı, mazlumlar, Türkiye halklarının özgürlük ve demokrasi mücadelesi, bu dirayetle gelişirse, önümüzdeki yıl sayın Öcalan kendisi bu meydandan size selam verecek. Sayın Öcalan’a özgürlük komitesinin çalışmalarını selamlıyorum ama siz bu mücadeleye, bu talebe el koyduğunuz sürece başarıya ulaşacaktır. Sayın Öcalan’ın selamı var size. Öcalan, bunu kendisinin özgürlüğü olarak görmüyor. 20’ye yakın ziyaret yaptık. Daha bir kez bu gündemleşmedi. ’Ya hep birlikte özgürüz, ya da hep birlikte tutsağız’diyor. Bu da böyle biline.”

Önder, kendilerine en çok, Öcalan’ın serbest kalıp kalmayacağının sorulduğunu belirterek, “Bugün onlara cevabı yalnızca bizim verebileceğimizi söylemek için bir aradayız. Değil bir, bin devletin ordusunun Kürt halkını önderinden ayıramayacağını söylemek için. Öcalan’ın bu alandaki herkesin ruhunda özgürleştiğini, her gün bazen dağlarda bir özgürlük savaşçısı olarak, bazen Amed sokaklarında itirazın sesi bir genç olarak, bazen Rojava’da devrimi inşa eden bir kadının ruhunda özgürlük ararken, Öcalan’ın Kürt halkının şahsında özgürleştiğini onlara nasıl anlatacağız bilmiyorum.

Mucize beklemiyoruz

Öcalan, bir fikir olarak, bugün onu hapsettiğini düşünen, Kürt halk önderinin hapiste olmasından zevk duyan küçük akılların dipnotlarına bile düşülmeyeceği bir tarihin yazarı olarak burada, bu meydandır” diye konuştu. Orta Doğu’daki karışıklığa da değinen Önder, Kürtlerin mucize beklemediğini söyledi. Önder, “Kimse unutmamalı, Öcalan tutsak oldukça barış da tutsak olacaktır. Biz Öcalan’a özgürlüğü savunurken, aslında barışı savunuyoruz. Ama hepimiz barıştan bir parçayı içimizde taşıyoruz ve bununla hayatta kalıyoruz” dedi.

(Kaynak: Yeni Çağ)

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler
Bahçeli'nin Divanı'nda kim, hangi göreve bakacak?
Son anketten çıkan rakamlar Erdoğan'ı üzecek...
BBP'de 'cumhur ittifakı'na karşı çıkan Başkan görevden alındı....
Bahçeli'nin yeniden genel başkan seçildiği MHP'nin 12 Olağan Kurult..
Bahçeli yineledi: Adayımız Erdoğan...
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=