Lütfen bekleyin..

Akçaabat Ülkü Ocağı'ndan "Eyvah Anadolu" isimli tiyatro gösterisi

27 Mayıs 2014, 11:32

Akçaabat Ülkü Ocağı AKCAKURT tiyatro topluluğu tarafından Erol Günaydın sanat merkezinde "Eyvah Anadolu" isimli tiyatro gösterisi düzenledi.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Akçaabat Ülkü Ocaklarının Basın Biriminin servis ettiği haber şöyle:

Gazi Mustafa kemal ATATÜRK, Başbuğumuz Alparslan TÜRKEŞ ve Vatan uğruna şehadet şerbetini içen Şehitler için bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile tiyatro gecesi başladı.

Gecenin tüm fotograflarını görmek için tıklayınız.

Gecede Açılış konuşmasını yapan Akçaabat Ülkü Ocağı Başkanı Melikşah ATASOY şunları kaydetti ;" Muhterem büyüklerim, saygı değer misafirler, değerli dava arkadaşlarım. Akçaabat Ülkü Ocağı olarak düzenlemiş olduğumuz tiyatrogösterimize hoş geldiniz, sefalar getirdiniz.

Sözlerime başlamadan önce belirtmek isterim ki ; Somada yaşanan acı hadiselerden dolayı, programımızın iptal edilmemesinin nedeni, çalışmalarımızın 1 ay önceden başlaması ve eğlence konulu olmamasıdır.

Soma'da Vefat eden tüm işcilere Cenab-ı ALLAH'tan Rahmet diliyorum.

Akçaabat Ülkü Ocağı olarak tiyatro gösterisi düzenlemiş bulunmaktayız. Amacımız, öncelikle Akçaabat halkına bir hizmet olmakla birlikte, aziz cennet vatanımızın üzerinde oynanan oyunların bu tiyatro oyunuyla yansıtılmasıdır.

Diğer bir amacımızda, Milli geleneklerimize, törelerimize yıllardır savaş açan, soğuk iklim bölgelerinden gelen postalama fikirlerle askerlerimize kurşun sıkan kişilerin tiyatro alanında gençliğimize şirin gösterilmesi veya kahraman ilan edilmesine karşı bir baş kaldırıştır.

Alperenlerin sonuncularından Rahmetli Başbuğumuz Alparslan Türkeş'in yetiştirdiği neslin bir ferdi olan, aleminyum fabrikalarında şehit edilen ülkücü işci Hasan Kadıoğlu'nun şu mısraları durumu en güzel şekilde açıklamaktadır.

Bakıyorum, bozmuşlar kutsal düzeni

Yıkılmış devlet evinin hezeni

Horlamışlar yurdunu milletini seven ozanı

Arajman yapımcıları

Kar evi kapıcıları

Kürtijan perçemli sokak şarkıcıları

Emek tefecileri

Kırmışlar öz sanatın belini...

diyerek sözlerini bize vasiyet bırakmıştı.

Halen daha memleketimizde örflerimize ve adetlerimize uygun olmayan tiyatrolar sergilenmektedir. Tarihe dönüp baktığımızda göreceğiz ki, Ulu Hakan Abdülhamid Han Hazretlerinin döneminde, Fransa'da Paris tiyatrolarında, bir melunun sahneye koydurtmak istediği, Peygamber Efendimiz'e hakaret içerikli piyesin, Osmanlı Devleti ve Fransa arasında bir devlet krizine dönüşmüştür, Tiyatronun Fransa, İngiltere ve Amerika'da sahneye konulması bekleniyordu.

Abdülhamid Han Fransa hükümetine karşı sert uyarılarda bulundu.

Fransa Eğitim bakanlığının bazı değişiklikler yapılması suretiyle sahneye konulması yönündeki teklifide, Sultan Abdülhamidden red cevabı aldı. Korkudan titreyen Fransa kabineyi toplayıp oyunun sahnelenmemesi kararını alıp, 12 Mart 1890'da Osmanlı Dışişleri bakanlığına, Sultan Abdülhamide acilen iletilmesi başlığıyla şu telgrafı göndermişlerdir;

'' Hazreti Hünkarın hükümetim tarafımdan alınan bu kararı, hem kendilerine, hem de Osmanlı hükümetine karşı hükümetimin dostluğunuda bir delil olarak değerlendireceğine inanıyorum. Bu karar yeniden başlayacak dostluğumuzun teminatı olur ümidindeyim.'' diyordu. Sonrasında bu piyes ingilterede yasaklandı, Amerikada'da sahne alamadı.

 

Ülkücü Hareket olarak diyoruz ki,124 yıl önce devlet krizine dönüşen "tiyatro" başka konu ile beraber daha 2 ay önce, kendini çağdaş ilerici olarak yansıtan bir grup tarafından cahiliye devrine taş çıkartacak şekilde, ingilterede ve Amerikada değil, Söğütlü, Fatih Eğitim Fakültesin Mahmut Goloğlu salonunda sergilenmiştir.

Sözlerime Ülkü Ocakları eski Genel başkanı Muhsin Yazıcıoğlunun sözleri ile son vermek istiyorum.

Biz toprağı saksıdan ,

Çileyi edebiyat kitaplarından,

İşçiyi ve köylüyü sinemalardan öğrenmedik.

Hepinize iyi seyirler diliyorum.

Ne mutlu Türk'üm diyene! "dedi.

 

Tiyatronun konusu ise ; Türk milletinin kültüründen, töresinden, dininden, diğer değerlerinden nasıl koparılmak istendiğini ve son 12 yılda bu çözülmenin ivme kazandığını hem eğlenceli hemde bir okadar acı bir biçimde anlatan tiyatro kurtuluşun Ülkücü hareket ve MHP kadroları ile mümkün olacağını vurguladı ve izleyicilerden tam not aldı.

Yönetmenliğini Murat Demir'in yaptığı AKCAKURT tiyatro ekibi ise Akçaabat Ülkü Ocağı Lise ve Dershane teşkilatı mensuplarından oluşmakta.

Akçaabat'lı tiyatro sevenlerin yoğun katılım gösterdiği tiyatroya; MHP Trabzon İl Başkanı Muammer DEMELİ, MHP Trabzon Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı Dr. Hüseyin ÖRS, Avukat Necati ÖZLÜ, MHP Ortahisar Belediye Meclis Üyesi Nihal ERTEM, Trabzon Ülkü Ocakları Başkan Vekili Fatih SEİS, BBP Trabzon İl Başkan Yardımcısı Yahya ŞAHİN, Kavakmeydan Ülkü Ocağı Başkanı Ali Ekber TURAN, Akçaabat Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Yaşar SİVRİKAYA, Akçaabat Esnaf Kredi Koop. Başkanı İsmail BULUT, Akçaabat Türk Eğitim- Sen İlçe Başkanı Erol ÖRSELOĞLU, MHP Akçaabat İlçe Başkanı Miraç ÇINAR, Fatih Eğitim Fakültesi Öğrenci Derneği Başkanı Yunus DEMİRCİ, Şinik Belediyesi Eski Başkanı Cemil PEHLEVAN, Işıklar Belediyesi Eski Başkanı Alişan BAYRAM, MHP Akçaabat eski İlçe Başkanları Akçaabat Ülkü Ocağı Eski Başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, TSK içinde 3 bin kişilik bir yapıyı ..
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=