Lütfen bekleyin..

AKP 3. çocuğa ne verecek ?

14 Haziran 2014, 14:33

Maliye Bakanı Şimşek, üçüncü çocuk için yapılacak vergi indirimi oranları hakkında bilgi verdi.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

 
 Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, TBMM'ye sevk edilen Gelir Vergisi Kanunu Tasarısı'nda, üçüncü çocuk için vergi indirim oranının yüzde 5'ten yüzde 10'a çıkarılarak, 3 çocuklu asgari ücretli için gelir vergi yükünün sıfıra çekilmesinin öngörüldüğünü bildirdi.

TÜRKİYE 3'ÜNCÜ SIRADA

MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri'nin yazılı soru önergesini yanıtlayan Şimşek, yatırımları desteklemek ve istihdamı artırmak amacıyla 2006 yılından itibaren kurumlar vergisi oranının yüzde 30'dan yüzde 20'ye indirildiğini anımsattı.

Böylece 2002 yılında yüzde 65 olan kurum kazançları üzerindeki vergi yükünün yüzde 34'e düşürüldüğünü belirten Şimşek, "Türkiye, OECD ülkeleri arasında kar dağıtımında toplam vergi yükü sıralamasında en yüksek üçüncü ülkeyken, 2014 yılı itibariyle 28. sıraya gerilemiştir" dedi.

İSTİHDAMDAKİ VERGİ YÜKÜ DÜŞTÜ

Benzer şekilde istihdam üzerindeki vergi yükünün de azaldığını belirten Şimşek, şunları kaydetti:
"En yüksek vergi dilimine uygulanan fon payı dahil yüzde 49,5'lik vergi oranı yüzde 35'e, en düşük vergi dilimine uygulanan fon payı dahil yüzde 22'lik vergi oranı ise yüzde 15'e düşürülmüştür. 2008 yılı başından itibaren yürürlüğe giren ve başta OECD ülkeleri olmak üzere modern vergi kanunlarının çoğunda yer alan asgari geçim indirimi müessesesiyle, ücretlinin medeni ve ailevi durumunu esas alan ücret vergilemesi rejimine geçilmiştir.

ASGARİ ÜCRETLİ VERGİ DIŞI KALACAK

Böylece, asgari ücretin yarısından başlamak üzere ücretlerin önemli bir kısmı, dört çocuklu asgari ücretlilerde olduğu gibi bazı durumlarda ise tamamı vergi dışında bırakılmıştır.

TBMM'ye sevk edilmiş olan Gelir Vergisi Kanunu Tasarısı'nda, üçüncü çocuk için vergi indirim oranı yüzde 5'ten yüzde 10'a çıkarılarak, üç çocuklu asgari ücretli için gelir vergi yükünün sıfıra çekilmesi öngörülmektedir."

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Ah Vatan Helal sana
1411 gün önce
Dogru söylüyorsun kardes, bunlarin isi gücü para, önce yalan sonra para, iblisin cocuklari bunlar !
Ah Vatan
1412 gün önce
Laga lugaya bilmem ben batıda yaşayan biriyim. 3. çocuğum bir annem iki de eşim ve ben .evde toplam 6 kişi yaşıyorum. bilmem ne kadar tondan fazla su kullandım diye 250 tl su faturası geldi. Bundan önce beldeydik. DYP li bir belediye başkanıyla yönetiliyorduk. 10 yıllık su faturalarımda 20 tl ye geçmezken bu gün AKP li belediyeye bağlandık büyük şehir olacaksınız yalanıyla. Bu sayede AKP li yöneticiler ellerini cebimize attılar 15 tl lik su faturasu oldu 153 tl 2 kişi yaşasaydı 30 tl gelecekti 6 kişi yaşamak suç oldu suyun tonu 1,75 liradan 3,5 liraya çıktı.AKP nin bu yalanlarına kanmayın HIRSIZ BUNLAR HIRSIZ YANDAŞLARA ZENGİN ETMEK İÇİN CEVRİLMİŞ FIRILDAKTIR. HAZİNEYİ SOYMA FIRILDAĞIDIR.
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Cari işlemler açığı Ocak ayında beklentilerin üzerinde geldi.
Türkiye, daha önce et ithalatı gerçekleştirdiği Polonya, Fransa ve Bosna He..
Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi hakkında konuşan MHP Grup Başkanvekil..
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından..
İller Bankası, borcu olan belediyelerin listesini açıkladı. Listenin ilk be..
Yurt dışına beyin göçünün araştırılması için Meclis’e araştırma önergesi ve..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=