Lütfen bekleyin..

Bahçeli: Hükümet askeri seçeneği öncelikli almalı

13 Haziran 2014, 16:08

Bahçeli'den bir açıklama daha...

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Hükümetin, IŞİD komplosunu önleyemezse, bildik teslimiyetçiliğini bu konuda da tekrarlarsa felaketin kapıya dayanacağını belirterek, "Hükümet hemen askeri müdahale seçeneği öncelikli olmak üzere, tüm tedbirleri hızla, sırasıyla ve etap etap planlamalı, arkasından da çekinmeden, korkmadan icra etmelidir" dedi.

Bahçeli, Başbakan ve hükümetin Gazze'de gösterdiği hassasiyetin hiç değilse bir bölümünü Türkmenlere göstermesini istedi.

Bahçeli; MHP'nin konunun parti, ideoloji ve siyaset üstü olduğuna inandığını belirtirken, "Türkiye'nin etrafındaki terör kuşağı büyür ve yasa dışı silahlı örgütler zemin ve zaman kazanırsa Türkiye ülkesi ve milletiyle ateşe atılacaktır. Başbakan Erdoğan, yakın dost ve kardeşi Irak eski Cumhurbaşkan Yardımcısı Tarık el Haşimi gibi, Musul'un düşmesini IŞİD zaferi olarak görmüyorsa taşıdığı milli, ahlaki ve siyasi sorumluluğun icabını eksiksiz yerine getirmelidir. Aksi takdirde Türk milleti Başbakan ve hükümetini asla affetmeyecektir" dedi.

http://www.haberfedai.com/upload/dosya/23965.jpg

Bahçeli MHP MYK ve il başkanları toplantısından sonra yazılı açıklama yaptı. Türk milletinin Diyarbakır'da sahnelenen bayrak husumetinin şokunu atlamadan bu defa da Aziz Türkmen kentlerine dönük mütecaviz saldırı ve işgal haberleriyle sarsıldığını belirten Bahçeli şöyle dedi:

"Musul ve Selahaddin kentleri başta olmak üzere, Türkmenlerin yaşadığı birçok yerleşim birimi IŞİD militanları tarafından işgal edilmiştir. Kerkük ise boşluktan istifade eden, çoktandır uygun zaman kollayan Peşmergenin eline geçmiş, sonuçta Türkmen coğrafyası iki ateş arasında kalmıştır. Bu gelişmeler karşısında Şii-Sünni gerilimi had safhaya ulaşmıştır.

TÜRKİYE'NİN MİLLİ ÇIKARLARINA TERS

Şurası çok önemlidir ki; IŞİD'in Türkmeneli'ne yüklenmesi, Türkmen kanı üzerinden hesap yapması hem Irak'ın toprak bütünlüğüne hem de Türkiye'nin milli çıkarlarına düşmanca bir tutumdur. Irak Türkmenleri tarihin en büyük dram, acı ve zulmüyle karşı karşıyadır.

Maliki yönetimi henüz tatmin ve teskin edici bir mücadele azmini ispatlayamamış, IŞİD istilasını önleyecek atılganlığı, stratejiyi ve yürekliliği gösterememiştir.

Şeytani projelerin hizmetkârı olan bu cinayet örgütünün küresel güçlerin stratejik ve jeopolitik amaçları doğrultusunda maşa olarak kullanıldığı açıktır.

IŞİD'i himaye eden güçler, silahlandırıp Türkmenlerin üzerine salan ve kışkırtan unsurlar Ortadoğu'yu kan gölüne çevirmeyi kafasına koymuş sömürgeci zihniyetten başkası değildir.

Amaç Ortadoğu haritasını, sürekli kan kaybeden Irak'ı odak yaparak yeniden çizmek; dağılmış, birbirine girmiş, sınırları husumetle kalınlaştırılmış bir coğrafyanın temelini atmaktır."

IŞİD'E HADDİ BİLDİRİLMELİ

Hükümetin hiçbir bahaneye sığınmadan, Musul Başkonsolosluğunu cebren ve şiddetle ele geçiren IŞİD örgütüne haddini bildirmesi ve Türk vatandaşlarını çok acil kurtulması gerektiğini savunan Bahçeli, "Devlet olmaktan kaynaklan haklarımız her düzeyde ve her şekilde kullanılmalı, teröristlerin gayri meşru ve gayri ahlaki muameleleri en ağır ölçüde cezalandırılmalıdır. Tutsak alınan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının kılına zarar gelmemesi amacıyla lazım gelen girişim ve tedbirler somut olarak hayata geçirilmelidir" dedi. Bahçeli'nin açıklamalarından bir bölümü şöyle:

"Irak çok kanlı bir bölünmenin sınırındadır. Bu ülkenin üçe bölünme senaryo ve hazırlığı alenen gün yüzüne çıkmıştır. Uluslararası toplum azılı katillerden oluşan IŞİD'in alçakça sürdürdüğü, hayasızca, küstahça ilerlettiği saldırılarına duyarsız ve vicdansız durmamalıdır. Birleşmiş Milletler Teşkilatı aktif ve samimi bir şekilde elini taşın altına koymalı ve işgale müdahil olmalıdır. Türkiye Cumhuriyeti için Ankara'nın kaderiyle Musul, Kerkük ve tüm Türkmeneli'nin kaderi bir ve aynıdır. Başbakan ve hükümeti Gazze'de gösterdiği hassasiyetin hiç değilse yarısını, hiç değilse bir bölümünü Türkmen kardeşlerimize ve Türkmeneli'ne tarihi ve kültürel bağlar gereğince ortaya koymalıdır. Türk milletinin IŞİD işgalini kıracak, IŞİD oyununu bozacak, teröristleri kovacak ve Irak'ın bütünlüğüne katkı verecek cesareti, heyecanı, inancı, kabiliyeti ve imkanı fazlasıyla mevcuttur. Hükümet, IŞİD komplosunu önleyemezse, bildik teslimiyetçiliğini bu konuda da tekrarlarsa felaket kapımızdadır. Hükümet hemen askeri müdahale seçeneği öncelikli olmak üzere, tüm tedbirleri hızla, sırasıyla ve etap etap planlamalı, arkasından da çekinmeden, korkmadan icra etmelidir. Türk milleti hükümetini yalnız ve desteksiz bırakmayacaktır. Çünkü ülkemizin ve aziz milletimizin bekası çok yüksek bir tehdidin gölgesindedir."

Türkiye'nin milli güvenliğini, millet varlığını, bağımsızlığını doğrudan doğruya etkileyecek Türkmeneli'ndeki sıcak ve olumsuz gelişmelere üst perdeden ve misliyle karşılık vermesi gerektiğini anlatan Bahçeli, "Türkmenler IŞİD oldubittisine kurban verilmemeli, özellikle vatandaşlarımız pazarlık konusu yapılmamalıdır" çağrısında bulundu.

Bahçeli, bugün Musul'a göz koyanların, yarın Türk vatanının herhangi bir noktasında hak iddia edeceğini, dahası işgale teşebbüs edebileceğini unutmamak gerektiğini anlatırken, "Irak'ın kuzeyinde gerçekleşen hadiseler milli vakar ve ruhla ele alınmalıdır. Türkmenler ölüyorsa, Türkmeneli'nin şeref, namus ve iffeti hedef alınıyorsa; buna kalkışanlar, buna yeltenenler, buna ortak olanlar kesinlikle cezasız bırakılmamalıdır" dedi.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın Best FM'de Ufuk Karcı'..
"İYİ Parti’nin seçimlere girmek için hiçbir şartı eksik değildi. Eğer ..
MHP lideri Bahçeli'den erken seçim açıklaması
İYİ Parti'nin seçime katılıp, katılamayacağıyla ilgili sorulara yanıt v..
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "An itibarıyla seçim çalışmalar..
Erken seçim tarihi belli oldu.
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=