Lütfen bekleyin..

Türkiye gözünü internet girişimciliğine dikti

09 Temmuz 2013, 14:02

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, internet girişimciliğinin kolaylaştırılacağı ve destekleneceği bir ekosistem oluşturulacağını söyledi.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, internet girişimciliğinin kolaylaştırılacağı ve destekleneceği bir ekosistem oluşturulacağını bildirdi.

Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2003 yılından bu yana Türkiye’nin bilgi toplumuna dönüşümü için politika ve hedeflerin belirlenmesi, bu politika ve hedeflere ulaşılması için strateji ve eylem planlarının geliştirilmesi ve uygulanması sorumluluğunu üstlendiklerini belirterek, "Bu çerçevede bilgi toplumuna dönüşüm çalışmalarında kamu kurumlarıyla farklı ekonomik ve sosyal aktörler arasında koordinasyonu sağlayarak bütün toplum kesimlerinin bu çabaya katkı vermesini ve bu dönüşüm süreciyle ortaya çıkan faydadan adil biçimde istifade etmesini gözetmeye çalışıyoruz" diye konuştu. 

Bakan Yılmaz, 2006 yılında uygulamaya konulan Bilgi Toplumu Stratejisinin uygulamasının tamamlandığını ifade ederek, bilgi toplumunu Türkiye’nin iktisadi, sosyal ve kültürel kalkınmasının temel bileşeni olarak gördüklerini söyledi. 

- Genişbant internet altyapısı geliştirilecek

İnternetin Gayri Safi Yurtiçi Hasılaya (GSYH) gelişmiş ülkelerde ortalama yüzde 3,4; gelişmekte olan ülkelerde ise yüzde 2 katkı sağlarken, Türkiye’de bu oranın yüzde 0,9 seviyesinde kaldığının tahmin edildiğini anlatan Yılmaz, şunları söyledi:

"Ülkemizin tamamı sabit genişbant altyapısı tarafından kapsanmasına rağmen sabit genişbant internet erişimine sahip hanelerin oranı gelişmiş ülkelerde yüzde 70-80 dolaylarında iken ülkemizde bu oran yüzde 36. Yüksek hızlı ve kaliteli internet olanağı sunan fiber altyapının haneleri kapsama oranı açısından ise Avrupa ortalamasına yakın bir seyir izliyoruz. Mobil genişbant internet sunumuna olanak sağlayan 3G teknolojisinin nüfusu kapsama oranı yüzde 90’lar civarında. 3G abonelerinin toplam mobil aboneler içindeki payı ve mobil internet kullanıcılarının sayısı gün geçtikçe artıyor."

Stratejiyle internete erişimin dünyada temel bir hak olarak kabul edilmeye başlandığı bir dönemde Türkiye’nin genişbant altyapısını güçlendirecek çözümlere ilişkin bir çerçeve ortaya koyacağını bildiren Yılmaz, fiber altyapının yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmaları destekleyecek, sabit internet pazarında rekabeti daha etkin hale getirecek, daha hızlı ve kaliteli mobil internet imkanı sunacak olan 4G’ye geçiş çalışmalarını hızlandıracak yaklaşımları ortaya koyacaklarını ifade etti.

- "e-Ticaretin önündeki zorluklar kaldırılacak"

Yeşil bilişim politikalarını, ilk defa kapsamlı biçimde bu stratejide tanımlamayı öngördüklerini belirten Yılmaz, sağlık hizmetlerinin kalitesinin artırılması açısından da bilişim teknolojileri odaklı çözümlere verilen ağırlığı artırmayı düşündüklerini söyledi.

Bu anlamda mevcut sağlık hizmetlerinin sunum süreçlerinin etkinleştirilmesi kadar tele-tıp uygulamalarını geliştirecek adımlara da ihtiyaç olduğunu düşündüklerini anlatan Yılmaz, şöyle devam etti:

"Dijital ortamda yer alan devasa bilgi yığınını bireysel, sosyal ve ekonomik değer üretiminde etkin biçimde kullanmamızın yolunu açacak büyük veri politikalarımızı ilk defa gündeme getireceğiz. Hayatımıza önümüzdeki yıllarda girecek yenilikleri yönetme niyetindeyiz.

İnternet girişimciliği özellikle gençlerin hayal dünyalarına hitap eden sınırsız bir gelişim alanı. İnternet girişimciliğinin kolaylaştırılacağı ve destekleneceği bir ekosistem oluşturulacak, e-ticaretin önündeki zorluklar kaldırılacak. e-Ticaret alanındaki sorunları ortadan kaldırarak e-Ticareti daha da canlandıracak somut öneriler geliştireceğiz. Öte yandan, bilgi toplumunun ve bilgi ekonomisinin önemli bir unsuru haline gelen internet girişimciliği konusunu çalışıyoruz. Buradaki amacımız ülkemizden uzun vadede Google, Facebook gibi lider firmalar çıkmasını sağlayacak bir ekosistem oluşturmaya dönük yaklaşımlar geliştirmek. Konuyu talep, finansman ve destekler, insan kaynağı, kültür, mevzuat, internet altyapısı gibi farklı yönleri ile ele alıyoruz." AA

Etiketler : cevdet yılmaz, internet
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
BİLİM-TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Google, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için özel logo hazırladı...
F-35 savaş programına ait hassas bilgilerin çalındığı ortaya çıktı. Siber s..
Facebook kullanıcıları yaklaşık 1 saattir siteye erişemiyor. Facebook’a gir..
Yahoo, 3 milyar olan tüm kullanıcı hesaplarının bilgisayar korsanları taraf..
Amerika Kıtası'ndan çıplak gözle gözlemlenen Güneş tutulması milyonlarc..
Ankara Üniversitesi ve Ege Üniversitesinde görevli öğretim üyesi üç Türk bi..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=