Lütfen bekleyin..

Kılıçdaroğlu'ndan medya patronlarına uyarı

07 Haziran 2014, 17:37

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Almanya'nın Essen kentinde Avrupa'nın farklı kentlerinde yaşayan Türkler ile buluştu.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Essen Grugahalle Salonu'ndaki organizasyonu CHP Yurtdışı Örgütlenme tarafından düzenlenen organizasyonda konuştu.

Kılıçdaroğlu: "Sizin her başarınız bize mutluluk veriyor. Essen aslında kömürün başkentidir. Çelik ve kömür birliğinin temelleri burada atıldı. Bir anlamda barış ve huzurun temellerinin atıldığı yerdir. Bu Sabah kömür müzesine gittim. Bizde de kömür ocakları var. Bizde de insanlar yüzlerce metre aşağıdan bir avuç kömür çıkarmaya çalışıyorlar. Soma'da 301 yurttaşımız hayatını kaybetti. Soma'nın hesabını soracağım. Biz Soma'da 18'nci yy'ın koşullarında adeta kömür çıkarıyoruz.

BU İŞİN FITRATINDA ÖLÜM YOKTUR

Deniyor ki bu işin fıtratında ölüm vardır, kömür işçisiysen madende öleceksin. Bu işin fıtratında ölüm yoktur. Biz neden iş kazalarında ve ölümlerde Avrupa birincisi, dünya üçüncüsüyüz. Soma'da 301 kardeşimiz hayatını kaybetti. Acıları paylaşarak azaltmaya çalışırız. Kazadan hemen sonra bir genel başkan yardımcısını, ekip ile beraber gönderdik. Onların acısına ortak olup, onları dinledik. Kimse unutmasın, 301 kişinin hesabını soracağız, bu CHP'nin namus borcudur. Bize diyorlardı ki siz hiçbir sorunun üzerinde durmuyorsunuz. Biz faciadan önce araştırma önergesi verdik. Bizim önergemizi reddettiler. 301 vatandaşımız hayatını kaybettikten sonra önerge kabul edildi. İLO'nun normlarını Türkiye'ye getirmek istiyoruz. Türkiye üçüncü sınıf demokrasiye layık değildir" dedi.

"MEDYA BASKI ALTINDA KONTROL EDİLİYOR DENETLENİYOR"

Medyanın baskı altında, kontrol edildiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, "Türkiye'de bizim sesimiz bizim söylemlerimiz yeteri kadar kitlelere ulaşmaz. Çünkü medya baskı altındadır. Medya kontrol ediliyor. Medya denetleniyor. Medyanın özgürlüğü yoktur. Medyası özgür olmayan bir ülkenin halkı da özgür değildir.  Birinci hedefimiz demokrasiyi kökleştirmek ve genişletmek. Bireysel hak ve özgürlükleri genişletmek" dedi.

"BİZİM YAŞADIĞIMIZ KOŞULLAR, Almanya'DA YAŞADIĞINIZ KOŞULLARDAN ÇOK FARKLI"

1 yıl öncesine kadar hapisteki gazeteci sayısının 105 olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, "1 yıl öncesine kadar hapisteki gazeteci sayısı 105'ti. 105 gazetecinin hapiste olduğu hiçbir Avrupa ülkesi yoktur. Bizim yaşadığımız koşullar, sizin Almanya'da yaşadığınız koşullardan çok farklı" diye konuştu.
 
"BENİM, AİLEMİN, YAKINLARIMIN GAZETECİLERİN TELEFONU DİNLENİYOR"

Kendisinin, ailesinin ve yakınlarının telefonlarının dinlendiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, "Türkiye'de bir demokrasi mücadelesi veriyoruz. Türkiye'de özgürlük mücadelesi veriyoruz. Benim, ailemin, yakınlarımın telefonu dinleniyor. Özgür gazetecilerin telefonları dinleniyor. Ne yaparlarsa yapsınlar, yılmayacağız korkmayacağız" dedi.

"BİZİM GENLERİMİZDE, BİZİM DOKULARIMIZDA KUVAY-İ MİLLİYE RUHU YATAR BOYUN EĞMEYİZ"

Kılıçdaroğlu, "Onlar sanıyorlar ki biz baskı kurunca Cumhuriyet Halk Partililer korkacaklar, geri çekilecekler. Şunu çok iyi bilsinler: Bizim genlerimizde, bizim dokularımızda Kuvay-i Milliye ruhu yatar. Hiç bir kimseye boyun eğmeyiz biz" dedi.

"HİÇBİR MEDYA PATRONU BİR KAMU İHALESİNE KATILMAYACAK, İZİN VERMEYECEĞİZ"

Kılıçdaroğlu, "Cumhuriyet Halk Partisi iktidar olduğunda, medya özgürlüğünü sağlayacağız. İki temel yolu var: Hiçbir medya patronu doğrudan veya dolaylı olarak hiç bir kamu ihalesine katılmayacak. Buna izin vermeyeceğiz. İki: Her gazeteci yazdığı haberin arkasında olacak. Bunu sağlamanın yolu örgütlenmekten geçer. Sendikalı, örgütlü olacak" açıklamasında bulundu.

"3 BÜYÜK DEVRİME İMZA ATAN PARTİYİZ BİZİ HEP ELEŞTİRİYORLAR"

CHP'nin 3 büyük devrime imza attığını anlatan Kılıçdaroğlu, "Bizi hep eleştiriyorlar. Şu CHP var ya hep eleştirir. Öneri getirmez. Cumhuriyet Halk Partisi, Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran kadrolar tarafından kurulmuştur. 3 büyük devrime imza atan partidir. Cumhuriyeti kuran partidir. Yani hilafeti yok edip halkın egemenliğini egemen kılan partidir. Çok partili yaşamı getiren partidir. Hiçbir baskı olmadan. Sosyal demokrasiyi getiren partidir. Bireysel hak ve özgürlükleri olabildiğince genişleten sosyal anlayış demektir. Sosyal demokrasi

Etiketler : Kılıçdaroğlu, chp,
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler
İYİ Parti’nin seçime katılıp katılamayacağına ilişkin tartışmalar, dün CHP’..
İYİ Parti sözcüsü Aytun Çınar, "Yargıtay'ın verdiği listede İYİ Pa..
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın Best FM'de Ufuk Karcı'..
"İYİ Parti’nin seçimlere girmek için hiçbir şartı eksik değildi. Eğer ..
MHP lideri Bahçeli'den erken seçim açıklaması
İYİ Parti'nin seçime katılıp, katılamayacağıyla ilgili sorulara yanıt v..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=