Lütfen bekleyin..

Kumpasta asıl hedef TSK’ydı

15 Haziran 2014, 15:52

Emekli Orgeneral Hurşit Tolon: TSK yıpratılmasın

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Tolon, kumpasta asıl hedefin TSK olduğunu söyledi ve ekledi: Silah arkadaşlarım için mücadeleyi sürdüreceğim…

Ken­di ken­di­ne so­ru­yor, “Ben ne yap­tım?” di­ye. Ne yap­mış­tı da “Er­ge­ne­kon Da­va­sı­”nın sa­nı­ğı ol­muş­tu. Ne yap­mış­tı da, mis­yo­ner­lik fa­ali­yet­le­rin­de bu­lun­du­ğu öne sü­rü­len 3 ki­şi­nin bo­ğaz­la­rın­dan ke­sil­di­ği ola­yın az­met­ti­ri­ci­si ol­muş­tu? Yap­tı­ğı onur­lu ve önem­li gö­rev­le­ri anım­sa­dık­ça bun­la­rı as­la yan ya­na ge­ti­remi­yor­du.

O yüzdendir ki cezaevinde uykusuz günler geçiriyordu. Gözlerini tavana dikiyor dakikalarca  bakıyordu. Hunharca katledilen insanların seslerini duyar gibi oluyor, böyle bir olayla kendisinin ilişkilendirilmesine isyan ediyordu. “Zirve Kitapevi”nde 3 kişinin öldürüldüğü gün, eşi Ayla Hanımla birlikte Malatya Üniversitesine konferans için gitmek dışında olayla uzaktan yakından ilgisi olmamasına rağmen, bu olayın içine “tedarik edilmiş” gizli tanıklarla sokulmuştu…

Okuduğumu bile anlamıyordum

Böylesine ağır, böylesine kan dondurucu olayın içinde gösterilmesi Tolon Paşayı kahrediyordu. Sınıf arkadaşı İlker Başbuğ, kitap yazmak için çalışıyordu. Emekli Orgeneral Tuncer Kılınç daha çok okuyordu. Tolon Paşa’ya “Peki siz ne yapıyordunuz?” diye soruyoruz. Şunları söylüyor:

“Ben yazamıyordum. İşin daha garibi okuduğumu da anlayamıyordum. Çünkü bir şey okumaya başladığımda aklıma nasıl böyle bir kumpasın içinde olduğum aklıma geliyordu. Üç kişinin öldürülmesiyle ilişkilendirilmem, her seferinde yalanları ortaya çıkmasına rağmen gizli tanığın o yalanlarına mahkemenin nasıl itibar ettiğine şaşıyordum. O yüzden okuduğumu ancak birkaç sefer okuyunca ancak anlayabilecek durumdaydım.

Yazmak istiyorum, yazamıyordum. Kafamı toplayıp yazmam mümkün olmuyordu. O yüzden bir şeylerle meşgul olmak, kafamı dağıtmak istiyordum. Çayın en alasını yapıyordum.

Cezaevindeki olanaklarla bir şeyler yapıyordum. Cezaevinde yaş pasta yapabilir misiniz? Siz cezaevinde pişmiş yumurtadan menemen yapabilir misiniz? Ya da sucuklu pide yapma olanağınız var mı? Yokluklara rağmen bunları yapıyordum.”

Cezaevi kantininde çiğ yumurta verilmez. Kahvaltıda da asla çiğ yumurta dağıtılmaz. Kısaca cezaevinin “en yasaklılar” listesinden çiğ yumurta vardır. Şöyle bir Pazar günü Tolon Paşa menemen yapsa da, arkadaşı İlker Başbuğ ile ağabey dediği Tuncer Kılınç’e menemen ziyafeti çekse… Ama çiğ yumurtayı nereden alacaksın?

Oldu size menemen, bu da yaş pasta

Çiğ yumurta olmasa da bir menemen yapmanın bir çaresi olmalı. Pişmiş yumurtayı rendeleyip, domates, biber derken menemen malzemeleri hazır. Cezaevinde ocak aramayın. Sadece su ısıtıcı var. Tüm pişirme, ısıtma işleri onun üzerinde ya da içinde yapılıyor. 8 Mayıs’ta cezaevinde açık görüş vardı. Eşi Ayla Hanım, oğulları Tolga ve sevgili gelini Harika da ziyarete gelecekti. Ayla hanıma bir sürpriz yapmak istiyordu. Çünkü, 8 Mayıs Ayla Hanımın doğum günüydü. Cezaevinde çiçeği, sümbülü yok ki onunla karşılaşın. Ya da yaş pasta alıp üzerine mum dikip üflense…

Cezaevinde insanlar daha da yaratıcı oluyor. Tolon Paşa kantinden hazır kek, üç paket çikolata aldırdı. Çikolataları ısıtıcının üzerinde eritip keklerin üzerine döktü. Onların içine de muz yerleştirmeyi ihmal etmedi. Pastanın üzerine mum gerekiyordu. Plastik tuzluktan mum yapmayı da başardı. Ayla Hanımın geleceği saatte yaş pastası da, mumuyla birlikte hazırdı.

Açık görüşe bir kutu içine koyduğu yaş pastayı götürdü. Mumu yaktı ve eşinin doğum gününü oğlu ve gelini ve ziyaret salonunda bulunan mahkumlar ve onların yakınlarıyla birlikte kutladı…

“Kişiler üzerinden suçlanan TSK”

Cezaevine ilk girdiği günleri anlatıyor. Dönemin Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, sınıf arkadaşı olan Hurşit Tolon’u o dönemde yattığı Kandıra Cezaevinde ziyaret için yüksek rütbeli komutan göndermişti. O günü hiç unutamıyor.

Unutamadığı bazı gerçekler de var. Düne kadar çevresinde olanlar unutuyor, ailesine bile geçmiş olsun dileğinde bulunmuyor. En çok bu asker eşlerini ve çocuklarını etkiliyor. Ne zaman “paralel yapı”, “kumpas”, “yasadışı dinlemeler”, “tapeler” konuşulmaya, ortaya çıkmaya başladı, bir çok davanın sanığına da bakış değişti.

Tolon Paşa, “Kişiler üzerinden, suçlanan TSK’dır. Genelkurmay Başkanlığı bu davaları ilk günden bu yana yakından izlemeli, bütün aşamalarını takip etmeliydi. Bu konuda gereken yapılmadı” diyor.

Hükümetin “Çözüm Süreci” adı altındaki çalışmasını bilen yok. Hurşit Tolon da, geçmişte Diyarbakır’da önemli görevlerde bulunmuştu. “Açılım” politikası için Tolon şunları söylüyor:“Kanayan yaranın durmasını istemeyen hemen hiçbir Türk vatandaşı yoktur. Ama, kanayan yara duracak diye şerefinizden uzaklaşamazsınız. Türkiye’de adaletsizlik almış başını gidiyor. Şu anda TBMM’de 5. yargı paketi konuşuluyor. Adaletsizliğin en önemli nedenleri arasında imzasız mektuplar, yalancı tanıklar, bağımlı yargıçlardır. Yeni düzenleme yapılırken bunların yol açtığı adaletsizliği de yok ederlerse, adalet bekleyenlerin adaletsizlikten kurtulmalarına vesile olunur. Özgürlükleri elinden alınan, büyük haksızlıklara uğrayan silah arkadaşlarımın tüm hakları iade edilip hürriyetlerine kavuşana kadar mücadelemiz sürecek.”

Tolon Paşa, haksız yere 3 yıl 3 gün cezaevinde tutuldu. Yalanları kendisi ve avukatı İlkay Sezer tarafından çürütülmesine rağmen, gizli tanığın sözlerine itibar edildi. O yüzdendir ki tahliye edileceğine artık inanmıyordu. Ama, “vicdanlı hakimler” olduğunu da hiç unutmuyordu.

Tolon Paşa, şimdi özgür. Ama, mücadele azminden hiçbir şey kaybetmemiş. Cezaevinde eşine doğum günü pastası hazırlayan Tolon Paşa’ya, eşi Ayla hanım, gelini Harika Tolon da onun sevdiği yemekleri, pastaları yaparak karşılık vermişlerdi…Tolon Paşa, her zamanki gibi son derece nazik. Yakasında Atatürk rozeti. Cezaevindeki silah arkadaşları için mücadeleye “Adalet nöbeti”yle başladı. Bizim aracılığımızla da onların babalar gününü kutladı…

(Kaynak: Sözcü)

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
YSK, İYİ Parti dahil 10 siyasi partinin 24 Haziran'daki seçimlere katıl..
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, TSK içinde 3 bin kişilik bir yapıyı ..
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=