Lütfen bekleyin..

Efendimiz (sas)’in ‘Beni yaşlandırdı’ dediği sûre

10 Temmuz 2013, 09:56

Hazreti Ebubekir (ra) bir gün mescitte otururken Allah Rasûlü’nün (aleyhissalâtü vesselam) mübarek sakallarında beyazlıklar gördü ve sebebini sordu.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Efendimiz (sas) de “Hûd Sûresi beni ihtiyarlattı!”; diğer bir rivayette ise, “Hûd Sûresi ve benzerleri belimi büküp saçlarımı ağarttı.” buyurmuş; “Hûd Sûresi ve benzerleri iflâhımı kesip beni yaşlandırdı.” sözü ile “Emrolunduğun gibi dosdoğru ol.” (Hûd Sûresi, 11/112) âyetine işârette bulunmuştur. Evet, Allah Rasûlü “İstikâmet üzere ol!” emrini kendi kulluk ufkuna göre çok derin anlamış ve hayatını o çizgide sürdürmüştür.

kabe imamı mahir'in sesinden hud suresi:

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
medine
1212 gün önce
hz.muhammede kurban olurum
Yaşar Saim Aslan
1712 gün önce
Peygamberimiz SAV.bir hadislerinde : "Hud suresi beni ihtiyarlattı" demiştir.

Nedir acaba şiddeti ? Hiç düşündünüz mü ?

Hud 12:
Şimdi olabilir ki sen, ona bir hazine indirilse ya veya beraberinde bir melek gelse ya diyorlar diye göğsün daralarak sana vahyolunanın bazısını bu sebeple terkedecek olursun. Fakat sen yalnızca bir uyarıcısın. Allah ise herşeye kadirdir.

Hud 120:
Peygamberlere ait haberlerden kalbini onunla tatmin edeceğimiz her türlüsünü sana kıssa olarak anlatıyoruz. Bu surede de sana hak ve müminlere de bir öğüt ve MUHTIRA gelmiştir.

Hud 15/16:
Dünya hayatını ve güzelliklerini isteyenlere orada Işlediklerinin karşılıgını tastamam veririz. Onlar orada bir eksikliğe de uğratılmazlar. İşte ahirette onlara ateşten başka birşey yoktur. İşledikleri şeyler orada Boşa gitmiştir. Zaten yapmakta oldukları DA batıldır.

Nuh tufanında Hz Nuh'un oğlu iman etmeyip suda Boğulunca Hz Nuh Allah'tan "o benim oğlumdu. Sen en iyi hükmedensin." diyerek affını isteyince Allah'ın Verdiği cevap:
Hud 46: Allah: Ey Nuh ! O senin ailenden sayılmaz. Çünkü kötü bir Iş işlemiştir. Öyleyse bilmediğin şeyi benden isteme. İşte sana öğüt. Bilgisizlerden olma. Dedi

Hz İbrahim'e bir çocuk müjdesi ve Lut kavminin sapık ILişkilerinden dolayı helakine hüküm veren Allah'a "orada Lut var" diyerek kavmin affını talep etmesi üzerine Hz İbrahim'e a Allah'ın cevabı:
Hud 69-83:
Ey İbrahim ! Bundan vazgec. Doğrusu Rabbinin emri gelmiştir. Onlara şüphesiz geri çevrilmeyecek bir azap gelmektedir.

Lütfen kişilere ve kişiliklerine dikkat edelim. Hz Nuh bir peygamber. Hz İbrahim bir başka peygamber. Yani Allah'ın taleplerine hiç bir zaman hayır demiyeceği kişiler. Ama öyle isteklerde bulunuyorlar ki Allah 'ın ikazıyla beraber reddediliyorlar.

"Peygamberimiz Hz Muhammed'i de Işte bu reddedilme korkusu almıştır Hud suresi ile.
Ya ben de ümmetimi af ettiremezsem düşüncesine binaen Hud suresi beni ihtiyarlattı demiştir"
DENİLEBİLİR Mİ ?

Çünkü ümmetinin affına talebinin red Edilmesinden başka hiç bir şey Peygamberimizi üzmez. Diyebilir miyiz ?

Saygılar
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler
İşte Türk Milleti ! Şehit için bir şehir kıyama durdu !
Van ve Konya'da meydana gelen otobüs kazalarında 2 kişi öldü, 30 kişi y..
Üsküdar'da bir otobüsün durağa girmesi sonucu meydana gelen kazada ölü ..
Mekke'de Kabe yakınındaki inşaatın şantiyesinde yangın çıktı. Mescid-i ..
İETT, otobüs güzergâhlarının sahada kontrolünü yaptırarak, hat, güzergâh ve..
Kalender Ordu Evi önündeki yolda çökme meydana geldi. Araç trafiği çift yön..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=