Lütfen bekleyin..

Turkcell kararı açıklandı

09 Temmuz 2013, 13:23

Turkcell-Altimo hisse davasında uzun zamandır beklenen karar açıklandı.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Mahkeme, Çukurova’nın Turkcell hisselerini almak için Altımo’ya 1,565 milyar doları 60 gün içinde ödemesini kararlaştırdı.

Mahkeme Turkcell’de Çukurova Grubu’nun Turkcell hisselerini Atimo’dan geri alması için 1 milyar 565 milyon dolar ödemesine karar verdi. Mahkeme 60 gün içinde ödemenin yapılmassı gerektiğine hükmetti.

Kararın ardından Turkcell hisselerinin günlük kazancı yüzde 4′ün üzerine çıktı.

Privy Council 30 Ocak tarihinde, Çukurova Grubu’nun dava konusu olan yüzde 13,81 hisseyi gereken ödeme ve şartları yerine getirmesi halinde geri alabileceğine karar vermiş; ancak ödeme miktarını o tarihten bu yana belirlememişti.

MAHKEME SÜRECİ NASIL BAŞLAMIŞTI?

Çukurova, 2005 yılında o zamanki ismiyle Rus Alfa Grubu ile 3,3 milyar dolarlık bir finansman paketi oluştururken, paket kapsamında Alfa dolaylı olarak yüzde 13,22′lik Turkcell hissesini 1,6 milyar dolara satın almıştı.

Alfa ayrıca yaklaşık yüzde 13,8′lik Turkcell hissesi üzerine de Çukurova’ya 1,7 milyar dolarlık kredi karşılığında rehin koymuştu.

Çukurova bu paket kapsamında yaklaşık 350 milyon dolarlık borç geri ödedikten sonra, Altimo kalan 1,35 milyar dolarlık borcun geri ödenmesinde Çukurova’nın birden fazla defa temerrüde düştüğünü iddia ederek, tarafların arasındaki sözleşme uyarınca yetkili yer mahkemesi olan British Virgin Adaları’nda davalar açmıştı.

Dava temyiz süreci sonrası, nihai kararı verecek olan Privy Council’e taşınmıştı. Privy Council’in kararı temyiz edilemeyecek.

Bilişim Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ise, yaptığı açıklamada, Privy Council’den Turkcell’in yönetiminde değişikliğe yol açacak bir karar çıkması halinde, bu kararın kendilerince onaylanması gerekeceğini duyurdu.

TURKCELL HİSSE YAPISI

Turkcell İletişim Hizmetleri’nin ana hissedarı olan Turkcell Holding’de çoğunluk hissedar Cukurova Telecoms Holding (CTH). CTH’de Altimo’nun yüzde 49, Çukurova’nın ise yüzde 51 hissesi bulunuyor.

Turkcell Holding’de ise CTH’nin yüzde 53, TeliaSonera’nın ise yüzde 47 payı bulunuyor.

Turkcell İletişim Hizmetleri’nde ise dolaylı olarak ise TeliaSonera’nın yaklaşık yüzde 37, Çukurova Holding’in yüzde 13,81, Altimo Grubu’nun ise yüzde 13,22 hissesi var.

Etiketler : turkcell
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Cari işlemler açığı Ocak ayında beklentilerin üzerinde geldi.
Türkiye, daha önce et ithalatı gerçekleştirdiği Polonya, Fransa ve Bosna He..
Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi hakkında konuşan MHP Grup Başkanvekil..
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından..
İller Bankası, borcu olan belediyelerin listesini açıkladı. Listenin ilk be..
Yurt dışına beyin göçünün araştırılması için Meclis’e araştırma önergesi ve..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=