Lütfen bekleyin..

Ahmet Hakan'dan '9 maddede IŞİD'

12 Haziran 2014, 15:12

'Dokuz maddede ‘IŞİD’ denilen bela' başlıklı yazısında Ahmet Hakan, Musul'da yaşananları değerlendirdi ve sürece ilişkin önemli yorumlar sıraladı.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Musul'daki Türk konsolosluğu'na baskın düzenlenmesi ve 49 kişinin rehin alınması sürecini dokuz maddede anlatan Hürriyet'ten Ahmet Hakan, dikkat çeken tespitlerde bulundu.

İşte, Ahmet Hakan'ın yazısının ilgili bölümü:

Dokuz Maddede ‘IŞİD’ Denilen Bela

-MADDE BİR: Esad’ı devirmenin hayalini kuran Türkiye, en başta IŞİD’i hiç önemsemedi. Hatta tam destek vermese de üstü örtülü göz yumdu. Gerçi sonra nasıl bir belayla karşı karşıya kaldığını fark etti ama artık çok geç olmuştu. O kadar geç oldu ki... Sonuçta IŞİD, Irak’ın Musul’unu bile ele geçirebildi.

*

-MADDE İKİ: Türkiye, IŞİD denilen bela karşısında tam anlamıyla çaresiz. Irak hükümetiyle işbirliği yapsa... Maliki’yle arası açık. Kürtlerle işbirliği yapsa... Barzani/PYD çelişkisine oynamış. Savaşa girse... Nasıl çıkacağı belli değil. Batı ile bir şeyler denese... Onlarla da anlaşamıyor. “Stratejik derinlik” dese... Diye diye ne hale gelindiği ortada. Tam bir açmaz yani. 

*

-MADDE ÜÇ: Ne demişti dün Ahmet Davutoğlu? Şunu demişti: “Son 48 saattir Irak’ta yaşanan gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Musul Başkonsolosluğumuzun güvenliği için gerekli önlemler alındı.” Bunu söylemesinin üzerinden 24 saat geçmeden Musul Başkonsolosluğu basıldı, görevliler rehin alındı. Türk siyasi tarihine geçecek boyutta diplomatik bir çöküştür bu.

*

-MADDE DÖRT: “Savaşalım” falan diyenlere, “Yavaş gelin de saçınız, başınız dağılmasın” demek isterim. Savaşacaksın da nasıl savaşacaksın birader? Karşında ilkesiz ve barbar bir örgüt var. Onunla yapacağın savaşın- Allah göstermesin–sınırlarının içinde ne türden patlamalara yol açacağından haberin var mı senin?

*

-MADDE BEŞ: El Kaide belasını durduracak tek güç var: Şii ittifakı... Bunun anlamı şudur: İslam dünyasında “El Kaide barbarlığı”nın karşısına ancak mezhep motivasyonuyla çıkılabiliyor. Mezhep farkı olmasa, mezhep gayreti olmasa... El Kaide’yi durduracak bir güç yok. Gel de İslam dünyasının bu hali karşısında derin bir azap duyma!

*

-MADDE ALTI: Bu zamana kadar Kürtler açısından büyük bir sorundu “IŞİD”... Musul ve Kerkük devreye girdiği andan itibaren... IŞİD, Türkmenler açısından da büyük sorun olmaya başladı. Göreceksiniz: Tablo değişmezse çok yakında IŞİD sorunu, Türkiye’nin bir iç sorunu haline gelecek. Tehlike büyük yani...

*

-MADDE YEDİ: AK Parti cenahında bir süredir “Ahmet Davutoğlu başbakan olmalıdır” tezi pompalanıyordu. Yazın bir kenara: Musul’un El Kaide’nin eline geçmesi, bu gazlamanın sonunu getirebilir. 

*

-MADDE SEKİZ: Yeryüzünde Müslümanlık adına siyaset güdenler, El Kaide’nin bu son zaferi karşısında büyük sıkıntıya girdi. Çünkü Müslümanlık adına siyaset güdenler, El Kaide türü barbarlığın “İslam’ın ta kendisiymiş” gibi takdim edilmesine güçlü bir itiraz geliştiremedi. Bu da aralarındaki mesafenin anlaşılmasını zorlaştırdı.

*

-MADDE DOKUZ: IŞİD’in Musul’u alması ve oradaki Türk Konsolosluğu’nu basması, en çok AK Parti hükümetini derinden etkileyecek. İslam’ın adını kullanarak barbarlık yapan bu örgüt karşısında AK Parti hükümeti, kendi izlediği siyasi çizgiyi İslami açıdan revize etmek zorunda kalacak. Ne diyecek? Nasıl bir üslup kullanacak? Bilmiyorum. Ama bildiğim bir şey var: Bir şeyler kesin değişecek.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Ah Vatan
1381 gün önce
Bu yorumlar görüşler yanlış . IŞİD kuzey Irakta kurulan devletin 2. ordusudur. 1. ordusu PEŞMERGE 2. ordusu IŞİD dir. Yönetimi Kuzey Iraktan yapılmaktadır. Irak devletine ait olan petyrol bölgelerini ele geçirmektir amaç. Konsolosluk görevlilerin Kurtulması için Davut oğlu HDP nin başındakilerle işbirliği yapmasıyla her şey ortaya çıkmıştır.Kuzey Irak ve TÜRKMENLERİN CAN GÜVENLİĞİ PKK LILARA BIRAKILMIŞTIR. YAKINDA TÜRK YALAMA BASINDA ÇIKMAZ AMA AVRUPA BASINLARINDA BİNLERCE TÜRKMENİN KURŞUNA DİZİLDİĞİ HABERLERİNİ DUYARSINIZ.
MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler
Yeniçağ Gazetesi Ankara Temsilcisi Ahmet Takan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ..
Erdoğan cephesinden Saadet'i aşağılayıcı ifadeler...
Alişan Satılmış yöneticilerin vefasızlığına dikkat çekti...
flaş iddia: PKK'ya karşı verdiği mücadeleyle tanınan Osman Pamukoğlu..
"MHP'li üst düzey bir yönetici..."
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=