Lütfen bekleyin..

TBF: Söz sporculara bırakılsın

18 Haziran 2014, 20:52

Galatasaray'ın Fenerbahçe Ülker ile oynanacak final serisi 7. maçına çıkmama kararı üzerine Türkiye Basketbol Federasyonu'ndan da açıklama geldi. Disiplin Kurulu kararları ve hakem Recep Ankaralı konusunda Galatasaray'a yanıtların verildiği açıklamada, maça çıkılması ve sözün sporculara bırakılması istendi.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Türkiye Basketbol Ligi'nde Fenerbahçe Ülker ile Galatasaray Liv Hospital arasında 3-3 eşitlikle devam eden final serisinde, 7. maç öncesi Galatasaray Liv Hospital'in maça çıkmama kararı alması ile basketbolda tansiyon hiç olmadığı kadar yükseldi.

Galatasaray'ın bu kararını duyurması ve Fenerbahçe'nin de yanıt vermesinden sonra gözlerin çevrildiği Türkiye Basketbol Federasyonu'ndan da yazılı bir açıklama geldi.

Federasyon açıklamasının sonunda, maça çıkılmasını önererek, "Son sözü basketbolcular ve teknik kadrolar sahada vermelidir" ifadelerini kullandı.

5 MADDELİK YANIT

Açıklamada bu sezon Galatasaray'ın 13 maçta Disiplin Kurulu'na sevkedilip 20 adet ceza verildiği, Fenerbahçe'nin ise 6 maçta Disiplin Kurulu'na sevkedilip 7 adet ceza verildiği hatırlatıldı.

Galatasaray'a seyircisiz oynama cezası verilip, Fenerbahçe'ye verilmemesi konusunda da, Abdi İpekçi'deki maçta 3 kez anons yapılması, hatta hakemlerin soyunma odasına giderek, olayların yatışmasını yaklaşık 15 dakika beklemeleri, Ülker Arena'daki maçta ise sadece 2 kez anons yapılması gerekçe gösterildi.

Galatasaray'ın “Can güvenliğimiz yok” gerekçesiyle maça çıkmama kararının gerek Türk sporuna, gerek Türkiye’ye ve emniyet güçlerine karşı bir saygısızlık olduğunun vurgulandığı açıklamada hakem Recep Ankaralı hakkındaki "şaibeli" söylemine de yanıt verildi:

"Son final maçına çıkmamama kararına gerekçe olarak gündemin içine çekilmeye çalışılan hakemimiz, Türkiye'nin en iyi hakemlerinden biri olmasının ötesinde başta Euroleague olmak üzere, Avrupa ve Dünya Şampiyonalarında, Olimpiyat Oyunlarında final kademelerinde başarıyla görev yapmış, en son olarak bu Eylül ayında Brezilya'da düzenlenecek kıtalararası şampiyonluk maçında FIBA tarafından görevlendirilmiştir."

TBF'nin açıklaması "Geçtiğimiz sezon Beko Basketbol Ligi Şampiyonu olduğunu; bu sene de finale kalma başarısı göstererek, finalin son maçına uzadığını ve Şampiyon takımın son maçta belirleneceğini; ayrıca bu sezonda kadın basketbolunda ülkemizde düzenlenen her üç kupayı da kazandığını ve tüm bunların Federasyonumuzun tüm kararlarında benzer şekilde adaletli ve doğru davranma prensipleriyle hareket ettiği gerçeğini tüm spor kamuoyunun ve sağduyulu Galatasaraylıların da göz ardı etmeyeceğine inanıyoruz." hatırlatması ve final maçına çıkılması temennisi ile son buldu.

BASKETBOL FEDERASYONU'NDAN YAPILAN YAZILI AÇIKLAMANIN TAMAMI

"GALATASARAY SPOR KULÜBÜ BAŞKANI TARAFINDAN AÇIKLANAN FİNAL SERİSİNİN SON MAÇINA ÇIKMAMA KARARI VE BU KARARIN AÇIKLANAN GEREKÇELERİ HAKKINDA KAMUOYUNU BİLGİLENDİRMEK AMACIYLA AŞAĞIDAKİ AÇIKLAMANIN YAPILMASI GEREĞİ DOĞMUŞTUR.

1- TBF Disiplin Kurulunun almış olduğu kararlara ve her türlü disiplin cezasına itiraz yolu kulüplerimize açıktır. İtiraz edilecek yer Tahkim Kurulu olup, bu kurul Federasyonumuzdan tamamen bağımsız çalışan bir üst kuruldur. Tahkim Kurulu kendisine yapılan itirazları, federasyonların yıllardır uygulanan kurallarına ve önceki kararlarına bakarak, süresi içerisinde değerlendirmekte ve sonlandırmaktadır. Pazartesi akşamı oynanan Final serisinin 6. Maçı için TBF Disiplin Kurulu tarafından verilen seyircisiz oynama kararı ile ilgili olarak Galatasaray Spor Kulübü Tahkim Kuruluna itiraz etmiş ve bu itirazları ret edilmiştir. Hukuki haklarını sonuna kadar kullanmadan “yurt dışına itiraz edeceğiz” gibi ifadelerin hiçbir anlamı yoktur.

2- Kamuoyuna intikal eden Galatasaray ve Fenerbahçe kulüpleri ile ilgili son müsabakalarda yaşanan ve Disiplin Kuruluna sevk edilen bu ve diğer dosyalar ile ilgili olarak; içerisinde bulunduğumuz sezonda Galatasaray Liv Hospital müsabakalarında ağırlıkla seyirci olaylarından kaynaklanan 13 adet müsabaka dosyası TBF Disiplin Kuruluna intikal etmiş olup, anılan dosyalardan toplam 20 adet ceza kararı verilmiştir.

Galatasaray Liv Hospital takımının kendi sahasında FB Ülker takımı ile oynadığı ve “iki maç seyircisiz oynama ve toplam 41 bin TL para cezası “ aldığı müsabaka ile ilgili olarak, anılan cezanın gerekçesi, ciddi seyirci olaylarının çıkması ve bu nedenlerle hakemlerin müsabaka sırasında 3 kez anons yapmak zorunda kalmaları ve hatta soyunma odasına giderek, olayların yatışmasını yaklaşık 15 dakika beklemeleridir. Bu karara karşı Galatasaray Liv Hospital olarak SGM Tahkim Kurulu nezdinde yapılan itiraz ise reddedilmiştir. Takiben bu müsabaka Galatasaray Spor Kulübü salonunda seyircisiz (kadın ve çocuklara) oynanarak Galatasaray Liv Hospital takımının üstünlüğü ile sona ermiştir.

Fenerbahçe Ülker takımının kendi sahasında Galatasaray Liv Hospital takımı ile yaptığı son müsabaka sırasında çıkan olaylar neticesi Fenerbahçe Ülker Takımına “seyirci eylemleri nedeniyle 25.000-TL para cezası ve oturma düzenine aykırılıklar nedeniyle 15.000-TL para cezası olmak üzere toplam 40.000-TL para cezası” verilmiştir. İşbu dosyanın içeriği ve Fenerbahçe Ülker Takımının bu sezon aldığı ceza sayısı, Galatasaray Liv Hospital dosyaları ile farklıdır. İşbu dosya öncesi Fenerbahçe Ülker müsabakalarında seyirci olaylarından 6 adet müsabaka dosyası TBF Disiplin Kuruluna intikal etmiş anılan dosyalardan, ağırlıkla seyirci olaylarından kaynaklanan toplam 7 adet ceza kararı verilmiştir. Fenerbahçe Ülker aleyhine son olarak verilen kararın gerekçesi ise seyirci olaylarından kaynaklanan, biri müsabaka öncesi, biri müsabaka sırasında olmak üzere 2 kez anons yapılmasıdır.

Tüm cezalar ve gerekçeleri, TBF internet sitesinde ilan edilmiştir.

3- Galatasaray Spor Kulübünün açıklamasında belirttiği ve antrenörünün beyanına dayandırdığı “Can güvenliğimiz yok” gerekçesiyle maça çıkmama kararı gerek Türk sporuna, gerek Türkiye’ye ve emniyet güçlerimize karşı bir saygısızlıktır. Çok kısa bir sure önce aynı rakiple Kadın Basketbol Ligi final serisi gergin bir ortamda oynanmasına rağmen benzer endişeler dile getirilmeden tamamlanmış; Beko Basketbol Ligi final serisinde Galatasaray Basketbol takımının bundan önce rakip sahada oynadığı bu maçlarda sahadaki oyunculara, takım yöneticilerine ve idarecilere yönelik can güvenliğini tehdit edici olay yaşanmamıştır. Öte yandan ülkemizin geldiği bugünkü düzeyde “can güvenliğimiz yok” niyet okuması ile sahaya çıkmama gerekçesi gösterilmesi bu güne kadar oynanan tüm maçlarda ön plana çıkmadan aldığı tedbirlerle üzücü bir olay yaşanmamasını sağlayan güvenlik kuvvetlerimize de saygısızlık etmektir.

TBF olarak 7. ve şampiyonluk maçının özelliği ve taraflar arasındaki kamuoyuna da yansıyan gerginlikler nedeniyle bu müsabakaya esas olmak üzere hazırladığımız ve dün öğlen saatlerinde Galatasaray Spor Kulübü Başkanının açıklamasından daha önce ilgili Kulüplere tebliğ ettiğimiz ve TBF sitesinde yayınladığımız “Uygulama Esasları” kamuoyu ile paylaşılmıştır. Final serisinin son maçı ile ilgili olarak alınması gereken tedbirler açıkça ve maddeler halinde yazılmış; bu koşulların sağlanmaması durumunda maçın başlatılmayacağı ilgili taraflara bildirilmiştir.

4- Galatasaray Spor Kulübü açıklamasında sahaya çıkmama gerekçelerinden biri olarak gösterilen maça atanmış hakemlerimizden birinin 3 Temmuz 2011 olayları sürecinde adının geçmiş olması ise amacından uzak ve hedef şaşırtmaya yönelik talihsiz bir saptamadır. Aynı hakemimizin bu süreç içerisinde yönettiği hiçbir Galatasaray Basketbol maçı öncesi –Final serisinin 2. Maçı dahil- böyle bir söylemde bulunulmadığı gibi; Final serisinde oynanan tüm maçlarda; tarafların yarattığı son derece gergin ortama rağmen, maçları yöneten hakemlerimizin yanlış olarak değerlendirdiği iddia edilen birkaç pozisyon dışında bir durum olmamıştır.

Son Final maçına çıkmamama kararına gerekçe olarak gündemin içine çekilmeye çalışılan hakemimiz, Türkiye'nin en iyi hakemlerinden biri olmasının ötesinde başta Euroleague olmak üzere, Avrupa ve Dünya Şampiyonalarında, Olimpiyat Oyunlarında final kademelerinde başarıyla görev yapmış, en son olarak bu Eylül ayında Brezilya'da düzenlenecek kıtalararası şampiyonluk maçında FIBA tarafından görevlendirilmiştir.

5- Şampiyonluk maçına çeşitli nedenlerle çıkmayacağını açıklayan Galatasaray Spor Kulübü yönetiminin geçtiğimiz sezon Beko Basketbol Ligi Şampiyonu olduğunu; bu sene de finale kalma başarısı göstererek, finalin son maçına uzadığını ve Şampiyon takımın son maçta belirleneceğini; ayrıca bu sezonda Kadın basketbolunda ülkemizde düzenlenen her üç kupayı da kazandığını ve tüm bunların Federasyonumuzun tüm kararlarında benzer şekilde adaletli ve doğru davranma prensipleriyle hareket ettiği gerçeğini tüm spor kamuoyunun ve sağduyulu Galatasaraylıların da göz ardı etmeyeceğine inanıyoruz.

Çok değerli Kulüp Yöneticilerimizin, bu yıl hem Erkek hem de Kadın Basketbol Liglerimizde final oynayan her iki Kulübümüzün Türk Basketboluna yıllardır yaptıkları katkıları gölgeleyen bu son olayları sona erdirerek; bugüne kadar olduğu gibi sahada kazanmak üzere sözü sporculara ve teknik kadrolara bırakmaları en doğru karar olacaktır. "

(Kaynak: Ntvmsnbc)

Etiketler : Fenerbahçe, Galatasaray,
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler
Galatasaray'da dün açıklanan mali bilanço, kayyum ihtimalini gündeme ge..
PFDK'nın Sivasspor maçı öncesi 1 dakika boyunca asker selamı yapan Yeni..
Süper Lig'de 19. haftasında Trabzonspor ile Fenerbahçe karşı karşıya ge..
Fenerbahçe'de başkanlık seçimi 2 -3 Haziran tarihlerinde yapılacak...
3416 üyenin oy kullandığı seçim sonrasında yeni başkan belli oldu. Yapılan ..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=