Lütfen bekleyin..

Bahçeli’den Balyoz gibi açıklama

19 Haziran 2014, 22:12

MHP lideri Bahçeli: Balyoz davası usulen ve esasen çökmüş inandırıcığını temelden kaybetmiştir.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Anayasa Mahkemesi’nin kararı doğrultusunda Balyoz Planı Davası’nda yaşanan tahliyeleri, “Böylece hükümet takviyeli ve tazyikli Balyoz Güvenlik Hareket Planı Davası usulen ve esasen çökmüş, aynı zamanda inandırıcılığını temelden kaybetmiştir. Dijital deliller üzerindeki oynama ve ilaveler dikkate alınmadan, tanık dinlenmesi konusundaki itirazlar hesaba katılmadan ihdas edilen kararların ne kadar hukuksuz ve mesnetsiz olduğu ayan beyan belli olmuştur” ifadeleriyle değerlendirdi.

MHP lideri Bahçeli, Anayasa Mahkemesi’nin kararı doğrultusunda "Balyoz" Planı Davası’nda yaşanan tahliyeleri yazılı bir açıklama yaparak değerlendirdi.

Anayasa Mahkemesi’nin bireysel başvurular sonucunda; tarihi bir karara imza atarak Balyoz Güvenlik Hareket Planı Davası’nda hak ihlali olduğunu dün itibariyle teyit ve kabul ettiğini kaydeden Bahçeli, bu kapsamda mahkumiyet alan 236 kişinin tahliyesinin İstanbul Anadolu 4.Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kararlaştırıldığını ve geciken adaletin bir nebze de olsa yerini bulduğunu belirtti.

-“BALYOZ DAVASI USULEN VE ESASEN ÇÖKMÜŞTÜR”-

İstanbul 10.Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 21 Eylül 2012 tarihinde verilen ve Yargıtay 9.Ceza Dairesi’nce 9 Ekim 2013 tarihinde onaylanan cezaların gerçeği yansıtmadığının netlik kazandığının altını çizen Bahçeli, “Böylece hükümet takviyeli ve tazyikli Balyoz Güvenlik Hareket Planı Davası usulen ve esasen çökmüş, aynı zamanda inandırıcılığını temelden kaybetmiştir. Dijital deliller üzerindeki oynama ve ilaveler dikkate alınmadan, tanık dinlenmesi konusundaki itirazlar hesaba katılmadan ihdas edilen kararların ne kadar hukuksuz ve mesnetsiz olduğu ayan beyan belli olmuştur. Balyoz Güvenlik Hareket Planı Davası’nda verilen mahkumiyetler başından beri vicdanlara sığmamış, hukukun temel kaidelerine uygun düşmemiştir. Ne var ki, çok açık hukuk ihlallerine rağmen yüzlerce kişi eziyet görmüş, özgürlüklerinden mahrum bırakılmış ve vahim derecede adalet katliamına maruz kalmışlardır” dedi.

-“ENGİN ALAN’IN SERBEST KALARAK ARAMIZA KATILMASI PARTİMİZ VE CAMİAMIZ AÇISINDAN ÇOK SEVİNDİRİCİ BİR GELİŞMEDİR”-

MHP’nin yıllardır seslendirdiği düşünce ve yorumların isabetle yerini bulduğunu belirten Bahçeli, “Tarafsızlığını ve bağımsızlığını kaybeden hukuk anlayışıyla ilgili yorumları haklı çıkmıştır. Elbette üretilmiş deliler, siyasi ve ideolojik saikler çerçevesinde hüküm tesis edenlerin sorumlulukları asla ihmal edilmemeli, yabana atılmamalıdır. Partimiz bu konunun takipçisi olacak, demokrasi ve hukuk mücadelesini kararlıkla sürdürecektir” ifadelerini kullandı.

MHP’nin Anayasa Mahkemesi’nin verdiği kararla birlikte gerçekleşen tahliyelerden memnuniyet duyduğunu aktaran Bahçeli, “Özgürlüklerine kavuşanların aileleriyle birlikte yaşadığı mutluluğu paylaşmaktadır. Ayrıca İstanbul Milletvekilimiz Sayın Engin Alan’ın serbest kalarak aramıza katılması partimiz ve camiamız açısından çok sevindirici bir gelişmedir. İlerleyen günlerde, konuyla ilgili değerlendirmelerimizi detaylı bir şekilde yapacak ve yeniden yargılama hakkındaki düşüncelerimizi kamuoyuna aktaracağımızdan da hiç kimsenin şüphesi olmamalıdır. Bilinmelidir ki, haksızlığın ve hukuksuzluğun üzerine korkusuzca gidilmedikten sonra, geçmişteki sorunların tekrar nüksetmesi kaçınılmazdır. Bu itibarla Türkiye’yi sözde darbe davalarıyla oyalayanlar; hak, hukuk ve özgürlük kazanımlarını hiçe sayarak gayri meşru niyetlerle hareket edenler sebep oldukları yıkım ve karanlığın bedelini mutlaka ödeyeceklerdir. Millet vicdanı ancak bu sayede müsterih olacaktır” açıklamasında bulundu.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler
"İYİ Parti’nin seçimlere girmek için hiçbir şartı eksik değildi. Eğer ..
MHP lideri Bahçeli'den erken seçim açıklaması
İYİ Parti'nin seçime katılıp, katılamayacağıyla ilgili sorulara yanıt v..
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "An itibarıyla seçim çalışmalar..
Erken seçim tarihi belli oldu.
Koray Aydın “erken seçim” tartışmalarına manidar bir şekilde dahil oldu...
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=